Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

18.117.10.159

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

WZMACNIANIE DIALOGU

Bezpieczeństwo, jakość, wyniki finansowe, rynkowa pozycja firmy, strategie produkcyjne oraz koncepcje rozwiązań inżynierskich i modelowych były przedstawione oraz przedyskutowane podczas Globalne Forum Informacyjne GM w Detroit. Uczestniczyli w nim członkowie zarządu General Motors z dyrektor generalną Marry Barra oraz związkowcy z trzynastu krajów i sześciu kontynentów. Nasz zakład reprezentował Robert Potempa, wiceprzewodniczący międzyzakładowej Solidarności GMMP.

Związkowi uczestnicy forum mieli dwa podstawowe cele. Pierwszym było wzmocnienie dialogu społecznego i znalezienie nowych form współpracy oraz wymiany informacji, tak na poziomie globalnym, jak i lokalnym. Drugim natomiast nakłonienie zarządu GM do zorganizowania dodatkowego spotkania po 2014 i rozważenia wprowadzenia globalnego porozumienia ramowego (Global Framework Agreement). Ostatecznie ustalono, że następne forum informacyjne będzie miało miejsce w przyszłym roku. Jednocześnie zarząd GM zapowiedział utworzenie specjalnej komórki która ma zbadać wartość globalnego porozumienia ramowego oraz modyfikacji i usprawnienia prac globalnego forum informacyjnego.

ZAWODY WĘDKARSKIE 2014

Tradycyjnie, jak co roku Solidarność GMMP zaprasza sympatyków „moczenia kija” na IX Zawody Wędkarskie, które odbędą się w dniu 5.07.2014r. (sobota) na łowisku specjalnym „U Romana” w Sierakowicach, ul. Leśna.

Zawody metodą dowolną (spławik, grunt) jedną wędką. Startować mogą członkowie Związku i ich rodziny. Kategorie startowe to: 6-16 juniorki i Juniorzy oraz powyżej 16 lat Seniorzy (kobiety i mężczyźni).

Zapisy do 27.06.2014r, wpisowe od uczestnika 10,00zł. (osoba dorosła) 5,00zł (dzieci). Ilość miejsc startowych ograniczona. Zawody rozpoczynają się o godzinie 800 na łowisku, losowaniem stanowisk. Organizatorzy zapewniają posiłek i schłodzone napoje do wyboru. Dojazd własnym transportem.

SPECJALNA OFERTA - OPEL ASKO

Autoryzowany przedstawiciel marki OPEL, firma ASKO z 15 letnią tradycją w branży motoryzacyjnej ma przyjemność przedstawić specjalną ofertę dla pracowników fabryki GMMP - przygotowana oferta obejmuje serwisowanie wszystkich marek samochodowych. Zapraszamy do skorzystania z oferty współpracy, przemawia za nami bogate doświadczenie, sprawdzona doskonale przygotowana kadra techniczna oraz przyjazne podejście do klienta i jego potrzeb. Co potwierdza otrzymane w bieżącym roku wyróżnienie w postaci pierwszego miejsca i uznanie za najlepszą w jakości obsługi klienta w serwisie i w sprzedaży, oraz najlepszą w sprzedaży samochodów dostawczych w Polsce. W bieżącym roku doświadczyliśmy jeszcze kilku powodów do wzruszeń: świętowaliśmy 15 rocznicę założenia naszej firmy, a w generalnym rankingu Dealer Honour Club zajęliśmy III miejsce wśród najlepszych Stacji Dilerskich Opla w Polsce, było to zdarzenie bezprecedensowe w historii naszej firmy. Zapraszamy do bliższego poznania naszej firmy.

NA ROWERACH PO ZDROWIE

Dwóch związkowców NSZZ Solidarność GMMP – Marek Mioducki i Dariusz Klimaszewski (obaj z wydziału spawalni) – wyruszy latem na wyprawę rowerową do Paryża, będącą jednocześnie akcją charytatywną. Jej celem jest pozyskanie funduszy na pomoc w leczeniu i rehabilitacji dwójki dzieci pracowników naszego zakładu: 12-letniego Kuby oraz maleńkiej, półtorarocznej Mai.

Uczestnicy akcji w drodze do Paryża przejadą przez Czechy i Niemcy, natomiast w drodze powrotnej planują przejechać przez Alpy w okolicach Mont Blanc oraz Włochy. Codziennie mają pokonywać na rowerach po 200 km, a cała wyprawa potrwa około czterech tygodni. Eskapada będzie nie tylko sprawdzeniem ich sił, sprawności i wytrwałości, ale przede wszystkim możliwością pomocy dzieciom dotkniętym rzadkimi chorobami oraz pokazania siły ludzkiej solidarności.

KONTROLA CZY INWIGILACJA?

Obowiązująca ostatnio w naszym zakładzie ścisła kontrola zejść z linii produkcyjnej, które mają być skrupulatnie odnotowywane przez przełożonych musi wywoływać poważne zaniepokojenie. Nie chodzi przy tym o sam fakt kontroli pracujących – tego uprawnienia pracodawcy nikt nie podważa – ale związane z tym zbieranie danych osobowych, mogące naruszać dobra osobiste zatrudnionych. A do ich poszanowania zobowiązują firmę przepisy Kodeksu Pracy.

Nie wolno zapominać, że w praktyce kontrolowane są przede wszystkim wyjścia do toalety, co może zostać uznane za zbieranie informacji o stanie zdrowia pracownika oraz dolegliwościach związanych z wiekiem (gdyż rośnie z nim zgorzenie problemami z prostatą). Jednocześnie takie odnotowywanie zejść z linii, będące swoistym monitoringiem – choć kamery zastępuje tzw. czynnik ludzki w postaci lidera – zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2007 „w jak najmniejszym stopniu powinno ingerować w życie pracowników”. Co więcej będąc w pracy każdy zachowuje konstytucyjne prawa chroniące jego prywatność – przypomniał o tym m.in. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2002 podkreślając, że zgodnie z Konstytucją RP prawo do prywatności jest nienaruszalne nawet w ustawach ograniczających inne prawa, wydawanych w stanie wojennym i wyjątkowym. Innymi słowy, nawet warunki tak wyjątkowe i ekstremalne jak wojna, nie zezwalają na arbitralne wkraczanie w sferę życia prywatnego! Jednocześnie kodeksowa zasada ochrony godności i innych dóbr osobistych pracownika należy do podstawowych zasad prawa pracy, mających – zgodnie z art. 18 KP – pierwszeństwo nad wszelkim zapisami regulaminowymi.

NADGODZINY Z ZASADAMI

Nowe, przejrzyste zasady organizowania nadgodzin zaczęły obowiązywać w Voith Oddział Gliwice. Gdy potrzebna będzie dodatkowa praca, tj. ponad normę wynikającą z harmonogramu informacja o tym każdorazowo zostanie ogłaszana w codziennej informacji dla grup. Następnie każdy będzie miał możliwość zgłoszenia gotowości pracy w nadgodzinach. Przełożeni będą rozdzielać dodatkowe zadania między ochotników, pamiętając o zakazie dyskryminacji wynikającej z art. 113 i art. 183a Kodeksu Pracy. Słowem nadgodziny mają być rozdzielane równo – i jawnie – między wszystkich gotowych do dodatkowej pracy, a nie przyznawane przez majstrów cichcem wśród wskazanych wybrańców.

WOLNOŚCI ZWIĄZKOWE SĄ OGRANICZANE

Wolności związkowe są w Polsce ograniczane - taki wniosek sformułować można na podstawie wstępnych uwag przedstawionych przez Karen Curtis, szefową Wydziału Wolności Związkowej w Departamencie Międzynarodowych Standardów Pracy w Międzynarodowym Biurze Pracy (MBP).

W dniach 14-16 maja br. w Warszawie odbyły się spotkania partnerów społecznych z ekspertami Międzynarodowej Organizacji Pracy w ramach tzw. pomocy technicznej MOP, której celem jest analiza polskiego prawa związkowego. NSZZ „Solidarność” reprezentowana była przez Henryka Nakoniecznego - członka Prezydium KK, Katarzynę Zimmer-Drabczyk – kierownik Biura Eksperckiego oraz ekspertów Ewę Podgórską-Rakiel i Marcina Zielenieckiego.

Wygenerowano w sekund: 0.34
8,217,737 unikalne wizyty