Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 3

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

18.118.7.80

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Pierwsze spotkanie z Mediatorem

W dniu dzisiejszym tj. 29.07.2015 odbyło się pierwsze spotkanie z wyznaczonym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej mediatorem Panem Michałem Kuszykiem. Na tym spotkaniu został uzgodniony przez strony (pracodawcę, związki zawodowe i mediatora) "Regulamin Mediacji".

Ponadto zostało przedstawione wspólne stanowisko związkowe dotyczące punktów sporu zbiorowego. Strona związkowa w celu osiągnięcia porozumienia, które będzie kończyło spór zbiorowy wyraziła gotowość prowadzenia mediacji w czwartek od godz. 14.30 oraz w piątek od godz. 10.00.

NSZZ Solidarność GMMP, WZZ Sierpień 80, ZZ Kadra POP

Tak wybieramy

Zgodnie z prawem z prawem radę pracowników wybiera w głosowaniu cała pełnoletnia załoga. Przy czym głosowanie jest bezpośrednie (czyli można głosować tylko osobiście), równe (każdy dostanie jedną kartę wyborczą) i tajne, a uczestniczą w nim osoby bezpośrednio zatrudnione w GMMP. Także pracownicy „tyscy”, jeśli w umowie o pracę (lub aneksie) mają wpisane Gliwice. Nie głosują natomiast zatrudnieni w SCG/ACG, Voith oraz agencji pracy tymczasowej. Oni mogą tworzyć rady pracowników w swoich firmach.

W GMMP wybory rady odbywać się będą w dniach 27-30 lipca 2015, czyli od poniedziałku do czwartku.

Głosować będzie można w punktach ustalonych przez komisję wyborczą. Każdy biorący udział w wyborach pracownik otrzyma kartą do głosowania, na której w kolejności alfabetycznej umieszczone będą nazwiska kandydatów. Należy na niej postawić siedem znaków „X” wskazując osoby, które powinny znaleźć się w Radzie Pracowników GMMP, a są nimi:
Marian Kaim
Mariusz Król
Grzegorz Nowak
Robert Potempa
Franciszek Szymura
Robert Walkowiak
Tomasz Waniek

Wybory Rady Pracowników GMMP

Jeśli chcesz, by interesy pracownicze w naszym zakładzie były dobrze reprezentowane i skutecznie bronione w wyborach Rady Pracowników GMMP zagłosuj na związkowych kandydatów. Zasadnicze znacznie dla każdego zatrudnionego ma bowiem, aby – tak jak ma to miejsce chociażby w Niemczech – w składzie rady było jak najwięcej przedstawicieli reprezentatywnego związku zawodowego, jakim w naszym zakładzie jest NSZZ Solidarność. Tylko w ten sposób rada będzie pracowników, nie jedynie z nazwy, ale również w swoich działaniach.

Prawo gwarantuje jej bowiem szeroki dostęp do informacji dotyczących sytuacji ekonomicznej zakładu oraz tzw. podstaw zatrudnienia, a dyrekcja ma obowiązek ich udzielania na wniosek rady pracowników. Jednocześnie jednak rada – wprowadzona do polskiego systemu prawnego w 2006 unijną dyrektywą 2002/14/WE i nie mająca nic wspólnego z dawnymi radami pracowniczymi (poza rzecz jasna zbliżoną nazwą) – nie jest reprezentantem załogi, te zadanie zgodnie z prawem pełnią tylko związki zawodowe, ale miejscem konsultacji, wymiany informacji i ekspertyzy ekonomicznej. To sprawia, że rada pracowników nie może np. występować z żądaniem podwyżki płac, ani też reprezentować załogi i to zarówno zakresie praw oraz interesów zbiorowych, jak tym bardziej indywidualnych poszczególnych pracowników. To są bowiem działania należące do wyłącznych kompetencji związków zawodowych, które jako jedyne mogą prowadzić z dyrekcją wiążące uzgodnienia i negocjacje. Jednocześnie, gdy radę pracowników tworzą związkowcy to uzyskują oni szerszy dostęp do bieżących informacji, które pozwalają im jeszcze lepiej bronić interesów całej załogi naszego zakładu.

Mają prawo

Odpowiadając na liczne zapytania przypominamy, że pracownicy GMMP Tychy, którzy w umowach o pracę (lub aneksach do tych umów) jako jedno z miejsc pracy mają wpisane Gliwice i wykonują pracę w naszym zakładzie – zgodnie ze związkowym Statutem – mogą być członkami NSZZ Solidarność GMMP Gliwice. Tak długo, jak będą pracować w gliwickiej fabryce.

Wszelkich związanych z tym niezbędnych formalności można dopełnić codziennie w godz. 7.50-15.50 w siedzibie międzyzakładowej Solidarności GMMP (budynek G-5, parter).

Narasta konflikt w Oplu

24 lipca związkowcy z fabryki Opla oflagowali gliwicki zakład. To konsekwencja fiaska rokowań w ramach sporu zbiorowego trwającego w firmie. Przedstawiciele central związkowych zapowiadają eskalacje akcji protestacyjnych, jeżeli zarząd spółki nie zgodzi się na ich postulaty.

- Podczas rokowań przedstawiliśmy zarządowi kilka wersji kompleksowego projektu porozumienia. Zarząd odrzucił wszystkie, nie dając w zamian żadnych konkretnych propozycji. Jedyne co usłyszeliśmy od pracodawcy to deklaracje, że jest gotowy rozmawiać i że ma dobrą wolę. Jednak jego postępowanie wyraźnie wskazuje, że tej dobrej woli brakuje – mówi Mariusz Król przewodniczący Solidarności w General Motors Manufacturing Poland (GMMP).

Radio Piekary

Wypowiedź Przewodniczącego NSZZ Solidarność GMMP Mariusza Króla dla Radia Piekary z 22 lipca 2015.


Nie obejdzie się bez mediatora

Mimo przedstawiania przez wspólną reprezentację związkową kolejnych projektów porozumienia fiaskiem zakończyły się czwartkowe (16 lipca 2015) rokowania mające doprowadzić do zakończenia trwającego w naszym zakładzie sporu zbiorowego. Po dziesięciu godzinach rozmów, w związku z brakiem rzeczowych propozycji ze strony pracodawcy (gdyż trudno uznać za taką np. zapowiedź rozpoczęcia za rok rozmów o dodatkowej przerwie w czasie dniówki) spisano protokół rozbieżności. Oznacza to, że dalsze rozmowy prowadzone będą z udziałem mediatora.

Kwestią, która formalnie przesądziła o fiasku rokowań okazała się właśnie dodatkowa przerwa w pracy, czyli piąty punkt żądań złożonych w trybie sporu. Jednak głównie dlatego, że to dyrekcja właśnie na nim się koncentrowała, pozostawiając pozostałe sprawy – gdzie deklarowała mniejszą różnicę stanowisk – do dalszych rozmów, które jednak już nie miały miejsca. Strona związkowa proponowała odwrócenie kolejności, czyli zajęcie się przerwami po ustaleniu zapisów porozumienia dla wcześniejszych punktów sporu. Pracodawca na takie rozwiązania się jednak nie zgodził..

Takie działanie wykluczało wypracowanie kompromisu, choć wspólna organizacja związkowa (tworzą ją wszystkie związki zawodowe działające w gliwickim Oplu) nie tylko przedstawiła kompletny – obejmując nawet niezbędne załącznikami – projekt porozumienia kończącego spór zbiorowy, ale również w czasie czwartkowych rokowań na bieżąco modyfikowała jego zapisy. W przypadku jednego z punktów sporu przedstawiając nawet cztery alternatywne rozwiązania.

Wygenerowano w sekund: 0.10
8,222,555 unikalne wizyty