Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 2

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

3.145.164.105

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Wybierz wyższe płace!

Podczas drugiej tury wyborów Rady Pracowników GMMP Gliwice – które decyzją komisji wyborczej odbędą się 13-16 października 2015 – nie wolno zapominać, aby zadbać by radę tworzyli związkowcy. Dzięki temu uzyskają oni bowiem szerszy dostęp do bieżących informacji, które pozwalają im jeszcze lepiej bronić interesów pracowników naszego zakładu.
Będzie to miało szczególne znacznie w czasie przyszłorocznych negocjacji płacowych. Mówiąc krótko głosując na kandydatów zgłoszonych przez NSZZ Solidarność oddajesz swój głos za wyższymi płacami oraz lepszymi warunkami pracy. Dlatego w swoim dobrze pojętym interesie postaw siedem znaków „X” wskazując związkowców, którzy powinny znaleźć się w Radzie Pracowników GMMP Gliwice, a są nimi:
3. Marian Kaim / Quality
4. Mariusz Król / Body
10. Grzegorz Nowak / GA
13. Robert Potempa / Quality
16. Franciszek Szymura / Body
19. Robert Walkowiak / MH
20. Tomasz Waniek / Body

Choroba przerywa urlop

Urlop wypoczynkowy pracownika może zostać przerwany tylko w wyjątkowych okolicznościach, w tym przede wszystkim z powodu choroby. Zgodnie z Kodeksem Pracy pracodawca jest wówczas zobowiązany udzielić pozostałej części urlopu w późniejszym terminie.

Coroczny, nieprzerwany płatny urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych praw pracowniczych. Jednak kodeks dopuszcza podzielenie na części nawet trwającego już urlopu, ale jedynie w czterech szczególnych przypadkach:
- czasowej niezdolności do pracy w skutek choroby (i tylko choroby);
- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną;
- odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy;
- urlopu macierzyńskiego.

W takich przypadkach niewykorzystana część urlopu musi zostać udzielona w późniejszym terminie. Nie ma przy tym znaczenia, na jak długo został przerwany urlop. Nawet więc jednodniowa choroba zostaje odliczona od całości urlopu.

Za nami warsztaty BHP

Społeczni inspektorzy pracy z naszego zakładu wzięli aktywny udział w warsztatach poświęconych bezpieczeństwu i higienie w miejscu pracy, które odbyły się 24-25 września 2015. Podczas warsztatów szczególną uwagę poświęcono takim zagadnieniom jak ochrona i odpowiednie zabezpieczenia przy pracach na wysokości, ochrona rąk przed substancjami olejowymi oraz chemicznymi wnikającymi przez skórę, ochrona dróg oddechowych. Poruszano także wiele innych zagadnień, bezpośrednio dotyczących zapewnienia bezpiecznych warunków pracy każdego zatrudnionego.

Podkreślano przy tym, że dla stworzenia w pełni bezpiecznego miejsca pracy równie ważne jest dostrzeganie, zarówno przez pracodawców, jak też samych pracowników zagrożeń, które często mogą przynosić negatywne skutki zdrowotne w późniejszych latach życia. Takie zagrożenia należy jak najszybciej definiować, jak też podejmować niezwłoczne działania celem ich eliminacji lub przy najmniej ograniczania ich negatywnych skutków dla zdrowia zatrudnionych.

Wyborcza dogrywka

Tylko 25,4 proc. zatrudnionych w naszej firmie, czyli sporo poniżej wymaganej przez prawo połowy załogi głosowało 27-31 lipca 2015 wyborach Rady Pracowników GMMP. Oznacza to, że lipcowe wybory były nieważne i zgodnie z wymogami ustawy przeprowadzone zostaną ponowne wybory. Zgodnie z ustawą powinny się one odbyć do końca września 2015.

Tak jak w pierwszej turze wyborów głosowanie będzie bezpośrednie (czyli można głosować tylko osobiście), równe (każdy dostanie jedną kartę wyborczą) i tajne, a uczestniczą w nim osoby bezpośrednio zatrudnione w GMMP, w tym także pracownicy „tyscy”, jeśli w umowie o pracę (lub aneksie do umowy) mają wpisane jako miejsce pracy Gliwice. Nie głosują natomiast zatrudnieni w SCG/ACG, Voith oraz agencji pracy tymczasowej.

Głosować będzie można w punktach ustalonych przez komisję wyborczą. Każdy pracownik biorący udział w wyborach otrzyma kartę do głosowania, na której w kolejności alfabetycznej umieszczone będą nazwiska kandydatów. Należy na niej postawić siedem znaków „X” wskazując osoby, które powinny znaleźć się w składzie Rady Pracowników GMMP, a są nimi:

Marian Kaim
Mariusz Król
Grzegorz Nowak
Robert Potempa
Franciszek Szymura
Robert Walkowiak
Tomasz Waniek

SIP-owcy nowej kadencji

Przed przerwą urlopową zakończyły się wybory Społecznej Inspekcji Pracy GMMP Gliwice na nową, czteroletnią (2015-19) kadencję. Nowym zakładowym społecznym inspektorem pracy GMMP Gliwice został wybrany Marian Kaim, który w minionej kadencji był zastępcą wydziałowego SIP ds. systemu SPS i jakości na Montażu Głównym.

Społeczna inspekcja pracy rozpoczyna nową kadencję w 18-osobowym składzie. Oznacza to, że obecnie na jednego SIP-owca przypadać będzie więcej zadań, związanych z zapewnieniem wszystkim zatrudnionym w naszym zakładzie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz ochrony uprawnień pracowniczych określonych w prawie pracy. Tym samym ważne jest, aby na bieżąco informować społecznych inspektorów o zauważonych zagrożeniach.

Spór zakończony

Dosłownie tuż przed przerwą urlopową – 6 sierpnia 2015 późnym popołudniem – po długich i trudnych negocjacjach podpisane zostało porozumienie kończące w GMMP Gliwice spór zbiorowy trwający od 23 czerwca.

Zgodnie z tym porozumieniem zostały w całości wycofane zmiany do Regulaminu Pracy GMMP wprowadzone jednostronnie przez pracodawcę od 1 lipca, bez wymaganego przez prawo uzgodnienia ze związkami zawodowymi.

Jednocześnie zostało ustalone, że tylko do 31 grudnia 2016, a nie na stałe, dopuszczalne będzie stosowanie sześciodniowych rozkładów czasu pracy na wydziale Tłoczni oraz dla pracowników wspierających tłocznię (z MPC/MH i Jakości). Jednak nawet wówczas, czyli przy sześciodniowych rozkładach, zatrudnieni na Tłoczni nie będą pracować w soboty na nocnej zmianie oraz niedziele i święta.

Przy czym wszyscy pracownicy spoza grupy UR, którzy będą pracować w systemie sześciodniowych rozkładów czasu pracy otrzymają dodatek miesięczny w wysokości 140 zł brutto czyli 1.680 zł rocznie. Zasady rozliczania przesuniętych dni pracy w całej grupie UR reguluje natomiast dotychczasowe porozumienie z 15 czerwca 2010. Wcześniej utrzymanie ruchu na Tłoczni było z niego wyłączone.

Koniec Sporu Zbiorowego

Z zadowoleniem informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2015 r., zostało podpisane w obecności mediatora pana Michała Kuszyka, porozumienie kończące spór zbiorowy pomiędzy Stroną Związkową i Pracodawcą w GMMP w Gliwicach.

W ramach porozumienia uzgodniono wszystkie punkty sporne. Dokument zostanie udostępniony na tablicach informacyjnych.

Kierownictwo GMMP i Wspólna Reprezentacja Związków Zawodowych.

Wygenerowano w sekund: 0.10
8,222,462 unikalne wizyty