Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 3

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 62
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

44.200.101.84

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Legitymacja wielu korzyści

Legitymacja wielu korzyści

Wymierne korzyści finansowe przynosi posiadanie elektronicznej legitymacji związkowej NSZZ Solidarność. Od ponad dwóch lat mające ją osoby mogą skorzystać z rabatów na stacjach Lotos, a od lipca 2019 także z 10 proc. zniżki na ubezpieczenia w ramach programu „Klub PZU Pomoc dla NSZZ Solidarność” (który też – ciekawostka – jednocześnie zapewnia promocyjne ceny na wybrane produkty AGD marki Philips).

Ponadto legitymacja związkowa NSZZ Solidarność upoważnia członka Związku do korzystania z wielu zniżek i rabatów w ramach programu lojalnościowego „Razem więcej” – m.in. przy zakupie biletów do kina (Cinema City. Planet Cinema Zabrze), teatru, parku rozrywki czy też chorzowskiego ZOO oraz na imprezy sportowe i rekreacyjne.

Dzięki legitymacji Solidarności można taniej nabyć karty sportowe FitProfit i Fit Sport, dostać zniżkę do szkoły pływania Neptun, parku wodnego w Tarnowskich Górach, do klubów fitness oraz wielu innych placówek.

Pełen wykaz miejsc, placówek, wydarzeń kulturalnych oraz imprez sportowych i rekreacyjnych objętych rabatami dla posiadaczy elektronicznej legitymacji związkowej jest dostępny na stronie internetowej naszej międzyzakładowej Solidarności Stellantis Gliwice oraz związkowej grupie na FB.

Transport pod nadzorem

Transport pod nadzorem

Napływające licznie zgłoszenia dotyczące nieprawidłowości przy pracach transportowych spowodowały, że Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy w naszym zakładzie zadecydował o utworzeniu specjalnej grupy SIP-owców, której celem jest kompleksowa kontrola ręcznych i mechanicznych prac transportowych oraz wszystkich związanych z tym kwestii.

Celem tych kontroli będzie sprawdzenie oraz poprawa ogólnego stanu przestrzegania zasad BHP przy pracach transportowych. Najwyższy już czas – jak podkreśla Marian Kaim, Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy w Stellantis Gliwice – doprowadzić bezpieczeństwo i higienę pracy przy pracach transportowych do stanu, jaki był z przed rozbudowy fabryki.

Dlatego też wskazane jest, aby w kontroli razem ze społecznymi inspektorami pracy uczestniczyli koordynatorzy BHP, tak aby decyzje w sprawach pilnych były podejmowane jak najszybciej. Szczególnie, że zakres kontroli ma być spory i obejmować sprawdzenie:

1. w przypadku ręcznych prac transportowych:

Będzie nowa europejska rada

Będzie nowa europejska rada

Trwają pracę nad porozumieniem powołującym nową Europejską Radę Zakładową Stellantis, która zastąpi trzy dotychczasowe rady – Opel/Vauxhall, PSA i FCA – i będzie jednolitym forum rozstrzygania kwestii związanych m.in. ze stabilnością miejsc pracy na poziomie europejskim. W skład zespołu negocjacyjnego, reprezentującego pracowników podczas tych prac wchodzi Robert Potempa, wiceprzewodniczący naszej międzyzakładowej NSZZ Solidarność Stellantis Gliwice.

Potrzebny wniosek

Potrzebny wniosek

Obowiązujący obecnie w płacowej tabeli stanowisk na każdym poziomie płacowym, dość szeroki, przedział wysokości stawek wynagrodzeń zasadniczych (a nie jednoznacznie ustalona kwota) sprawia, że wielu pracowników zadaje sobie pytanie, jaki warunki należy spełnić, aby zbliżyć się do maksymalnej kwoty stawki dla danego poziomu płacowego? Okazuje się, że przede wszystkim trzeba wystąpić do przełożonego z wnioskiem o podwyżkę indywidualną.

Wprowadzone jednostronnie przez pracodawcę (jeszcze w PSA MP) zapisy regulaminu wynagradzania, którego integralną część stanowi wspomniana Tabela stanowisk – przedziały wynagrodzenia zasadniczego, dają przełożonym możliwość praktycznie swobodnego przyznawania podwyżek w przedziale stawek obowiązującym na danym poziomie płacowym. Regulamin wskazuje wprawdzie kryteria, które należy w takim przypadku brać pod uwagę, ale są one określone nad wyraz ogólnie, wręcz hasłowo. Nie ma zatem żadnych twardych wymagań w rodzaju średniej oceny półrocznej z ostatnich lat, czy też stażu pracy...

Nasi przedstawiciele w "krajówce"

Nasi przedstawiciele w "krajówce"

Zakończyły się wybory krajowych władz sekcji i sekretariatów branżowych NSZZ Solidarność na nową, pięcioletnią (2023-28) kadencję. Zarówno w radzie Krajowej Sekcji Przemysłu Motoryzacyjnego, jak i Sekretariatu Metalowców znaleźli się przedstawiciele naszej międzyzakładowej NSZZ Solidarność Stellantis Gliwice.

Podobnie jak w minionej związkowej kadencji do Rady Krajowej Sekcji Przemysłu Motoryzacyjnego NSZZ Solidarność wybrani zostali: Mariusz Król oraz Franciszek Szymura, natomiast do Komisji Rewizyjnej Krajowej Sekcji Przemysłu Motoryzacyjnego NSZZ Solidarność – Marian Kaim.

Natomiast podczas Kongresu Metalowców do Rady Sekretariatu Metalowców NSZZ Solidarność wybrano Mariusza Króla, przewodniczącego naszej międzyzakładowej Solidarności Stellantis Gliwice. Został on jednocześnie członkiem Prezydium Rady Sekretariatu, w którym jest wiceprzewodniczącym z funkcją skarbnika.

Karty rabatowe

Karty rabatowe

Komisja Krajowa NSZZ Solidarność podpisała z PKN Orlen umowę, na podstawie której członkowie naszego Związku mogą uzyskać rabaty przy zakupie paliwa i artykułów pozapaliwowych na stacjach Orlen. Bowiem pracownicy zorganizowani w NSZZ Solidarność mają nie tylko lepiej, ale często też taniej.
Związkowa Karta Rabatowa uprawnia do otrzymania upustu cenowego na:

• paliwa Efecta oraz Verva,
• oleje silnikowa oraz płyn do spryskiwaczy
• myjnię automatyczną oraz odkurzacz
• produkty Stop Cafe.

Aby otrzymać Kartę Rabatową i taniej tankować na stacjach Orlen należy w pierwszej kolejności wyrobić elektroniczną legitymację członkowską NSZZ Solidarność. Wniosek o taką legitymację można otrzymać oraz złożyć w siedzibie naszej międzyzakładowej Solidarności Stellantis Gliwice (budynek G-5, parter). Tam również odbiera się elektroniczne legitymacje członkowskie. O tym, że jego legitymacja jest do odbioru każdy informowany jest sms’em.

Gdy natomiast posiada się legitymację członkowską NSZZ Solidarność należy udać się na jedną z dedykowanych stacji paliw Orlen (ich wykaz dostępny jest na naszej związkowej stronie internetowej oraz koncie na Facebooku) i odebrać Kartę Rabatową (jej wydanie kosztuje złotówkę). Uwaga: każdy związkowiec NSZZ Solidarność może otrzymać tylko jedną Kartę Rabatową.

Kankan ze skłonami

Kankan ze skłonami

Wyższy (ze względu na miejsce na baterie) poziom podłogi w samochodach elektrycznych sprawia, że znajduje się ona na wysokości 60 cm od poziomu posadzki i tę wysokość – przekraczającą sporo poziom trzech stopni na schodach – pracownicy mają pokonać zgrabnym susem. Czyli dodając niezbędny margines na wejście wielokrotnie w ciągu dniówki podnosić nogę na wysokość jakieś 70 cm, czyli znacznie powyżej kolana (zgodnie z danymi Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – CIOP, u mężczyzn to średnio niecałe 49 cm, u kobiet – 45 cm).

Jednym słowem pracowników czeka trenowanie kankana, albo (niezgodne z przepisami BHP i narażające na związane z tym konsekwencje) wskakiwanie na podłogę przestrzeni bagażowej furgonetek. Jednocześnie ze względu na braki kadrowe odpada dżentelmeńska pomoc przy wchodzeniu. Natomiast przesuwająca się karoseria dostawczaka oraz wysokie tempo pracy sprawiają, że wspinać do auta w montażu trzeba się co dwie-trzy minuty. Tak z dwieście razy dziennie.

Natomiast jak już znajdzie się na podłodze przestrzeni bagażowej, to – dla odmiany – czeka go seria głębokich skłonów, po narzędzia i części. Znajdują się one na wózkach, które sięgają praktycznie do poziomu podłogi auta. Do tego w elektrykach, gdy pracownik stoi 10 cm wyżej, to wózeczek jest niżej i skłon musi być głębszy. Być może wykonywany na świeżym powietrzu, bez obciążenia taki skłon poprawia wydolność oddechową, ale omawianym wypadku – wykonywany co takt – zdecydowanie przeciąża kręgosłup i cały układ szkieletowo-mięśniowy. Co niestety stwarza poważne zagrożenia dla zdrowia.

Wygenerowano w sekund: 0.13
6,946,370 unikalne wizyty