Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 2

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

44.222.189.51

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Nawigacja

FCP do uzgodnienia!

Kolejny już raz międzyzakładowa NSZZ Solidarność OMP Gliwice zwróciła się do pracodawcy o niezwłoczne uzgodnienie, zgodnie z wymogami Kodeksu pracy, zasad, kryteriów i wysokości premii FCP. Na konieczność uzgodnienia ze związkami zawodowymi zasad nabywania prawa i wypłacania FCP wskazała również Państwowa Inspekcja Pracy w wystąpieniach po kontroli w naszym zakładzie.

Inspektorzy PIP podkreślili, że zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą Sądu Najwyższego zasadnicze znacznie ma nie nazwa składnika wynagrodzenia (premia lub nagroda), lecz jej charakter. Dlatego też mając na uwadze wyroki SN należy przyjąć, że „nagroda uznaniowa FCP” – jak ostatnio nazywa ją pracodawca, gdyż na początku była to poprawnie premia FCP, co łatwo sprawdzić na starych paskach z wypłaty – spełnia cechy premii i powinna być zarówno uzgadniana z organizacjami związkowymi, jak również wprowadzona do regulaminu wynagradzania (którego w naszym zakładzie fizycznie nie ma – więcej piszemy o tym poniżej) lub określona w oddzielnym regulaminie premiowania.

Jak bowiem wielokrotnie w swoich orzeczeniach stwierdzał Sąd Najwyższy różnica między premią a nagrodą polega na tym, że nagroda nie jest uzależniona od wypełnienia przez pracownika żadnych konkretnych warunków (co właśnie sprawia, że jest uznaniowa). Natomiast jeżeli warunki (kryteria) przyznania danego składnika wynagrodzenia są określone na tyle konkretnie, że mogą podlegać kontroli – tak jak ma to miejsce w przypadku FCP – to mamy do czynienia z premią. Ponadto SN orzekł, że do charakterystycznych cech premii należy również to, że nabycie prawa do niej może być uzależnione nie tylko od warunków, których spełnienie zależy bezpośrednio od pracownika, lecz również od warunków zależnych od zespołu pracowników lub całego zakładu. Słowem tak jak – wypisz wymaluj – ma to miejsce w przypadku FCP.

Tym samym FCP jest premią i zgodnie z przepisami Kodeksem pracy (oraz ustawy o związkach zawodowych) zasady i kryteria nabywania prawa do FCP oraz jej wypłacania powinny być uzgodnione ze związkami zawodowymi. I to od dawna, zatem wskazanym jest, aby zgodnie z wnioskiem NSZZ Solidarność uzgodnienia te miały miejsce niezwłocznie.Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.10
7,233,835 unikalne wizyty