Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 2

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 64
-> Najnowszy użytkownik: Coca-Cola

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

54.227.31.145

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Witamy na stronie internetowej NSZZ "Solidarność" Opel Manufacturing Poland

Biuro Komisji Międzyzakładowej znajduje się w budynku G-5 parter
44-121 Gliwice ul. Adama Opla 1

tel. 32 270 92 09
tel. wew. 192 09
tel. wew. 173 33
tel. 728 417 333

solidarnosc.opel(at)wp.pl

Przewodniczący: Mariusz KRÓL tel. 530 991 104

Wiceprzewodniczący: Franciszek SZYMURA tel. 530 993 103

Zakładowy SIP: Marian KAIM tel. 530 037 075 m.kaim-sip(at)outlook.com

Rentgen w godzinach pracy

Ostatnio przełożeni podczas spotkania przed zmianowego przekazali podległym pracownikom, że okresowe badania lekarskie – konkretnie zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej – mają wykonywać przed lub po godzinach pracy. Przekonywano, że to skutek likwidacji przewozów autokarowych do specjalistycznej przychodni, która te badania wykonuje.

Takie działanie jest jednak sprzeczne z powszechnie obowiązującym prawem, a dokładnie art. 229 § 3 Kodeksu pracy, który stanowi, że okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Karty pomocy prawnej

Kolejny rok zachowają ważność związkowe karty CDO 24, zapewniające członkom Solidarności OMP Gliwice i ich rodzinom całodobowy pakiet ochrony prawnej. W ciągu minionych dwunastu miesięcy prawnicy Centrum Dochodzenia Odszkodowań informowani byli o ponad 1,8 tys. problemów zgłoszonych przez związkowców z naszego zakładu. W każde z nich udzielili odpowiedzi oraz podjęli odpowiednie kroki prawne.

Tym samym posiadacze związkowych kart CDO 24 automatycznie i bez żadnych opłat nadal będą mogli korzystać z pakietu Premium. Związkowcy, którzy swoich kart jeszcze nie odebrali, mogą to w każdej chwili zrobić w siedzibie Solidarności OMP Gliwice (budynek G-5, parter).

Pakiet Premium zapewnia ochronę prawną m.in. w przypadku kolizji i wypadków komunikacyjnych, praw konsumenta (reklamacje, odstąpienie od umowy itp.), spraw alimentacyjnych, procedur i postępowań komorniczych, kwestii związanych z zakresem władzy rodzicielskiej oraz prawa spadkowego. Pełne informacje o zakresie ochrony można uzyskać w siedzibie międzyzakładowej Solidarności.

Kontrole stanowiskowe

Cykliczne szczegółowe kontrole stanowiskowe rozpoczęła w pierwszej dekadzie listopada w naszym zakładzie Społeczna Inspekcja Pracy. Na początek na montażu, ale docelowo prowadzone one będą na wszystkich wydziałach oraz w pełnym zakresie. Tym samym kontrole obejmować będą m.in. zdolność do pracy na danym stanowisku, informacje o ocenie ryzyka zawodowego, szkolenie BHP, stanowiskowe i specjalistyczne, czasy poszczególnych operacji, rotacje stanowiskowe oraz ocenę ergonomii.

Zdrowie pracowników ma zasadnicze znacznie. Tymczasem zdarza się, że częste ostatnio zmiany procesów prowadzą do braku prawidłowej organizacji pracy. Ma to wpływ na pewne zaniedbania, które jako społeczna inspekcja pracy dostrzegamy i którym zobowiązani jesteśmy przeciwdziałać – wyjaśnia Marian Kaim zakładowy społeczny inspektor pracy OMP Gliwice. – Niewłaściwa ergonomia pracy oraz stres doskwiera niestety coraz szerszej liczbie zatrudnionych. Co najgorsze zdarzają się przypadki pracy bez ważnych okresowych badań lekarskich, co nie może być w żadnym wypadku tolerowane. Jestem przekonany, że pracownicy, którzy potrzebują w tym zakresie pomocy, dzięki ujednoliconej cyklicznej kontroli SIP otrzymają profesjonalne wsparcie, które pozwoli wyeliminować wszelkie nieprawidłowości i zagrożenia.


Gdzie te umowy?

Choć nabór chętnych do pracy w Tychach trwa w najlepsze, potencjalni kandydaci cały czas nie widzieli umów na podstawie których na dwa lata mają trafić do tyskiego oddziału, ani zapisanych tam warunków pracy i płacy. Wielu wątpliwości nie rozwiewa – bo nie może – rozdawana wśród załogi nadzwyczaj ogólna „oferta pracy” w OMP I Tychy, która niej jest przez nikogo podpisana. Niby sformułowana jest ona w imieniu OMP Gliwice, ale żaden przedstawiciel pracodawcy nie potwierdził tego własnym autografem i nazwiskiem.

Jednocześnie ogólne zapisy – bez żadnych kwot, ani dat – „oferty pracy” w OMP I Tychy kończy bardzo konkretna i jednoznaczna deklaracja pracownika – tym razem już do własnoręcznego podpisania – o zgodzie na dwuletni urlop bezpłatny w OMP Gliwice.

Zatem całość przypomina przysłowiowe kupowanie kota w worku – pracownik nie wie na jakim stanowisku, ani dokładnie za ile ma pracować w Tychach, ale z góry ma wyrazić zgodę na 24 miesiące bezpłatnego. A przy okazji dowiaduje się, że po powrocie do Gliwic nie ma zapewnionej pracy ani na obecnym wydziale, ani tym samym stanowisku...

Zbieraj harmonogramy

Praktyka udzielania przez pracodawcę w zamian za pracę w sobotę (lub inny dzień wolny harmonogramowo) wolnego bez uzgodnienia terminu z pracownikiem – co jest wymogiem kodeksowym – sprawia, że warto zbierać harmonogramy czasu pracy. Pracodawca ma ustawowy obowiązek przekazywać je pracownikom co najmniej na tydzień przed początkiem okresu rozliczeniowego. Zawsze też można zgłosić się przełożonego o aktualny harmonogram w wersji papierowej. Także po każdej jego zmianie, a nie tylko pierwszy przekazywany pod koniec poprzedniego miesiąca. Pracownik zawsze powinien móc sprawdzić, kiedy ma przyjść do pracy.

Przy okazji pozwalają jednoznacznie ustalić dni wolne, w których – na polecenie pracodawcy – tenże pracownik świadczył pracę. Tylko w przypadku uzgodnienia terminu dnia wolnego, czyli zaakceptowania go przez pracodawcę i pracownika, możliwe jest udzielenie wolnego w stosunku 1:1. Natomiast częstą praktyką w naszym zakładzie jest, że nie jest uzgadniany, lecz arbitralnie wskazany przez pracodawcę. A to już zgodne z prawem nie jest. Pracodawca wolnego za dodatkową pracę w wygodnym jedynie dla siebie terminie powinien, co do zasady, udzielać w stosunku 1:1,5.

Gdyby okazało się, że przełożeni nie chcą przekazywać harmonogramów pracy w wersji papierowej, należy ten fakt zgłosić reprezentującej załogę naszego zakładu NSZZ Solidarność OMP Gliwice, w jej siedzibie (budynek G-5, parter) lub telefonicznie (32/270-92-09). Na pewno podejmie ona niezwłocznie interwencję.


Najpierw konkrety

Dosłownie kilkanaście godzin przed początkiem letniej przerwy urlopowej dyrekcja naszego zakładu poinformowała związki zawodowe o problemach z dostawami części do silników 1,4 oraz związanych z tym spadku planów produkcyjnych we wszystkich europejskich zakładach Opla. Powodem przerwania dostaw części do silników był strajk w jednym z niemieckich zakładów kooperujących (zresztą nie tylko z naszą marką), który się ponoć „przedłużał”. Sposobem zaś na złagodzenie tego problemu jest, zdaniem pracodawcy, wprowadzenie rocznego okresu rozliczeniowego w Gliwicach i to najlepiej od 16 sierpnia 2018.

Dyrekcja zakładała przy tym, że związki zawodowe porozumienie przedłużające do 12 miesięcy okres rozliczeniowy podpiszą „od ręki”, gdyż – cytując jej pismo – „wprowadzenie oszczędności jest priorytetem”. Nie dodano już jednak, że oszczędności kosztem pracowników i ich życia rodzinnego.

Najwyraźniej zapomniano, że zawarcie porozumienia zmieniającego organizację czasu pracy wymaga uchwał komisji związkowych. Te zaś mogły zebrać się najwcześniej po 21 sierpnia 2018...

Pielgrzymka Ludzi Pracy

Wyjazd na XXXVI Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę organizuje w niedzielę 16 września 2018 międzyzakładowa Solidarność OMP Gliwice. Wśród licznie (w ostatnich latach średnio 80 tysięcy) przybyłych pątników zgromadzonych tego dnia pod jasnogórskim szczytem nie powinno zabraknąć związkowców z gliwickiego Opla, którym – na wałach klasztoru – towarzyszyć będzie poczet sztandarowy.

Pracownicze pielgrzymki na Jasną Górę zapoczątkował błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko – kapelan i patron NSZZ Solidarność – organizując ją we wrześniu 1983 dla robotników Huty Warszawa. Rok później do Częstochowy pielgrzymowali już pracownicy z różnych części Polski. Idea ks. Jerzego przerodziła się w coroczną ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy, odbywającą się zawsze w trzecią niedzielę września.


Ostatnio dodane artykuły

Tytuł Kategoria Autor Obejrzeń Data
Kij bez marchewki Krzywym Okiem czyli komentarze Mr Solidarka Adam Posmyk 114

Kilka dni przed końcem – pamiętajmy, czteromiesięcznego – okresu rozliczeniowego czasu pracy dyrekcja „wezwała” związki zawodowe do jego przedłużenia do końca lutego przyszłego roku. Pozwoliłoby to bowiem na wyprodukowanie dodatkowych samochodów w – cytując pracodawcę – „2019 bez dodatkowych kosztów wynikających z nadgodzin” ....

Poniedziałek w sobotę Krzywym Okiem czyli komentarze Mr Solidarka Adam Posmyk 188

Dyrekcja naszego zakładu chętnie deklaruje, że Opel jest firmą przyjazną rodzinie. Nie bardzo tylko wiadomo czyjej. Gdyż raczej nie pracowników, którym nierzadko organizuje się pracę tak, by czasu z najbliższymi spędzić nie mogli ....

Groźny stres gorący Społeczna Inspekcja Pracy Adam Posmyk 300

Gdy temperatura na stanowisku pracy rośnie nie tylko zaczynamy intensywnie się pocić (co jest naturalną reakcją obronną organizmu na stres gorący), ale również pojawiają się realne zagrożenia dla ....

Zmagania z upałem na lakierni Społeczna Inspekcja Pracy Adam Posmyk 279

Poprawiona, zwiększona wentylacja hali produkcyjnej, dodatkowa 10-minutowa przerwa w pracy oraz kierowanie wszystkich karoserii przez bufor celem ich wychłodzenia – to najważniejsze zmiany wprowadzone na wydziale Lakierni w wyniku interwencji ....

Poprawiane RACKi Społeczna Inspekcja Pracy Adam Posmyk 562

Często zgłaszaną społecznym inspektorom pracy przez pracowników obszaru Ringi RH D2 kwestią były problemy z pojemnikami typu RACK. Okazywało się bowiem, że podczas odkładania gotowych paneli do tego pojemnika zdarzały się przypadki blokowania paneli, co – ze względu na ich ostre krawędzie – stwarzało realne zagrożenie ....

Wygenerowano w sekund: 0.06
3,668,138 unikalne wizyty