Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 2

-> Użytkowników online: 1
admin

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

18.118.193.28

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Wypadek w szatni, jak przy pracy

Pracownik naszego zakładu w szatni, parę minut przed rozpoczęciem dniówki przypadkowo – starając się uwolnić rękę zablokowaną w podwiniętym rękawie bluzy roboczej – uderzył dłonią o kant drzwiczek szafki ubraniowej i w efekcie zwichnął staw ramieniowy, jak zdiagnozowano w szpitalu. Wypadek został natychmiast zgłoszony liderowi, jednak powołany przez pracodawcę zespół powypadkowy uznał, że nie był to wypadek w pracy. Z taką oceną nie zgodził się zakładowy Społeczny Inspektor Pracy Marian Kaim, a sąd przyznał mu rację.

Tym samym teraz konieczna jest odpowiednia zmiana protokołu powypadkowego oraz wypłacenie pracownikowi różnicy wynikającej z wyższego chorobowego. W przypadku wypadku przy pracy (lub z nim zrównanego) wynosi ono bowiem 100 proc. wynagrodzenia.

W tej sprawie zespół powypadkowy, w sposób kompletnie niezrozumiały, nie dopatrzył się przyczyny wypadku, choć ta była oczywista – zablokowanie ręki w rękawie bluzy roboczej podczas ubierania wymaganej przepisami odzieży roboczej. Działanie związane z uwolnieniem ręki doprowadziło do uderzenia dłonią o kant drzwiczek szafki ubraniowej. Przyczyna była zatem nagła i zewnętrzna (zablokowanie ręki w podwiniętym rękawie odzieży roboczej), zaś wypadek skutkował urazem ortopedycznym, powodującym dwutygodniową niezdolność do pracy. Zatem spełnione zostały łącznie wszystkie określone w ustawie kryteria wypadku przy pracy, na co zwracał uwagę zakładowy Społeczny Inspektor Pracy w piśmie stwierdzającym niezgodność protokołu powypadkowego ze stanem faktycznym.

Karta ze stówką

Mające formę karty podarunkowej o wartości 100 zł związkowe zapomogi członkowie naszej międzyzakładowej NSZZ Solidarność Stellantis Gliwice mogą od 21 lutego 2022 odbierać w związkowej siedzibie (budynek G-5, parter). O dokładnym harmonogramie odbioru kart każdy związkowiec został poinformowany sms’em.

Karta podarunkowa – którą będzie można realizować w sieci sklepów Biedronka – jest związkową formą wsparcia w czasach pandemii, która cały czas praktycznie uniemożliwia organizowanie imprez i pikników związkowych oraz rosnących cen.

Co ważne kartę podarunkową otrzymają zarówno wszyscy dotychczasowi członkowie naszego związku, jak też osoby, które obecnie przystąpią do międzyzakładowej Solidarności Stellantis Gliwice.

W ciężkich, pandemicznych czasach potrzebna jest nam bowiem nie tylko zwykła ludzka solidarność, ale przede wszystkim jak najliczniejsza NSZZ Solidarność Stellantis Gliwice. Zorganizowani bowiem generalnie mają lepiej, zaś Solidarność od lat najskuteczniej broni interesów i praw pracowniczych.

Dzień Kobiet ze związkowym upominkiem

Dzień Kobiet ze związkowym upominkiem

Tradycyjnie nie tylko gorąco i serdeczne życzenia, ale także związkowy upominek z okazji Dnia Kobiet czeka od 8 marca w naszej w związkowej siedzibie na przedstawicielki ładniejszej połowy ludzkości należące do międzyzakładowej NSZZ Solidarność Stellantis Gliwice. Podobnie jak w latach ubiegłych upominek ma postać bonu do realizacji w największej w naszym kraju sieci drogerii oraz – zastępujący kwiaty – słodkiego dodatku do tego bonu.

Przejęcia z widełkami

Przejęcie 3 stycznia 2022 OMP Gliwice przez PSA MP, które jednocześnie zmieniło nazwę na Stellantis Gliwice sprawiło, że wszystkich zaczęły obowiązywać nie uzgodnione z organizacjami związkowymi, wprowadzone jednostronnie przez pracodawcę regulaminy. Nie trzeba dodawać, że zawierają one zapisy skrajnie niekorzystne dla pracowników.

Przewidują one m.in. zarówno „równoważne” 12-godzinne dniówki, roczny okres rozliczeniowy i zmiany harmonogramów praktycznie z dnia na dzień. Jak tylko będzie to wygodne i korzystne tylko dla pracodawcy. Tym samym wymagają one pilnej zmiany.

Dlatego w porozumieniu z 13 grudnia 2021ustalono, że w drodze negocjacji ustalone i wprowadzone zostaną do regulaminu pracy jasne i konkretne zasady dotyczące organizacji czasu pracy, w tym obowiązywania podstawowego systemu czasu pracy oraz okresów rozliczeniowych.

Podwyżki w Stellantis

Zgodnie z obowiązującym trzyletnim (2021-2023) porozumieniem płacowym od 1 lutego 2022 o 4 proc. rosną w Stellantis Gliwice wynagrodzenia zasadnicze oraz premia IMPU.

Dodatkowo w kwietniu ma być wypłacona nowa premia CLPI, która zastąpiła bonus za wyniki w grupie Opel/Vauxhall i – jak przekonuje dyrekcja – ma być od niego korzystniejsza. Przypomnijmy zatem, że w roku ubiegłym bonus za wyniki wynosił 500 euro dla każdego pracownika. Premia CLPI – składająca się z dwóch części: finansowej i jakościowej – znacznej części uzależniona jest od kryterium rzeczywistego czasu pracy. Przy czym za rzeczywisty czas pracy uznaje się m.in. urlopy wypoczynkowe, dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem, dni zwolnienia dla krwiodawców, urlopu macierzyńskie, rodzicielskie, ojcowskie i zrównane z nimi zgodnie z kodeksem, okresy niewykonywania pracy z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej oraz – co na wniosek NSZZ Solidarność wprowadzono w grudniowym aneksie do regulaminu premii CLPI – okres przebywania pracowników na tzw. pakietach, czyli urlopach bezpłatnych połączonych ze zwolnieniem z obowiązku świadczenia pracy.


Powstała Społeczna Inspekcja Pracy w Stellantis Gliwice

Powstała Społeczna Inspekcja Pracy w Stellantis Gliwice

Zakończyły się wybory społecznych inspektorów pracy w Stellantis Gliwice na czteroletnią (2022-26) kadencję. Zakładowym SIP-owcem został jednogłośnie wybrany Marian Kaim, który przez poprzednie dwie kadencje pełnił taką funkcję w OMP Gliwice. Wyłoniono również większość wydziałowych społecznych inspektorów pracy oraz ich zastępców.
Na wydziale Montażu Głównego wydziałowym SIP-owcem został Sebastian Garbacik, a jego zastępcą – Grzegorz Nowak. Na wydziale Karoserii wydziałowym społecznym inspektorem pracy jest Tomasz Waniek, a jego zastępcą – Janusz Szulik. Na wydziale Tłoczni wydziałowym SIP-owcem został Damian Włodarczyk. Nie ma on na razie zastępcy, który ma zostać wybrany w późniejszym terminie. Na wydziale Lakierni wydziałowym SIP-owcem został Dariusz Mika, a jego zastępcą Janusz Mytych.

Grupowi społeczni inspektorzy pracy w Stellantis Gliwice

Bez konieczność przeprowadzenia głosowania wśród załogi wybrani zostali grupowi społeczni inspektorzy pracy w Stellantis Gliwice. W żadnym bowiem z pięciu okręgów wyborczych nie zgłosiło się więcej kandydatów do pełnienia tej społecznej służby niż wynosiła liczba miejsc mandatowych (a w trzech było nawet o jedną osobę mniej), zatem zgodnie z § 14 Regulaminu wyborów Społecznych Inspektorów Pracy obowiązującego w Stellantis Gliwice bez głosowania – na podstawie pisemnego poparcia pracowników dla poszczególnych osób – grupowymi społecznymi inspektorami pracy zostali zgłoszeni kandydaci. W sumie jest ich szesnastu.

Wygenerowano w sekund: 0.08
7,689,658 unikalne wizyty