Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 2

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

13.59.96.255

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Bez podziałów

Wraz z przywróceniem trzeciej zmiany znacznie wzrosła w naszym zakładzie liczba pracowników tymczasowych (agencyjnych), dla których GMMP jest tzw. pracodawcą użytkownikiem, a pracodawcą jako takim agencja Adecco. Jednak dla międzyzakładowej Solidarności GMMP wszyscy zatrudnieni w Gliwicach, są jedną załogą i nasz związek broni ich praw oraz interesów bez względu na formę posiadanej umowy o pracę.

NSZZ Solidarność zawsze stanowczo sprzeciwia się wprowadzaniu i tworzeniu podziałów wśród załogi, natomiast zawsze walczy o zapewnienie jak najlepszych warunków pracy i płacy. Skuteczność tej walki jest większa, czym liczniejsza, a tym samym silniejsza jest organizacja związkowa. Dlatego też, jeśli chcesz by zawsze były przestrzegane prawa pracownicze, przepisy i zasady BHP, a wszystkie sprawy sporne rozwiązywane były w drodze dialogu społecznego, to jak najszybciej wstąp w szeregi Solidarności! Wystarczy przyjść do związkowej siedziby (budynek G-5, parter) w godz. 7.25-15.50. Tam też możesz zawsze liczyć na pomoc – także prawną – we wszystkich sprawach pracowniczych. Pamiętaj: zorganizowani i solidarni mają lepiej, gdyż są skuteczniejsi!


Nowe stanowisko (i stawka) w Voith

Wprawdzie pracownicy Voith na podwyżkę płac liczyć mogą dopiero za kwartał (w tej spółce wynagrodzenia rosną od 1 kwietnia) to jednak za sprawą porozumienia wynegocjowanego tuż przed przerwą świąteczno-noworoczną przez NSZZ Solidarność już od 1 stycznia 2015 utworzono tam nowe stanowisko – pracownik działu czyszczenia technicznego na lakierni – ze stawką zasadniczą wyższą o 10 proc. od dotychczas obowiązującej w dziale Cleaning Lakiernia. Wyższe stawki związane są w tym wypadku z odmiennymi – i co tu dużo mówić, znacznie trudniejszymi – warunkami pracy w czyszczeniu technicznym na lakierni. Nowe stawki obejmują wszystkich pracowników obecnie zatrudnionych Cleaning Lakiernia, za wyjątkiem będących w trakcie rozwiązania umowy o prace, czyli po prostu wypowiedzenia.

Wyższe płace w ACG...

Dzięki wynegocjowanemu przez międzyzakładową Solidarność porozumieniem płacowym w ACG od 1 stycznia 2015 wzrosły o 3, 8 proc. wynagrodzenia zasadnicze oraz stawki miesięcznej premii FCP. Podwyżka dotyczy wszystkich poziomów płacowych grup TM (membrzy) i TL (liderzy).

Podwyżka płac podstawowych o 3,8 proc. dotyczy także dawnych pracowników SCG, którzy przeszli do ACG na podstawie art. 231 Kodeksu pracy (czyli z zachowaniem swoich wcześniejszych, wyższych stawek). Natomiast miesięczna premia FCP dla tej grupy zatrudnionych wzrasta do 110 zł, równego dla wszystkich poziomów płacowych.

Stabilne zasady

Czy warto zawierać porozumienia długoterminowe, czy może lepiej negocjować z roku na rok? Aby odpowiedzieć na to pytanie warto przypomnieć, jakie korzyści dały pracownikom GMMP kilkuletnie porozumienia zawierane w naszym zakładzie w ostatnich latach.

Podstawową było zapewnienie stabilności miejsc pracy – mimo głębokiego kryzysu na rynkach motoryzacyjnych oraz spadku wolumenu produkcji w naszym zakładzie nie było przymusowych zwolnień. Nawet w sytuacji czasowej zmiany organizacji pracy na dwie zmiany (dla porównania tyski Fiat w takim samym przypadku zwolnił na początku 2012 blisko półtora tysiąca ludzi, czyli 30 proc. załogi). Tymczasem dzięki długoletnim porozumieniom pracownicy GMMP byli delegowani do pracy w zakładach Opla w innych krajach, ale nie tracili pewności zatrudnienia.

Uzupełniony SIP w ACG

Nowymi społecznymi inspektorami pracy w ACG zostali Marcin Mandrela (G-100, pracujący w naszym zakładzie już dziesięć lat) oraz Piotr Kacperek (G-60, czteroletni staż pracy). Jako, że liczba zgłoszonych kandydatów w wyborach uzupełniających była równa ilości wakatów do obsadzenia Komisja Skrutacyjno-Wyborcza – zgodnie z obowiązującym prawem – zobowiązana była do podjęcia decyzji o wyborze grupowych SIP-owców bez głosowania. W sytuacji bowiem, gdy liczba kandydatów nie jest większa od ilości mandatów do wyboru wystarczają – podobnie jak ma to miejsce w wyborach do rad gmin – podpisy popierające poszczególnych kandydatów.

Trzecim społecznym inspektorem pracy w ACG obecnej, kończącej się jesienią 2017, kadencji jest Rafał Wajda, wybrany w ubiegłym roku i cały czas pełniący funkcję zakładowego SIP.

Karty ochrony prawnej

Dwa pakiety ochrony prawnej CDO24 mają obecnie do wyboru związkowcy Solidarności GMMP. Oba są z najwyższego segmentu Premium Plus, przy czym jednorazowa dopłata obowiązuje tylko przy pakiecie rodzinnym.

Bez żadnych opłat – czyli po prostu bezpłatnie – członkowie międzyzakładowej Solidarności mogą korzystać z indywidualnego pakietu Premium Plus, wystarczy tylko odebrać związkową kartę CDO 24. Jako, że karty wydane wcześniej zachowują ważność, to ich posiadacze będący członkami Solidarności GMMP pomocą prawną objęci są automatycznie. Pakiet Premium Plus zapewnia ochronę prawną m.in. w przypadku kolizji i wypadków komunikacyjnych, praw konsumenta (reklamacje, odstąpienie od umowy itp.), spraw alimentacyjnych, procedur i postępowań komorniczych, kwestii związanych z zakresem władzy rodzicielskiej oraz prawa spadkowego, majątkowego, a nawet ustalenia ojcostwa. Łącznie jest to ponad trzydzieści tzw. obszarów prawnych, a pełną informacje o zakresie ochrony można uzyskać w siedzibie międzyzakładowej Solidarności (budynek G-5, parter). W ramach pakietu Premium Plus każdy związkowiec NSZZ Solidarność może skorzystać bezpłatnie z nieograniczonej liczby indywidualnych porad prawnych w trakcie rocznej umowy, upływającej 31 października 2015.

Voith po kontroli

Szafki pracownicze zastawione przez ciągnik z przyczepą, brak chodnika prowadzącego do budynku (co zimą zmusza do przedzierania się przez śnieżne zaspy) oraz miejsca do spokojnego zjedzenia posiłków w czasie przerwy – to tylko niektóre z pokontrolnych uwag zgłoszonych przez społecznych inspektorów pracy w Voith Oddział Gliwice. Zgodnie z obowiązującym w tej spółce porozumieniem kompleksowe kontrole SIP odbywają się co pół roku.

Podczas ostatniej, przeprowadzonej w listopadzie 2014, społeczni inspektorzy zauważyli, że odległość od najdalszych miejsc pracy do jadalni przekracza ustawowe 75 m, a sama jadalnia jest na nocnej zmianie niedostępna, czyli mówiąc wprost zamknięta na głucho. Co więcej pracownicy Voith zostali pozbawieni swoich pomieszczeń socjalnych i tym samym nie mają odpowiedniego miejsca do spożywania posiłków w czasie przerw w pracy, szczególnie na zmianie popołudniowej, w czasie weekendów i dni nieprodukcyjnych. Problem ten dotyczy zatrudnionych na G-5, G-30, G-60 i G-100.

Wygenerowano w sekund: 0.06
8,219,679 unikalne wizyty