Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 64
-> Najnowszy użytkownik: Coca-Cola

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

54.90.217.44

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Witamy na stronie internetowej NSZZ "Solidarność" Opel Manufacturing Poland

Biuro Komisji Międzyzakładowej znajduje się w budynku G-5 parter
44-121 Gliwice ul. Adama Opla 1

tel. 32 270 92 09
tel. wew. 192 09
tel. wew. 173 33
tel. 728 417 333

solidarnosc.opel(at)wp.pl

Przewodniczący: Mariusz KRÓL tel. 530 991 104

Wiceprzewodniczący: Franciszek SZYMURA tel. 530 993 103

Sekretarz: Adam POSMYK tel. 530 992 102 sekretarz(at)solidarnosc-opel.pl

Zakładowy SIP: Marian KAIM tel. 530 037 075 m.kaim-sip(at)outlook.com

Rozmowy płacowe w Leadec

Rozpoczęły się rozmowy w gliwickim Leadec Industrial Service, czyli dawnym oddziale Voith (a jeszcze wcześniej Premier Manufacturing Support Services Poland) po kolejnej zmianie nazwy. W tej spółce podwyżki wynagrodzeń od lat wchodzą w życie na początku drugiego kwartału, co wynika z przyjętego okresu bilansowego, rozpoczynającego się 1 kwietnia, zaś kończącego 31 marca następnego roku kalendarzowego.

Tym samym są one przesunięte o trzy miesiące od corocznych podwyżek płac zasadniczych w GMMP Gliwice, które są – i zgodnie z wynegocjowanym przez związki zawodowe, obowiązującym porozumieniem płacowym – do 2020 będą wprowadzane corocznie zawsze od 1 stycznia. W tym roku – o czym szerzej pisaliśmy w MOPLIKu 01/2017 – stawki wynagrodzenia zasadniczego oraz premii IMPU wzrosły od stycznia o 4,2 proc., zaś dodatkowo – wraz z wynagrodzeniem za marzec –wypłacony został wszystkim pracownikom GMMP Gliwice jednorazowy bonus w równej wysokości 1.000 zł dla każdego zatrudnionego.

Niezmienne harmonogramy

Bez poślizgu, choć rozmowy były twarde, zostało parafowane przez dyrekcję i związki zawodowe porozumienie tymczasowe, zgodnie z którym w GMMP Gliwice nie są dopuszczalne i nie będą wprowadzane bez pisemnej zgody pracownika zmiany w sporządzonych i przekazanych harmonogramach (rozkładach, grafikach) czasu pracy.

Przy czym zmianami w harmonogramach są wszelkie przesunięcia i korekty dokonywane w okresie, na który dany harmonogram został sporządzony, jak również wprowadzane później niż tydzień przed rozpoczęciem tego okresu, zaś w przypadku pracowników grupy Utrzymania Ruchu – na dwa tygodnie przed tym okresem. Zgodnie bowiem z Porozumieniem z 2010 pracownicy UR swoje grafiki otrzymują wcześniej niż wynosi kodeksowe minimum obowiązujące resztę załogi .

Porozumienie tymczasowe ma obowiązywać do czasu zawarcia oddzielnego porozumienia o którym stanowił pkt 6 kończącego spór zbiorowy Porozumienia z 6 sierpnia 2015. Ma ono uregulować zasady zmiany harmonogramów (rozkładów, grafików) czasu pracy. Negocjacje mające na celu zawarcie tego porozumienia zostały wznowione – po rocznej przerwie – we wtorek 28 marca. Kolejne spotkanie zaplanowano na 12 kwietnia 2017.

Rejs na dorsza

Wszystkich sympatyków ekstremalnego wędkowania na pełnym morzu międzyzakładowa Solidarność GMMP Gliwice zaprasza 5-7 maja 2017 do Ustki na pierwszy „Rejs na dorsza”. W programie przejazd w obie strony, nocleg z wyżywieniem oraz całodzienny rejs kutrem wędkarskim na połów dorsza.

Wyjazd z Gliwic w piątek 5 maja o godz. 8 z parkingu przy bramie G-1. Po przybyciu do Ustki i zakwaterowaniu czas wolny. Następnego dnia (sobota 6 maja) koło godz. 3 wyruszy na morze kuter wędkarski, na ok. 15 godzinny rejs – czyli w praktyce całodzienny – w poszukiwaniu bałtyckiego dorsza. Na miejscu będzie możliwość wypożyczenia sprzętu wędkarskiego. Wyjazd do Gliwic planowany jest w niedzielę 7 maja około godz. 10.

Koszt wyjazdu 250 zł od osoby pokrywa część wydatków na przejazd do Ustki i z powrotem, nocleg oraz ubezpieczenie. Opłatę za rejs kutrem ponosi w całości międzyzakładowa Solidarność. Zapisy wraz z pełną wpłatą przyjmowane są w związkowej siedzibie (budynek G-5, parter, tel. wew. 19209 lub 17333) codziennie w godz. 7.25-15.35 do 20 kwietnia 2017 lub wyczerpania miejsc (12, tyle właśnie stanowisk wędkarskich jest na kutrze). Tam można również uzyskać wszelkie dodatkowe informacje dotyczące wędkarskiego wyjazdu na dorsza.

Bonus do wypłaty

Zgodnie z wynegocjowanym przez związki zawodowe i podpisanym 21 grudnia 2016 obecnym porozumieniem płacowym wraz z najbliższą wypłatą (za marzec 2017) każdy pracownik GMMP Gliwice otrzyma dodatkowo jednorazowy bonus w wysokości 1.000 zł. Ta część wynagrodzenia jest równa dla wszystkich zatrudnionych.

Kolejne takie jednorazowe bonusy – oprócz corocznego wzrostu wynagrodzeń zasadniczych, obowiązującego zawsze od 1 stycznia (przypominamy, w tym roku podwyżka ta wynosiła 4,2 proc. i obejmowała też premię IMPU) – pracownicy naszego zakładu mają zagwarantowane w latach 2019 i 2020. Natomiast w przyszłym roku kwotowa będzie podwyżka stawek zasadniczych.

Zawieszony protest

Zawarcie porozumienia, w którym strony zobowiązały się zawrzeć do 31 marca 2017 tymczasowe porozumienie w sprawie stałych – niezmiennych w okresie obowiązywania oraz po przekazaniu ich pracownikowi – rozkładów czasu pracy (harmonogramów, grafików). Ma ono obowiązywać do czas zawarcia regulującego zasady ewentualnych zmian rozkładów czasu pracy oddzielnego porozumienia o którym mowa w pkt 6 kończącego spór zbiorowy Porozumienia z 6 sierpnia 2015. Warto pamiętać, że to oddzielne porozumienie powinno obowiązywać od blisko półtora roku (dokładnie od 1 listopada 2015), a nie jest jednak podpisane do dzisiaj...

To właśnie zwłaszcza brak realizacji tego postanowienia porozumienia kończącego spór zbiorowy (acz niezrealizowanych punktów jest więcej) zmusił tworzące wspólną reprezentację związki zawodowe do rozpoczęcia w lutym 2016 akcji protestacyjnej prowadzonej zgodnie z pkt 15 Porozumienia z 6 sierpnia 2015. Jednym z elementów tej akcji było oflagowanie zakładu.


Parkingowy zamęt trwa

Podczas spotkania swojego organu nazwanego Forum Doradczym pracodawca kolejny raz wbrew oczywistym przepisom prawa pracy starał się dowieść, że możliwe jest stosowanie kar porządkowych za naruszanie jednostronnie wprowadzonego regulaminu parkingu. Tylko, że prawo takie praktyki wyklucza.

Otóż zgodnie z art. 108 § 1 Kodeksu pracy (KP) kary porządkowe mogą być stosowane wyłącznie za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów BHP oraz przeciwpożarowych, a także potwierdzenia przybycia i obecności w pracy i usprawiedliwiania nieobecności. Pozostawienie samochody na parkingu, nie tylko przed pracą, ale nawet przed potwierdzeniem przybycia do pracy nie spełnia żadnego z tych kryteriów. Zwłaszcza, że słowa o zasadach parkowania nie ma również w Regulaminie pracy, który – jak stanowi art. 104 § 1 KP – ustala organizację i porządek w procesie pracy. Aby Regulamin pracy obejmował także parkowanie za płotem zakładu, to regulamin parkingu – tak jak cały Regulamin pracy – powinien zostać, zgodnie z art. 1042 § 1 KP, uzgodniony ze związkami zawodowymi. A to nigdy nie miało miejsca.


Wspólne przygotowania

Trwają konsultacje i przygotowania w ramach Europejskiej Rady Zakładowej Opel/Vauxhall przed rozpoczęciem procesu negocjacji z partnerami społecznymi szczegółów przejęcia przez Grupę PSA zakładów i marki Opel/Vauxhall. Podstawowym celem przedstawicieli Solidarności GMMP Gliwice jest utrzymanie pewnych i stabilnych miejsc pracy w naszym zakładzie, braku przymusowych zwolnień oraz zapewnienie wolumenu produkcji niezbędnego do optymalnego wykorzystania potencjału GMMP.

Podobnie do fuzji Opla/Vauxhalla z Grupą PSA podchodzi Carlos Tavares, prezes PSA publicznie zastrzegający, że proces ten ma odbyć się bez zamykania zakładów – które określił jako „pójście na łatwiznę” – i bez zwolnień oraz deklarujący, iż „każdy dostanie szansę, żeby osiągnąć oczekiwaną efektywność i w procesie jej osiągnięcia nie musimy zamykać fabryk”. Wcześniej zaś ustalono, że cały czas w pełni będą przestrzegane postanowienia wszystkich umów i porozumień zbiorowych, również zawieranych na poziomie lokalny, obowiązujących w zakładach Opel/Vauxhall.


Ostatnio dodane artykuły

Tytuł Kategoria Autor Obejrzeń Data
Tylko dobrowolnie Na problemy ... Solidarność Adam Posmyk 0

Podstawową, fundamentalną zasadą podpisanego 11 grudnia 2017 Porozumienia wprowadzającego Program Dobrowolnych Odejść (PDO) jest – o czym przesądza już jego nazwa, a potwierdza regulamin – pełna dowolność wzięcia w nim udziału. Innymi słowy tylko sam pracownik może podjąć decyzję o skorzystaniu z PDO i nikt nie może go do tego zachęcać, ani tym bardziej ....

Hełm mało ochronny Społeczna Inspekcja Pracy Adam Posmyk 189

Wprowadzenie pod koniec ubiegłego roku na stacjach ładowania akumulatorów – w związku z ryzykiem wystąpienia porażenia łukiem elektrycznym – hełmów ochronnych z przyłbicą elektroizolacyjną od początku wzbudzało wiele kontrowersji. Ostatnio okazało się, że hełmy ....

A jednak mamy wniosek Krzywym Okiem czyli komentarze Mr Solidarka Adam Posmyk 161

Odpowiadając na zadane podczas październikowego Forum Doradczego pytanie dotyczące zapisywania się na „odrabianie dni wolnych” dyrekcja przyznała, że jest to „wystąpienie” czyli wniosek pracownika o „odpracowanie dnia wolnego w dogodnym terminie”. I to w stosunku ....

"Delegowani" bez delegacji Na problemy ... Solidarność Adam Posmyk 274

Obowiązująca od połowy ubiegłego roku unijna tzw. dyrektywa wdrożeniowa (2014/67/WE) w sprawie egzekwowania dyrektywy dotyczącej delegowania pracowników (96/71/WE) okazała się być pretekstem, by pracowników naszego zakładu wysyłanych do fabryki PSA w słowackiej Trnawie, wcale nie wysłać na delegację (czyli delegować), lecz odpowiednio zmienić im ....

Półmetek kadencji SIP Społeczna Inspekcja Pracy Adam Posmyk 194

Podsumowaniu działań podejmowanych przez Społeczną Inspekcję Pracy GMMP Gliwice w ostatnich dwóch latach – czyli pierwszej połowie obecnej SIP-owskiej kadencji – poświęcone było lipcowe spotkanie, a którym obok grupowych, wydziałowych i zakładowego społecznych inspektorów pracy wzięli udział także przedstawiciele związków zawodowych. Zgodnie bowiem z przepisami ustawowymi to właśnie one ....

Wygenerowano w sekund: 0.09
3,036,132 unikalne wizyty