Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

18.222.106.93

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Płacowe rozmowy w Voith

Rozpoczęły się negocjacje płacowe w gliwickim oddziale Voith. Podczas pierwszego spotkania uzgodniono, że podwyżki stawek obowiązywać będą od 1 kwietnia 2015, natomiast ich wysokość będzie przedmiotem kolejnych rozmów. Ich druga tura zaplanowana jest w tym tygodniu.

Naliczane od początku drugiego kwartału podwyżki płac są już tradycją w Voith – taki termin wynika z przyjętego przez spółkę okresu bilansowego, który rozpoczyna się właśnie 1 kwietnia każdego roku. Natomiast tegoroczne podwyżki płac w GMMP Gliwice (4,34 proc. wzrostu stawki i IMPU plus dwa bonusy), jak też w ACG (3,8 proc. do stawki plus 1.000 zł jednorazowej premii) obowiązują od początku stycznia. Szerzej pisaliśmy o nich w MOPLIKu 01/2015.

Kibicuj za piątkę

Tylko 5 zł płacą związkowcy Solidarności GMMP za bilet na mecz piłkarskiej ekstraklasy pomiędzy Piastem Gliwice i Śląskiem Wrocław, który rozpocznie się w sobotę 11 kwietnia o godz. 18 na gliwickim Stadionie Miejskim.

Kibiców nie trzeba przekonywać, że sportowych emocji podczas tego spotkania nie powinno zabraknąć. Piast na pięć kolejek przed końcem rundy zasadniczej traci bowiem 5 punktów do czołowej ósemki i limit wiosennych wpadek ma już wyczerpany.

Bilety ze związkową zniżką, na miejsca w sektorze M, można zamawiać w siedzibie międzyzakładowej Solidarności (budynek G-5, parter) do 9 kwietnia 2015. Jednocześnie należy pamiętać, że z promocyjnej oferty mogą skorzystać jedynie członkowie międzyzakładowej Solidarności i ich rodziny.

Potrzebny kolejny model

Przedstawiciele załóg zakładów z Niemiec, Austrii, Hiszpanii, Węgier, Wielkiej Brytanii i Polski wzięli udział w dwudniowym spotkaniu Europejskiej Rady Pracowników (EEF) Opel/Vauxhall, które odbyło się 12-13 marca 2015 w Gliwicach.

Podczas prezentacji sytuacji finansowej i rynkowej naszego koncernu Karl-Thomas Neuman prezes GM Europe i dyrektor generalny Grupy Opel podkreślił, iż nie przypadkowo kolejny raz spotkanie EEF Opel/Vauxhall odbywa się w Gliwicach. Wybierając miejsce spotkania chciano bowiem podkreślić, że coraz ważniejsze dla całej firmy są samochody produkowane właśnie w GMMP Gliwice.

Podczas zwiedzania naszego zakładu, kierownicy wydziałów szczegółowo przedstawili strukturę GMMP oraz osiągnięcia pracowników, a także zaprezentowali uczestnikom wszystkie nasze produkty. Łącznie z astrą piątej generacji, która wzbudziła ogromne zainteresowanie. Dobre opinie i oceny zbierała jednak przede wszystkim zaangażowana oraz wydajna gliwicka załoga.


Stałe zasady

Zgodnie z obowiązującym, wynegocjowanym przez NSZZ Solidarność, porozumieniem płacowym do końca 2016 wszystkie przejścia w widełkach odbywać się mają na dotychczasowych zasadach. Tym samym możliwy jest jednorazowy awans pracownika o kilka szczebli, oczywiście pod warunkiem posiadania odpowiedniego stażu pracy w GMMP Gliwice oraz średniej ocen z ostatnich dwóch lat.

To bowiem właśnie staż pracy oraz średnia ocen półrocznych z minionych dwóch lat są – od lat zresztą – jedynymi kryteriami awansu na wyższy szczebel drabinki płacowej. Przy czym wymagane jest spełnienie obu tych kryteriów jednocześnie (czyli nic nie daje sam staż pracy, podobnie jak mogą do przejścia w widełkach nie wystarczyć jedynie dobre oceny półroczne). Nie ma natomiast żadnych innych warunków. Zatem także ograniczającego możliwość przejścia tylko o jeden poziom w widełkach płacowych, co w tym roku dyrekcja usiłowała zastosować w stosunku do kilku pracowników.

Zapewnić stabilną pracę

Podczas swojej wizyty w Gliwicach pod koniec lutego Peter Thom, wiceprezes Grupy Opel ds. produkcji rozmawiał z przedstawicielami NSZZ Solidarność GMMP zasiadającymi w Europejskiej Radzie Pracowników (EEF) Opel/Vauxhall Mariuszem Królem i Robertem Potempą nad problemami pracowników naszego zakładu.

Najwięcej uwagi poświęcono sprawom związanym z wdrożeniem do produkcji Astry nowej generacji – związkowcy podkreślali zagrożenia, jakie niosą ciągłe zmiany harmonogramów i organizacji pracy działające demotywująco na załogę oraz zwracali uwagę na brak stabilności zatrudnienia wynikającego z korzystania z pracowników tymczasowych. Zwracano uwagę, iż pozorne oszczędności wynikające przykładowo z niezatrudniania pracowników agencyjnych w okresie przerw urlopowych są znacznie mniejsze, niż straty wynikające z ich mniejszego zaangażowania i efektywności, będącej skutkiem wysokiej fluktuacji wśród osób zatrudnianych tymczasowo. Dlatego też przedstawiciele Solidarności zaapelowali, aby w jak największym stopniu załogę stanowiły osoby zatrudnione bezpośrednio przez GMMP, zwłaszcza, że Peter Thom stwierdził, iż celem firmy nie jest określony poziom zatrudnienia pracowników tymczasowych, lecz najwyższa jakość i wydajność. Nie ulega wątpliwości, że zapewniają je pracownicy mający zapewnione stabilne miejsca pracy i dobre warunki zatrudnienia.

Aneksy do (ponownej) korekty

Jak już informowaliśmy od początku 2015 płace wszystkich pracowników GMMP w Gliwicach wzrosły o 4,34 proc., przy czym podwyżka w tej wysokości – zgodnie z porozumieniem płacowym zawartym przez międzyzakładową Solidarność – obejmować miała zarówno stawki zasadnicze (widełkowe), jak i IMPU. Nie miało przy tym znaczenie, czy zatrudniony pozostawał na dotychczasowym poziomie widełek płacowych, czy też awansował. Zgodne z porozumieniem były też pierwsze aneksy płacowe, które w styczniu trafiły do pracowników.

Oszczędzać z głową

Obecna sytuacja GM oraz powrót Opel/Vauxhall do rentowności w 2016 były głównymi tematami spotkania Komitetu Sterującego Europejskiej Rady Pracowników (EEF) Opel/Vauxhall z zarządem firmy, które odbyło się na początku lutego 2015 w Rüsselsheim. Wzięli w nim udział przedstawiciele pracowników z Niemiec, Hiszpanii, Polski i Wielkiej Brytanii. Nasz kraj reprezentował Robert Potempa z NSZZ Solidarność GMMP.

Podczas spotkania podkreślano, że dla sukcesu – jakim będzie doprowadzenie Opel/Vauxhall do rentowności – kluczowe znaczenie mają nowe modele, które zostaną wprowadzane na rynek, z mocnym naciskiem na astrę V generacji, produkowaną w Gliwicach i Ellesmere Port. Jednocześnie nadal duży nacisk będzie położony na ograniczanie kosztów na każdym etapie procesu wytwórczego.

Wygenerowano w sekund: 0.07
8,219,645 unikalne wizyty