Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 64
-> Najnowszy użytkownik: Coca-Cola

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

3.83.192.109

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Witamy na stronie internetowej NSZZ "Solidarność" Opel Manufacturing Poland

Biuro Komisji Międzyzakładowej znajduje się w budynku G-5 parter
44-121 Gliwice ul. Adama Opla 1

tel. 32 270 92 09
tel. wew. 192 09
tel. wew. 173 33
tel. 728 417 333

solidarnosc.opel(at)wp.pl

Przewodniczący: Mariusz KRÓL tel. 530 991 104

Wiceprzewodniczący: Franciszek SZYMURA tel. 530 993 103

Zakładowy SIP: Marian KAIM tel. 530 037 075 m.kaim-sip(at)outlook.com

Wyższe stawki i dodatki w Leadec

Podpisane 7 czerwca 2019 porozumienie zakończyło tegoroczne rozmowy płacowe w Leadec Oddział Gliwice. Zgodnie z jego zapisami wynagrodzenia zasadnicze wzrosły o 150 zł miesięcznie. Podwyżką objęci są wszyscy brygadziści, członkowie brygad oraz pracownicy działu czyszczenia technicznego będący pracownikami spółki w dniu 1 kwietnia 2019 i pozostający w zatrudnieniu. W przypadku osób pracujących na część etatu podwyżka jest naliczana proporcjonalnie.

Tegoroczne podwyżki stawek obowiązują – zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami oraz tradycją w Leadec – od 1 kwietnia. Przysługujące pracownikom wyrównanie za kwiecień i maj zostało wypłacono razem z wynagrodzeniem za czerwiec 2019 (czyli do 10 lipca). Jednocześnie wyrównanie każdego pracownika zostało podwyższone o 100 zł, w przeliczeniu na pełen etat.

Ponadto zwiększony do 400 zł został dodatek dla pracowników zatrudnionych w dziale 7 Day (czyli czterobrygadówce) oraz podniesiona do 85 zł miesięczna nagroda dla pracowników działów ST i SU.
Zgodnie z postanowieniami porozumienia do poziomu 6 proc. godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego wzrósł w Leadec Oddział Gliwice dodatek za każdą godzinę pracy na drugiej (popołudniowej) zmianie.


Świadczenia do wypłaty

W ostatni piątek czerwca został wreszcie (z niemal trzymiesięcznym poślizgiem) podpisany Preliminarz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) OMP Gliwice na rok 2019. Tym samym od początku lipca możliwa jest już wypłata przewidzianych w regulaminie świadczeń z ZFŚS.

Co ważne, zgodnie z wnioskiem zgłaszanym od grudnia ubiegłego roku przez związki zawodowe w tym roku została zwiększona o 550 zł, w każdej grupie dochodowej, kwota pomocy finansowej na cele socjalne. Na jednorazowe podniesienie tego świadczenia przeznaczono bowiem nadwyżkę finansową, czyli niewydane pieniądze, z poprzednich lat. Tym samym wysokość wypłacanej tradycyjnie w grudniu pomocy finansowej na cele socjalne wyniesie: w dochodowej grupie A – 1.850 zł (zamiast 1.300 zł), w grupie B –1.600 zł, w grupie C – 1.350 zł i w grupie D – 1.100 zł. Tym samym świadczenie to dla wszystkich grup dochodowych przekraczać będzie w tym roku tysiąc złotych.

Chronić przed skutkami upału

Dwukrotnie – gdy po raz pierwszy temperatura w naszym zakładzie przekroczyła 36°C, a następnie odnosząc się do dyrektorskiego maila dotyczącego upałów – NSZZ Solidarność OMP Gliwice przypomniała o kodeksowym obowiązku pracodawcy zapewnienie bezpiecznych i higienicznych, a nie jedynie znośnych, warunków pracy oraz ochrony zdrowia i życia pracowników. Jednocześnie zwracając się o niezwłoczne wprowadzenie optymalnych rozwiązań, celem zminimalizowania negatywnych skutków wysokich temperatur w halach produkcyjnych.

Zgodnie z prawem do obowiązków pracodawcy należy też reagowanie na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednocześnie przy temperaturach rzędu 36°C brak szybkich działań zwiększa ryzyko dla zdrowia pracowników, skutkujących (co miało miejsce na wydziale montażu) interwencją zespołu ratunkowego. Pracownik zasłabł w czasie pracy, której nie mógł kontynuować i został odwieziony do domu.

Dzień Dziecka w Energylandii

Bilety zapewniające możliwość całodziennej zabawy w największym rodzinnym parku rozrywki Energylandia w Zatorze można w promocyjnej cenie – z okazji Dnia Dziecka – nabyć w siedzibie międzyzakładowej Solidarności OMP Gliwice (budynek G-5).

Związkowe bilety dla dorosłych kosztują 99 zł, czyli o jedną szóstą mniej niż wynosi normalna cena w kasie (119 zł). Natomiast bilety dla dzieci związkowców oplowskiej Solidarności – w ramach upominku z okazji Dnia Dziecka – są bezpłatne, gdy bajtel nie ma skończonych 12 lat, zaś w przypadku starszych (12-18 lat) pociech kosztują 45 zł. Normalnie dzieci powyżej 3 lat mierzące do 140 cm płacą 69 zł, zaś wyższe – 119 zł, tak jak dorośli. Zatem w przypadku rodzinny z dwójką dzieci na jednym wejściu do Energylandii można zaoszczędzić prawie dwieście złotych!

Promocyjne wejściówki, które mogą nabywać jedynie związkowcy NSZZ Solidarność OMP Gliwice dla siebie i swoich rodzin ważne są do końca obecnego sezonu (czyli do 27 października 2019). Kupować je można jednak tylko od poniedziałku 20 maja 2019 do środy 19 czerwca 2019, codziennie w godz. 7.25-15.50.

Całodzienny związkowy promocyjny bilet obejmuje wszystkie atrakcje bez limitów: roller-coastery, karuzele, kina, widowiska, pokazy, strefa dziecięca, strefa familijna, Water Park! W cenie biletu nie ma jedynie automatów do gier obsługiwanych żetonami oraz wszelkich usług gastronomicznych, zakupów w sklepach i pamiątek.

Bluza (nie)robocza?

Decyzja dyrekcji o zmianie zasad użytkowania bluz służbowych, polegająca na ich – cytując GLB – „nie serwisowaniu” po wcześniejszym podarowaniu pracownikom pominęła fakt, że Regulamin pracy OMP Gliwice nie wspomina słowem o „ubraniach służbowych”. Bluzy zaś stanowiły część ubrania roboczego, do którego konserwacji i prania zobowiązuję pracodawcę Kodeks Pracy.

Zresztą również w przypadku odzieży służbowej – jak wyjaśniono w ministerialnej odpowiedzi na zapytanie poselskie – to na pracodawcy, a nie pracowniku, powinien spoczywać obowiązek ponoszenia kosztów związanych z użytkowaniem tej odzieży. A zatem również jej prania.

Ponadto zgodnie z przepisami wspomnianego Kodeksu Pracy zmiany zasad przydzielania odzieży roboczej powinny być konsultowane z wybranymi przez związki zawodowe przedstawicielami pracowników. Tymczasem kwestia bluz konsultowana nie była. W efekcie, po związkowej interwencji, okazało się, że kwestia przyszłości bluz służbowych nie jest jeszcze ostatecznie rozstrzygnięta.


Elektryczne widmo


Kwestia zapewnienia stabilnych miejsc pracy i zatrudnienia w sytuacji notowanego spowolnienia oraz niepewnej sytuacji na rynkach motoryzacyjnych, a także wpływu nowych technologii na przyszyły poziom zatrudnienia zdominował debatę podczas mającego miejsce 21-23 marca 2019 posiedzenia Krajowej Sekcji Przemysłu Motoryzacyjnego NSZZ Solidarność. Dla nas bowiem zasadnicze znaczenie ma przyszłość pracowników oraz ich rodzin.

Niestety przestawione analizy – zarówno niezależne, jak i opracowane przez zrzeszający pracodawców Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego – nie nastrajały optymistycznie. Z jednej strony spadające prognozy sprzedaży nowych aut (dodatkowo pogłębione obowiązkowymi obecnie nowymi testami spalania i emisji WLTP oraz kryzysem diesla), z drugiej niestabilność polityczna – zarówno spowodowana zamieszaniem wokół Brexitu, jak i polityką celną USA – zaś z trzeciej promowanie napędu elektrycznego, który zachwyca ekologów, ale już niekoniecznie nabywców samochodów.

Zresztą samochody elektryczne niosą za sobą poważne zagrożenia dla branży motoryzacyjnej i naszych miejsc pracy. Elektryki choć sporo droższe są znacznie prostsze mechanicznie, co sprawia, że ich wykonanie wymaga zdecydowanie mniej robocizny. W przypadku całego samochodu z uwzględnieniem części zamiennych i przeglądów (jak podaje UBS: elektryczny Chevrolet Bolt pierwszy przegląd ma po przejechaniu 240 tys. km, dla porównania VW Golf – po 16 tys. km, czyli piętnaście razy wcześniej!) spadek robocizny oceniany jest nawet na 60 proc. Jednak, jak szacuje Daimler, produkcja silników elektrycznych wymaga od 80 do 90 proc. mniej robocizny niż silników spalinowych. To właśnie silniki, komponenty mechaniczne oraz części zamienne generują spadek zapotrzebowania na pracę przy produkcji elektryków.

Związkowe rabaty

Cały czas w siedzibie międzyzakładowej Solidarności OMP Gliwice (budynek G-5, parter) można składać wnioski o wydanie elektronicznych legitymacji związkowych i kart rabatowych Lotos oraz – po otrzymaniu informacji sms’em – odbierać legitymacje i karty.

Każdy związkowiec NSZZ Solidarność posiadający nową elektroniczną legitymację związkową dodatkowo może otrzymać – jeśli tylko chce – kartę rabatową uprawniającą do zniżek przy zakupie paliwa, olejów oraz korzystaniu z myjni na stacjach Lotos i Lotos Optima.

Dzięki tej karcie tankując paliwo Dynamic (zarówno benzynę PB98, jak i olej napędowy) oszczędzamy 15 groszy na każdym litrze, przy zwykłej benzynie (PB98 lub PB95) i oleju napędowy rabat wynosi 10 groszy na litrze, zaś w przypadku gazu LPG – 7 groszy na litrze.

Ponadto związkowa karta rabatowa upoważnia do 10-procentowej zniżki przy zakupie olejów i płynów do spryskiwaczy na stacjach Lotos oraz 15-procentowej przy korzystaniu z myjni.

Wydanie i korzystanie ze związkowej karty jest całkowicie bezpłatne. Miesięczny limit na zakupy z rabatem wynosi 2 tysiące zł, co oznacz możliwość zaoszczędzenia od 65-70 zł przy zakupie samego paliwa do 200 zł w przypadku olejów i płynów do spryskiwaczy. Średnio, przeciętnemu użytkownikowi samochodu miesięcznie zostanie w kieszeni ekstra stówka.


Ostatnio dodane artykuły

Tytuł Kategoria Autor Obejrzeń Data
Gdy temperatura w hali przekracza 28 stopni... Na problemy ... Solidarność Adam Posmyk 144

Fala afrykańskich – dosłownie, gdyż spowodowana masami powietrza znad Sahary – upałów spowodowała, że temperatura w halach naszego zakładu sięgała 36°C. W takich warunkach szwankować zaczęły maszyny – przykładowo w piecu do podgrzewania wiązek na montażu głównym wytapiało się wygłuszenie. Towarzyszyło temu efektowne dymienie oraz zapach palącej się ....

Ważna jakość pracy Krzywym Okiem czyli komentarze Mr Solidarka Adam Posmyk 359

Pojawiające się ostatnio coraz liczniej na linii produkcyjnej osoby zatrudnione przez firemki zewnętrzne – do tego zazwyczaj na umowę-zlecenie (nie bez przyczyny nazywanej „śmieciówką”) – nie tylko zajmują miejsca pracownikom OMP Gliwice. Dodatkowo nie gwarantując odpowiedniej jakości i efektywności pracy obniżają wskaźniki ....

Pracownicze Plany Kapitałowe (II) Jakie zasady wypłaty Na problemy ... Solidarność Adam Posmyk 543

Generalnie pieniądze zgromadzone w PPK zostaną wypłacone uczestnikom po osiągnięciu 60. roku życia (ten sam wiek dla kobiet i mężczyzn wprowadzono zgodnie z zasadami równego traktowania w odniesieniu do dobrowolnych systemów zabezpieczenia emerytalnego pracowników). Wtedy 25 proc. zostanie pracownikowi wypłaconych jednorazowo, zaś pozostałe 75 proc. będzie wypłaconych ....

Skok na kasę Krzywym Okiem czyli komentarze Mr Solidarka Adam Posmyk 547

Zapowiedź jednostronnej, nieuzgodnionej zmiany terminu i zasad wypłaty premii FCP zapowiedziana przez dyrekcję w GLB z końca lutego spotkała się ze zdecydowaną reakcją Solidarności OMP Gliwice, która stanowczo zaprotestowała przeciwko takim zamiarom oraz zmuszona była przypomnieć pracodawcy, że zgodnie z prawem ....

Pracownicze Plany Kapitałowe (I) Dobrowolne z założenia Na problemy ... Solidarność Adam Posmyk 734

Od 1 lipca 2019 w firmach zatrudniających ponad 250 pracowników pojawią się Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), które w założeniach mają być dobrowolnym system długoterminowego oszczędzania, podnoszącym bezpieczeństwo finansowe pracowników. Jest to system solidarny, który pieniędzmi zasilają trzy strony: pracownik i pracodawca, którzy wpłacają składki, oraz państwo, które płaci składkę ....

Wygenerowano w sekund: 0.07
4,081,819 unikalne wizyty