Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 2

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 64
-> Najnowszy użytkownik: Coca-Cola

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

3.95.139.100

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Witamy na stronie internetowej NSZZ "Solidarność" Opel Manufacturing Poland

Biuro Komisji Międzyzakładowej znajduje się w budynku G-5 parter
44-121 Gliwice ul. Adama Opla 1

tel. 32 270 92 09
tel. wew. 192 09
tel. wew. 173 33
tel. 728 417 333

solidarnosc.opel(at)wp.pl

Przewodniczący: Mariusz KRÓL tel. 530 991 104

Wiceprzewodniczący: Franciszek SZYMURA tel. 530 993 103

Zakładowy SIP: Marian KAIM tel. 530 037 075 m.kaim-sip(at)outlook.com

Zgodnie z umową

Dodatkowe prace porządkowe zlecane pracownikom Lakierni powinny być określone w ich umowach o pracę przypomniała Państwowa Inspekcja Pracy w szóstym (z ośmiu) wystąpieniu po kontroli w naszym zakładzie.

Chodziło o czyszczenie i mycie barier ochronnych, podłóg, okien, drzwi, lamp oraz usuwanie śmieci, wykonywane na Lakierni przez pracowników produkcji i liderów na II zmianie po godz. 18. Tymczasem powierzając zatrudnionym nowy rodzaj pracy, jakim jest sprzątanie oraz utrzymanie porządku powinien zmienić ich umowy o pracę lub zakres obowiązków. Jak bowiem podkreśliła PIP „co do zasady pracownik nie ma obowiązku sprzątania”. Natomiast zarazem to pracodawcę prawo zobowiązuje do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i to on – raz jeszcze cytując wystąpienie PIP – „powinien zatem zadbać, aby pomieszczenia i stanowiska pracy były czyste”.

Ponadto inspektorzy pracy zwrócili uwagę, że w sytuacji, gdy w „najbliższej przyszłości może dojść do przejmowania kolejnych pracy porządkowych od firmy zewnętrznej” i powierzania ich własnym pracownikom nie można mówić o czasowym powierzaniu pracy związanych ze sprzątaniem i utrzymaniem porządku.


Zapewnić rotację i ergonomię

Organizowanie pracy na linii montażu samochodów z zapewnieniem przyjętej rotacji, zapewniającej zmniejszenie uciążliwości pracy oraz uwzględnianie przy ocenie ergonomii na poszczególnych stanowiskach wszystkich wykonywanych opcji produkcyjnych zaleciła Państwowa Inspekcji Pracy wystąpieniach po kontroli w OMP Gliwice.

Jak zauważyli inspektorzy PIP rotacja pracowników na linii stanowi działanie mające zmniejszać uciążliwość pracy monotonnej wykonywanej w ustalonym z góry tempie, co zresztą należy do obowiązków pracodawcy określonych w Kodeksie pracy. Jednak w ostatnim okresie rotacja ta jest często „zakłócana” – jak ujęto w wystąpieniu PIP – ze względu na przeprowadzane zmiany organizacyjnych, a dokładniej niewłaściwie przebiegający proces szkolenia pracowników. W efekcie na linii zatrudnionych jest wiele osób posiadających umiejętności wykonywania operacji tylko na jednej lub dwóch stacjach. Tym samym nie można zapewnić im koniecznej rotacji.

Jak ustaliła kontrola PIP powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że 50-60 proc. – czyli ponad połowa – TL-ów nie ma możliwości prowadzenia szkolenia pracowników na nowych stacjach, gdyż zamiast liderować (i szkolić) zatrudniona jest bezpośrednio przy montażu samochodów. Jednym słowem wykonuje obowiązki team membrów, których po prostu brakuje. A jednocześnie problem braku rotacji dodatkowo pogłębia – trwające cały czas – zachęcanie doświadczonych pracowników, w tym o dużych umiejętnościach i doświadczeniu zawodowym, do dobrowolnych odejść.

Wypracowane zyski

Za sprawą nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) Ministerstwo Finansów od paru lat publikuje wyniki finansowe spółek mających ponad 50 mln euro, czyli dwieście kilkanaście milionów złotych, przychodów rocznie.

W ubiegłym roku firm takich było w Polsce dokładnie 2.673, a na dziewięćdziesiątej pozycji znalazł się OMP Gliwice z przychodami na poziomie 5,6 mld zł oraz wypracowanym w 2018 zyskiem brutto (przed opodatkowaniem) w wysokości 141,3 mln zł. Zysk po opodatkowaniu był niewiele niższy, gdyż nasza spółka zapłaciła zaledwie niespełna 3,9 mln zł podatku CIT. Zapewne za sprawą ulg inwestycyjnych.

Tym samym, mimo sporego spadku przychodów (związanego z niższą produkcją) zyski OMP Gliwice były zbliżone do tych z lat 2014-15 – wynosiły wówczas po nieco ponad 180 mln zł rocznie.


Wyższe stawki i dodatki w Leadec

Podpisane 7 czerwca 2019 porozumienie zakończyło tegoroczne rozmowy płacowe w Leadec Oddział Gliwice. Zgodnie z jego zapisami wynagrodzenia zasadnicze wzrosły o 150 zł miesięcznie. Podwyżką objęci są wszyscy brygadziści, członkowie brygad oraz pracownicy działu czyszczenia technicznego będący pracownikami spółki w dniu 1 kwietnia 2019 i pozostający w zatrudnieniu. W przypadku osób pracujących na część etatu podwyżka jest naliczana proporcjonalnie.

Tegoroczne podwyżki stawek obowiązują – zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami oraz tradycją w Leadec – od 1 kwietnia. Przysługujące pracownikom wyrównanie za kwiecień i maj zostało wypłacono razem z wynagrodzeniem za czerwiec 2019 (czyli do 10 lipca). Jednocześnie wyrównanie każdego pracownika zostało podwyższone o 100 zł, w przeliczeniu na pełen etat.

Ponadto zwiększony do 400 zł został dodatek dla pracowników zatrudnionych w dziale 7 Day (czyli czterobrygadówce) oraz podniesiona do 85 zł miesięczna nagroda dla pracowników działów ST i SU.
Zgodnie z postanowieniami porozumienia do poziomu 6 proc. godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego wzrósł w Leadec Oddział Gliwice dodatek za każdą godzinę pracy na drugiej (popołudniowej) zmianie.


Świadczenia do wypłaty

W ostatni piątek czerwca został wreszcie (z niemal trzymiesięcznym poślizgiem) podpisany Preliminarz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) OMP Gliwice na rok 2019. Tym samym od początku lipca możliwa jest już wypłata przewidzianych w regulaminie świadczeń z ZFŚS.

Co ważne, zgodnie z wnioskiem zgłaszanym od grudnia ubiegłego roku przez związki zawodowe w tym roku została zwiększona o 550 zł, w każdej grupie dochodowej, kwota pomocy finansowej na cele socjalne. Na jednorazowe podniesienie tego świadczenia przeznaczono bowiem nadwyżkę finansową, czyli niewydane pieniądze, z poprzednich lat. Tym samym wysokość wypłacanej tradycyjnie w grudniu pomocy finansowej na cele socjalne wyniesie: w dochodowej grupie A – 1.850 zł (zamiast 1.300 zł), w grupie B –1.600 zł, w grupie C – 1.350 zł i w grupie D – 1.100 zł. Tym samym świadczenie to dla wszystkich grup dochodowych przekraczać będzie w tym roku tysiąc złotych.

Chronić przed skutkami upału

Dwukrotnie – gdy po raz pierwszy temperatura w naszym zakładzie przekroczyła 36°C, a następnie odnosząc się do dyrektorskiego maila dotyczącego upałów – NSZZ Solidarność OMP Gliwice przypomniała o kodeksowym obowiązku pracodawcy zapewnienie bezpiecznych i higienicznych, a nie jedynie znośnych, warunków pracy oraz ochrony zdrowia i życia pracowników. Jednocześnie zwracając się o niezwłoczne wprowadzenie optymalnych rozwiązań, celem zminimalizowania negatywnych skutków wysokich temperatur w halach produkcyjnych.

Zgodnie z prawem do obowiązków pracodawcy należy też reagowanie na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednocześnie przy temperaturach rzędu 36°C brak szybkich działań zwiększa ryzyko dla zdrowia pracowników, skutkujących (co miało miejsce na wydziale montażu) interwencją zespołu ratunkowego. Pracownik zasłabł w czasie pracy, której nie mógł kontynuować i został odwieziony do domu.

Dzień Dziecka w Energylandii

Bilety zapewniające możliwość całodziennej zabawy w największym rodzinnym parku rozrywki Energylandia w Zatorze można w promocyjnej cenie – z okazji Dnia Dziecka – nabyć w siedzibie międzyzakładowej Solidarności OMP Gliwice (budynek G-5).

Związkowe bilety dla dorosłych kosztują 99 zł, czyli o jedną szóstą mniej niż wynosi normalna cena w kasie (119 zł). Natomiast bilety dla dzieci związkowców oplowskiej Solidarności – w ramach upominku z okazji Dnia Dziecka – są bezpłatne, gdy bajtel nie ma skończonych 12 lat, zaś w przypadku starszych (12-18 lat) pociech kosztują 45 zł. Normalnie dzieci powyżej 3 lat mierzące do 140 cm płacą 69 zł, zaś wyższe – 119 zł, tak jak dorośli. Zatem w przypadku rodzinny z dwójką dzieci na jednym wejściu do Energylandii można zaoszczędzić prawie dwieście złotych!

Promocyjne wejściówki, które mogą nabywać jedynie związkowcy NSZZ Solidarność OMP Gliwice dla siebie i swoich rodzin ważne są do końca obecnego sezonu (czyli do 27 października 2019). Kupować je można jednak tylko od poniedziałku 20 maja 2019 do środy 19 czerwca 2019, codziennie w godz. 7.25-15.50.

Całodzienny związkowy promocyjny bilet obejmuje wszystkie atrakcje bez limitów: roller-coastery, karuzele, kina, widowiska, pokazy, strefa dziecięca, strefa familijna, Water Park! W cenie biletu nie ma jedynie automatów do gier obsługiwanych żetonami oraz wszelkich usług gastronomicznych, zakupów w sklepach i pamiątek.

Ostatnio dodane artykuły

Tytuł Kategoria Autor Obejrzeń Data
Gdzie porozumienie? Krzywym Okiem czyli komentarze Mr Solidarka admin 218

Zawarcia porozumienia gwarantującego wszystkim pracownikom OMP Gliwice przejęcie przez powstający zakład PSA Manufacturing Poland z zachowaniem ciągłości zatrudnienia oraz warunków pracy i płacy oraz uzgodnienie regulaminów: pracy i wynagradzania mających obowiązywać w nowym zakładzie niezmiennie domagają się związki zawodowe. Dyrekcja nie chce o tym nawet ....

Zagrożenie wreszcie usuwane Społeczna Inspekcja Pracy admin 209

Społeczni inspektorzy pracy OMP Gliwice w tym roku kolejny raz zwrócili uwagę na ciągły brak procedury postępowania w przypadku konieczności wejścia na windę przenośnika na stacji „Comau” do środka karoserii w celu usuwania awarii na bramach lub poprawy poprzeczek dachowych. Ciągły brak jest przy tym mocno łagodnym określeniem, gdyż problem po raz pierwszy został zgłoszony w marcu 2016, czyli niemal cztery lata temu! ....

FCP do uzgodnienia! Krzywym Okiem czyli komentarze Mr Solidarka admin 879

Kolejny już raz międzyzakładowa NSZZ Solidarność OMP Gliwice zwróciła się do pracodawcy o niezwłoczne uzgodnienie, zgodnie z wymogami Kodeksu pracy, zasad, kryteriów i wysokości premii FCP. Na konieczność uzgodnienia ze związkami zawodowymi zasad nabywania prawa i wypłacania FCP wskazała również Państwowa Inspekcja Pracy w wystąpieniach po kontroli ....

Gdy temperatura w hali przekracza 28 stopni... Na problemy ... Solidarność admin 974

Fala afrykańskich – dosłownie, gdyż spowodowana masami powietrza znad Sahary – upałów spowodowała, że temperatura w halach naszego zakładu sięgała 36°C. W takich warunkach szwankować zaczęły maszyny – przykładowo w piecu do podgrzewania wiązek na montażu głównym wytapiało się wygłuszenie. Towarzyszyło temu efektowne dymienie oraz zapach palącej się ....

Ważna jakość pracy Krzywym Okiem czyli komentarze Mr Solidarka admin 1146

Pojawiające się ostatnio coraz liczniej na linii produkcyjnej osoby zatrudnione przez firemki zewnętrzne – do tego zazwyczaj na umowę-zlecenie (nie bez przyczyny nazywanej „śmieciówką”) – nie tylko zajmują miejsca pracownikom OMP Gliwice. Dodatkowo nie gwarantując odpowiedniej jakości i efektywności pracy obniżają wskaźniki ....

Wygenerowano w sekund: 0.07
4,345,473 unikalne wizyty