Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

44.222.189.51

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Nawigacja

Gdzie porozumienie?

Zawarcia porozumienia gwarantującego wszystkim pracownikom OMP Gliwice przejęcie przez powstający zakład PSA Manufacturing Poland z zachowaniem ciągłości zatrudnienia oraz warunków pracy i płacy oraz uzgodnienie regulaminów: pracy i wynagradzania mających obowiązywać w nowym zakładzie niezmiennie domagają się związki zawodowe. Dyrekcja nie chce o tym nawet rozmawiać.

Jednocześnie nie ukrywa, że nowa spółka budująca hale fabryczne na terenie OMP Gliwice powstała głównie po to, by zmienić na gorsze przyszłe warunki pracy – chodzi zarówno o system 18 zmian, oznaczający pracę w „czarne” soboty bez nadgodzin, możliwość planowania dniówek po 12 godzin (rzecz jasna także bez grosza dodatku), jak również roczny okres rozliczeniowy czasu pracy – a także wynagradzania, m.in. bez ustalanych w porozumieniach widełek płacowych oraz premii FCP. Ta ostatnia ma stać się nagrodą uznaniową, której zawsze można nie dostać! Słowem sprowadzenie pracowników naszego zakładu do elastycznego, możliwie słabo opłacanego dodatku do linii produkcyjnej.

Na takie rozwiązania nigdy nie może być zgody. Dlatego też działające w naszym zakładzie organizacje związkowe solidarnie wystąpiły z żądaniem zawarcia porozumienia, gwarantującego pracownikom OMP Gliwice stabilne i przewidywalne miejsca pracy oraz warunki zatrudnienia. W tym zwłaszcza nie gorsze niż obecnie – ustalane dla całej załogi w porozumieniu zbiorowym – stawki zasadnicze, IMPU oraz premii FCP.

Niestety, jak na razie dyrekcja o takim porozumieniu nie chce nawet rozmawiać. Zamiast tego proponuje – jeśli w ogóle można to nazwać propozycją – raz na kwartał prezentację, jak to mury nowego zakładu pną się do góry. Oczywiście, bez żadnych konkretów dotyczących utrzymania miejsc i warunków pracy oraz wynagrodzeń.

Jednocześnie cały czas padają zaklęcia, że wszystkie zakłady PSA muszą być elastyczne. Tyle tylko, że z żadnego dokumentu nie wynika, że oznacza to roczne okresy rozliczeniowe i pracę po 12 godzin bez dodatku za nadgodziny (swoją drogą ciekawe, gdzie we Francji tak pracują?). Natomiast Globalne porozumienie ramowe w sprawie odpowiedzialności społecznej Grupy PSA jednoznacznie określa, że wymagane jest uzgadnianie czasu i organizacji pracy ze stroną związkową w drodze dialogu społecznego. Jednocześnie w tym porozumieniu ramowym Grupa PSA deklaruje, iż – cytując – „pragnie pójść dalej niż tego wymaga przestrzeganie krajowych norm”. Szkoda tylko, że nie w Gliwicach.Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.05
7,233,791 unikalne wizyty