Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 62
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

18.206.92.240

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Branie głodem

Obecną niepokojąco wysoką inflację dyrekcja Stellantis Gliwice najwyraźniej wykorzystać do przeforsowania wprowadzonych jednostronnie rozwiązań dotyczących organizacji pracy dyrekcja, a przy okazji złamać opór załogi (która podczas pikiety 12 września jasno dała do zrozumienia, co o tych rozwiązaniach sądzi). Dlatego też rozmowy o dodatkowych pieniądzach, mających złagodzić skutki inflacji, uzależnia od zawarcia „porozumienie w kwestii elastycznego czasu pracy”. Na takie postawienie sprawy nie zgadza się nasza międzyzakładowa NSZZ Solidarność, która cały czas wzywa do rozmów celem ochrony realnej wartość wynagrodzeń pracowników Stellantis Gliwice.

Jednocześnie inflacyjna rekompensata nie powinna mieć tylko postać jednorazowego bonusa (o którym zdawkowo wspomina pracodawca), lecz również odpowiednio zwiększać przyszłoroczne stawki wynagrodzenia zasadniczego. Bowiem nawet, jak wskaźnik inflacji zacznie maleć, to obecne wysokie ceny już raczej nie. Po prostu inflacja liczona będzie od – jak mawiają statystycy – „wyższej bazy”, a zatem również baza naszych wynagrodzeń powinna być wyższa.

Proste pytania, a jakie działania?

Proste pytania, a jakie działania?

Podczas wizyty prezesa Stellantis Carolsa Tavaresa w naszym zakładzie (poniedziałek, 24 października) przedstawiciele naszej międzyzakładowej NSZZ Solidarność zadali kilka pytań związanych z podstawowymi problemami nękającymi załogę. Jakie działania będą podjęte, aby chronić realną wartość wynagrodzeń, w sytuacji wysokiej inflacji, prowadzącej do znacznego realnego spadku wartości płac. Zwłaszcza, gdy jednocześnie korporacyjne zyski – wypracowywane przez pracowników – biją rekordy.

Kiedy zasady organizacji pracy w Gliwicach były zbliżone do obowiązujących w innych europejskich zakładach Stellantis oraz uwzględniały podstawowe interesy pracowników. Obecnie ciągłe zmiany harmonogramów, nie pozwalające na zaplanowanie niczego (nawet odebrania dziecka z przedszkola) dezorganizując życie rodzinne i prywatne pracowników, którzy wprost przekazują, że „nie są niewolnikami”. Jakie działania zostaną podjęte, aby ograniczyć lawinowo rosnącą liczbę wypadków przy pracy tak by zakład w Gliwicach produkował wyłącznie samochody dostawcze, a nie rencistów i inwalidów?

Spór zbiorowy – ruszają mediacje

Spór zbiorowy – ruszają mediacje

Brak zgody pracodawcy na osobę mediatora zaproponowanego przez naszą międzyzakładową NSZZ Solidarność spowodował, że ostatecznie mediatora w sporze zbiorowym trwającym w Stellantis Gliwice, zgodnie z przepisami ustawy, wskazał minister rodziny i polityki społecznej. Mediatorem została pani Małgorzata Calińska-Mayer, mająca wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu mediacji celem rozwiązania sporów zbiorowych. To ważne, gdyż wszystkim nam zaś przecież zależy na zakończeniu sporu zbiorowego satysfakcjonującym porozumieniem.

Wykonując obowiązki mediatora Małgorzata Calińska-Mayer zaproponowała rozpoczęcie postępowania mediacyjnego 3 listopada 2022. Reprezentująca pracowników naszego zakładu Międzyzakładowa Solidarność Stellantis Gliwice bez zastrzeżeń zgodziła się na ten termin.

Solidarne wsparcie

Zarówno kwestie organizacji pracy, jak również braku rzetelnego dialogu społecznego w naszym zakładzie zdominowały posiedzenie Europejskiej Rady Zakładowej Opel/Vauxhall, które odbyło się 6 października 2022. Nie brakowało przy tym emocji, o które zadbali przedstawiciele pracodawcy. Najważniejsze jednak, że Europejska Rada Zakładowa zadeklarowała pełne poparcie dla NSZZ Solidarność Stellantis Gliwice walczącej o cywilizowane warunki pracy w naszym zakładzie.

Zapowiedziano także czynne wsparcie związkowców z innych zakładów, zwłaszcza z industriaAll Europe. Jego czas i forma zależna jest od postępu rozmów mających na celu rozwiązanie porozumieniem sporu zbiorowego trwającego od września w Stellantis Gliwice. Na razie wszyscy czekamy na efekty mediacji, które mają rozpocząć się 3 listopada 2022.

Mediacje

Mediacje

Informujemy, że w dniu wczorajszym tj. 27 września br. odbyło się drugie spotkanie związku zawodowego Solidarność z pracodawcą w ramach rokowań wynikających ze sporu zbiorowego. Strony nie osiągnęły porozumienia i zadecydowały o podpisaniu protokołu rozbieżności.

Kolejnym etapem procesu jest etap mediacji z udziałem mediatora zewnętrznego.

Pismo do Ambasadora Republiki Francuskiej

Pismo do Ambasadora Republiki Francuskiej

W nawiązaniu do pikiety, która odbyła się w dniu 12.09.2022 przedstawiamy pismo, które zostało wystosowane przez przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Dominika Kolorza, który wspiera nas w naszych żądaniach. Pismo zostało skierowane do Ambasadora Republiki Francuskiej.

Całe pismo można pobrać TUTAJ

Manifestacja 12.09.2022

Poniżej zamieszczamy cały film z manifestacji pracowników Stellantis Gliwice z dnia 12.09.2022.Wygenerowano w sekund: 0.09
6,611,842 unikalne wizyty