Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 2

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 64
-> Najnowszy użytkownik: Coca-Cola

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Odpowiedzialny biznes

STOP 67

Zobacz statystyki

Twój adres IP

54.224.200.104

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Witamy na stronie internetowej NSZZ "Solidarność" General Motors Manufacturing Poland

Biuro Komisji Międzyzakładowej znajduje się w budynku G-5 parter
44-121 Gliwice ul. Adama Opla 1

tel. 32 270 92 09
tel. wew. 192 09
tel. wew. 173 33
tel. 728 417 333

solidarnosc.opel(at)wp.pl

Przewodniczący: Mariusz KRÓL tel. 530 991 104

Wiceprzewodniczący: Franciszek SZYMURA tel. 530 993 103

Sekretarz: Adam POSMYK tel. 530 992 102 sekretarz(at)solidarnosc-opel.pl

Zakładowy SIP: Marian KAIM tel. 530 037 075 m.kaim-sip(at)outlook.com

Facebook

Oświadczenie Solidarności GMMP oraz Europejskiej Rady Zakładowej Opel/Vauxhall

"Wspólne oświadczenie NSZZ „Solidarność” GMMP Gliwice oraz Europejskiej Rady Zakładowej Opel/Vauxhall"

Europejscy przedstawiciele Pracowników są gotowi do prowadzenia konstruktywnych rozmów z Grupą PSA w przypadku sprzedaży Opel/Vauxhall.

Fundamentalną podstawą dla tych rozmów, z punktu widzenia wszystkich organizacji związkowych reprezentujących Pracowników w zakładach europejskich, musi być jednoznaczne uznanie i wdrożenie istniejących umów dla wszystkich zakładów Opel/Vauxhall, w szczególności zaś zawartych w nich zobowiązań odnośnie zatrudnienia i inwestycji.

Europejscy przedstawiciele Pracowników są w stanie dostrzec możliwości wynikające ze stworzenia drugiego co do wielkości producenta samochodów w Europie, co pozwoli nam wpływać na wyzwania wynikające z przekształcenia europejskiego przemysłu motoryzacyjnego.

Skubanie premii uchwałą

Ogłoszenie, że uchwałą zarządu GMMP nowozatrudnieni pracownicy przez pierwszy rok pozbawieni będą prawa do zakładowej części premii FCP nie tylko wywołało oczywiste niezadowolenie samych zainteresowanych, ale również pojawienie się wątpliwości, czy takie rozwiązanie może być wprowadzone.

Pierwsze zastrzeżenie budzi samo wprowadzenie ograniczenia osób uprawnionych do premii FCP uchwałą zarządu – czyli jednostronną decyzją pracodawcy – w sytuacji, gdy takiego rozwiązania nie przewiduje ani Regulamin wynagradzania (a to on zgodnie z art. 771 Kodeksem pracy określa warunki wynagradzania za pracę). Co więcej wspomniany Regulamin wynagradzania zawsze musi być uzgodniony ze związkami zawodowymi, zaś rozwiązania przyjęte w uchwale nigdy uzgodnione nie zostało.

Dodatkowo pozbawienie pracowników przez rok prawa do zakładowej części premii FCP – szczególnie, gdy ich praca jest uwzględnione w kryteriach i wpływa na wysokość tego składnika wynagrodzenia – naruszają art. 183c Kodeksu pracy, przewidujący jednakowe wynagrodzenie za jednakową pracę. Przy czym mowa tu o – cytując kodeksową definicję – o wszystkich składnikach wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą. Zatem również o premii FCP.


Rzeczowe rozmowy

Pierwsze w tym roku posiedzenie Sekcji Krajowej Przemysłu Motoryzacyjnego NSZZ Solidarność poświęcone było nie tylko sprawom wewnątrzzwiązkowym, ale również analizie zmian w prawie, które mogą mieć poważne znaczenie dla całego rynku i branży motoryzacyjnej, w tym naszych miejsc pracy.

Chodziło zwłaszcza senackiej projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która ma bezpośredni wpływ na cenę samochodów (tak nowych, jak i używanych), a tym samym wielkość sprzedaży. Podatek akcyzowy miałby być naliczany nie od deklarowanej ceny auta, lecz od pojemności jego silnika, poziomu emisji spalin i wieku pojazdu. Proponowane przez Senat regulacje mają dotyczyć wszystkich aut o całkowitej masie do 3,5 t, z wyjątkiem napędzanych silnikami elektrycznymi. Obecnie – nie wiedzieć czemu – samochody nie będące osobowymi i masie nie przekraczającej 3,5 ton nie podlegają akcyzie ani podatkowi od środków transportowych!


Najpierw pomyśl

Nie jest żadną tajemnicą, że zarówno pracodawcy, jak i ZUS korzystają z prawa do kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Coraz częściej nie mają one jednak formy nachodzenia chorego w domu i ustalania, czy leży szczelnie okryty kołdrą, lecz analizowania jego aktywności w mediach społecznościowych. Okazuje się bowiem, że powszechne dążenie wielu osób do informowania ludzkości za pośrednictwem Facebooka czy Twittera o swoim życiu sprawia, że wręcz same informują one o niewłaściwym korzystaniu ze zwolnienia lekarskiego.

Czasem z prawdziwym przytupem, jak niedawno w przypadku pracownika jednej z firm motoryzacyjnych, który będąc „na chorobowym” wrzucił na FB swoje zdjęcia z trybun, zrobione w czasie mistrzowskiego meczu polskiej reprezentacji. W efekcie do swojego zakładu przyjechał już tylko po wypowiedzenie (oraz podbicie obiegówki), gdyż w Internecie nic nie gnie. Dlatego zawsze dobrze jest najpierw pomyśleć, zanim w nadziej licznych lajków, sławy i szpanu postanowi się umieścić na swoim profilu zdjęcie – nawet tylko pozowane – z pędzlem w ręku lub przy „rozgrzebanym” samochodzie. Tak fotka może naprawdę sporo kosztować, choć miała być tylko żartem.

Więcej za pracę w nocy

Wraz ze zwiększeniem kwoty najniższego wynagrodzenia – wynoszącego obecnie 2.000 zł miesięcznie – od początku 2017 jednocześnie automatycznie wzrosły wskaźniki oraz wysokość świadczeń przysługujących zatrudnionym, powiązanych właśnie z ustawowym minimum. Jednym z nich jest dodatek za pracę w porze nocnej, wynoszący zgodnie z Kodeksem Pracy 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia.

Zatem jako, że dni pracy w miesiącu – w zależności od układu kalendarza jest – od 19 do 23, a tym samym godzin od 152 do 184 to dodatek nocny w 2017 będzie się wahać od 2,17 zł za godzinę w marcu (23 dni pracy) i 2,27 zł za godzinę w sierpniu i październiku (po 22 dni pracy) przez 2,38 zł za godzinę w styczniu, maju, czerwcu, lipcu i wrześniu (po 21 dni pracy) po 2,50 zł za godzinę w lutym i listopadzie (po 20 dni pracy, przy założeniu, że w listopadzie zostanie udzielony dzień wolny za przypadające w tym roku w sobotę Święto Niepodległości) oraz 2,63 zł za godzinę w kwietniu i grudniu (po 19 dni pracy).


Dłuższe przerwy

Realizując pkt 10 Porozumienia z 6 sierpnia 2015 kończącego spór zbiorowy od 1 stycznia 2017 została wprowadzona dodatkowa pięciominutowa płatna przerwa w pracy dla pracowników zatrudnionych w systemie zmianowym. Podpisane 21 grudnia 2016 przez dyrekcję i związki zawodowe porozumienie szczegółowo określiło zasady, na jakich udzielane będą obecnie przerwy dla pracujących w GMMP Gliwice w systemie zmianowym.

Zgodnie z jego postanowieniami w styczniu 2017 na większości wydziałów pracownicy zatrudnieni w systemie zmianowym będą mieli trzy przerwy: dwie 10-minutowe (jedną niepłatną, drugą płatną, przy czym formalnie składa się ona z dwóch przerw pięciominutowych) oraz jedną 15-minutową (płatną, kodeksową). Wyjątek stanowić będzie Lakiernia, gdzie – z przyczyn technologicznych – przerwy będą dwie: jedna 15-minutowa (w tym 10 minut przerwy niepłatnej i 5 minut płatnej) oraz jedna 20-minutowa (płatna, formalnie dzieląca się na kodeksowy kwadrans plus pięć minut przerwy dodatkowej).

Porozumienie szczegółowo określa godziny przerw na poszczególnych wydziałach, stanowiskach, zmianach i sekcjach – każdy związkowiec może z jego zapisami zapoznać się w siedzibie Solidarności GMMP Gliwice (budynek G-5, parter). Dla zdecydowanej większości przerwy będą jednak w godzinach:

- 8.00-8.10, 10-10.10 i 12.00-12.15 na zmianie porannej,
- 16.00-16.10, 18.00-18.10 i 20.00-20.15 na zmianie popołudniowej
- 24.00-00.10, 02.00-02.10 i 04.00-04.15 na zmianie nocnej
.

Kibicuj piłkarzom Górnika

Tańsze o 10 proc. karnety na mecze Górnika Zabrze w rundzie wiosennej sezonu 2016/17 piłkarskiej I ligi mogą kupować związkowcy Solidarności GMMP. Zajmujący obecnie ósme miejsce w tabeli Górnik w okresie od marca do końca maja 2017 na Arenie Zabrze rozegrają osiem spotkań, w tym dwa derbowa (GKS Tych oraz GKS Katowice), dwa niemal derbowe (Zagłębie Sosnowiec i Podbeskidziem Bielsko-Biała), a także podejmować będzie obecnego lidera Chojniczankę Chojnicę.

Za normalny karnet umożliwiający obejrzenie tych wszystkich meczów trzeba – już ze zniżką związkową – zapłacić 148,50 zł (trybuna wschodnią) lub 83,70 zł (trybuna południowa i narożniki). Karnet ulgowy kosztuje odpowiednio 99,90 zł lub 43,20 zł, natomiast karnet dziecięcy – 17,10 zł bez względu na trybunę i sektor.

Zniżkowe karnety można kupować i odbierać w siedzibie międzyzakładowej Solidarności GMMP Gliwice (budynek G-5, parter) od poniedziałku do piątku w godz. 7.25-15.50. Liczba karnetów jest jednak ograniczona i promocyjna oferta jest ważna do ich wyczerpania. Wszelkich dodatkowych szczegółów i wyjaśnień udziela Adam Posmyk (tel. 530-992-102).

Ostatnio dodane artykuły

Tytuł Kategoria Autor Obejrzeń Data
Wyższy socjal Inne Adam Posmyk 68

Podniesienie o 200 zł progów dochodowych w każdej grupie oraz utrzymanie na poziomie z 2016 dopłat do wypłacanej w naszym zakładzie w grudniu pomocy socjalnej – to najważniejsze ustalanie dotyczące podziału w 2017 środków z funduszu socjalnego ....

Spaliny bez filtra Społeczna Inspekcja Pracy Adam Posmyk 170

Nie tylko intensywnie wyczuwalne, ale również dobrze widoczne spaliny samochodowe w rejonie SLAT-DVT na montażu głównym sprawiły, że po przeprowadzonym tam przeglądzie warunków pracy społeczni inspektorzy pracy zgłosili sporo zaleceń dotyczących konieczności zapewnienie odpowiedniej wentylacji, wymagających podjęcia działań technicznych (odciągi, filtry), jak i ....

Magazynowy ścisk Społeczna Inspekcja Pracy Adam Posmyk 265

Zbyt mało miejsca na manewrowanie wózkami widłowymi, na przejazd z dużym ładunkiem ciągników Dolly, na składowanie pustych opakowań i ładowanie platform zbyt blisko regałów – słowem ścisk oraz ciasnota zagrażająca bezpiecznej pracy przy magazynowaniu i transporcie. Taki stan zastali podczas przeglądu ....

Zbędna zwłoka Krzywym Okiem czyli komentarze Mr Solidarka Adam Posmyk 246

Choć już 3 marca 2017 podpisane zostało porozumienie dotyczące przerw w pracy przysługującym pracownikom na stanowiskach nieprodukcyjnych (biurowych) zatrudnionych w systemie jednozmianowym. Jednak dzięki uporowi pracodawcy sami zainteresowani czekali na ....

Tylko doradcy dyrekcji Krzywym Okiem czyli komentarze Mr Solidarka Adam Posmyk 306

Podczas rozmów poświęconych przerwom pracowników nieprodukcyjnych dyrekcja raz po raz – niczym przysłowiowego królika z kapelusza – wyciągała Forum Doradcze twierdząc, że to właśnie tam domagano się skrócenia przerw bezpłatnych. Pomijając już – zasadniczy ....

Wygenerowano w sekund: 0.17
2,648,908 unikalne wizyty