Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 64
-> Najnowszy użytkownik: Coca-Cola

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Odpowiedzialny biznes

STOP 67

Zobacz statystyki

Twój adres IP

54.224.49.217

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Witamy na stronie internetowej NSZZ "Solidarność" Opel Manufacturing Poland

Biuro Komisji Międzyzakładowej znajduje się w budynku G-5 parter
44-121 Gliwice ul. Adama Opla 1

tel. 32 270 92 09
tel. wew. 192 09
tel. wew. 173 33
tel. 728 417 333

solidarnosc.opel(at)wp.pl

Przewodniczący: Mariusz KRÓL tel. 530 991 104

Wiceprzewodniczący: Franciszek SZYMURA tel. 530 993 103

Sekretarz: Adam POSMYK tel. 530 992 102 sekretarz(at)solidarnosc-opel.pl

Zakładowy SIP: Marian KAIM tel. 530 037 075 m.kaim-sip(at)outlook.com

Rejs na dorsza

Wszystkich sympatyków ekstremalnego wędkowania na pełnym morzu międzyzakładowa Solidarność GMMP Gliwice zaprasza 5-7 maja 2017 do Ustki na pierwszy „Rejs na dorsza”. W programie przejazd w obie strony, nocleg z wyżywieniem oraz całodzienny rejs kutrem wędkarskim na połów dorsza.

Wyjazd z Gliwic w piątek 5 maja o godz. 8 z parkingu przy bramie G-1. Po przybyciu do Ustki i zakwaterowaniu czas wolny. Następnego dnia (sobota 6 maja) koło godz. 3 wyruszy na morze kuter wędkarski, na ok. 15 godzinny rejs – czyli w praktyce całodzienny – w poszukiwaniu bałtyckiego dorsza. Na miejscu będzie możliwość wypożyczenia sprzętu wędkarskiego. Wyjazd do Gliwic planowany jest w niedzielę 7 maja około godz. 10.

Koszt wyjazdu 250 zł od osoby pokrywa część wydatków na przejazd do Ustki i z powrotem, nocleg oraz ubezpieczenie. Opłatę za rejs kutrem ponosi w całości międzyzakładowa Solidarność. Zapisy wraz z pełną wpłatą przyjmowane są w związkowej siedzibie (budynek G-5, parter, tel. wew. 19209 lub 17333) codziennie w godz. 7.25-15.35 do 20 kwietnia 2017 lub wyczerpania miejsc (12, tyle właśnie stanowisk wędkarskich jest na kutrze). Tam można również uzyskać wszelkie dodatkowe informacje dotyczące wędkarskiego wyjazdu na dorsza.

Bonus do wypłaty

Zgodnie z wynegocjowanym przez związki zawodowe i podpisanym 21 grudnia 2016 obecnym porozumieniem płacowym wraz z najbliższą wypłatą (za marzec 2017) każdy pracownik GMMP Gliwice otrzyma dodatkowo jednorazowy bonus w wysokości 1.000 zł. Ta część wynagrodzenia jest równa dla wszystkich zatrudnionych.

Kolejne takie jednorazowe bonusy – oprócz corocznego wzrostu wynagrodzeń zasadniczych, obowiązującego zawsze od 1 stycznia (przypominamy, w tym roku podwyżka ta wynosiła 4,2 proc. i obejmowała też premię IMPU) – pracownicy naszego zakładu mają zagwarantowane w latach 2019 i 2020. Natomiast w przyszłym roku kwotowa będzie podwyżka stawek zasadniczych.

Zawieszony protest

Zawarcie porozumienia, w którym strony zobowiązały się zawrzeć do 31 marca 2017 tymczasowe porozumienie w sprawie stałych – niezmiennych w okresie obowiązywania oraz po przekazaniu ich pracownikowi – rozkładów czasu pracy (harmonogramów, grafików). Ma ono obowiązywać do czas zawarcia regulującego zasady ewentualnych zmian rozkładów czasu pracy oddzielnego porozumienia o którym mowa w pkt 6 kończącego spór zbiorowy Porozumienia z 6 sierpnia 2015. Warto pamiętać, że to oddzielne porozumienie powinno obowiązywać od blisko półtora roku (dokładnie od 1 listopada 2015), a nie jest jednak podpisane do dzisiaj...

To właśnie zwłaszcza brak realizacji tego postanowienia porozumienia kończącego spór zbiorowy (acz niezrealizowanych punktów jest więcej) zmusił tworzące wspólną reprezentację związki zawodowe do rozpoczęcia w lutym 2016 akcji protestacyjnej prowadzonej zgodnie z pkt 15 Porozumienia z 6 sierpnia 2015. Jednym z elementów tej akcji było oflagowanie zakładu.


Parkingowy zamęt trwa

Podczas spotkania swojego organu nazwanego Forum Doradczym pracodawca kolejny raz wbrew oczywistym przepisom prawa pracy starał się dowieść, że możliwe jest stosowanie kar porządkowych za naruszanie jednostronnie wprowadzonego regulaminu parkingu. Tylko, że prawo takie praktyki wyklucza.

Otóż zgodnie z art. 108 § 1 Kodeksu pracy (KP) kary porządkowe mogą być stosowane wyłącznie za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów BHP oraz przeciwpożarowych, a także potwierdzenia przybycia i obecności w pracy i usprawiedliwiania nieobecności. Pozostawienie samochody na parkingu, nie tylko przed pracą, ale nawet przed potwierdzeniem przybycia do pracy nie spełnia żadnego z tych kryteriów. Zwłaszcza, że słowa o zasadach parkowania nie ma również w Regulaminie pracy, który – jak stanowi art. 104 § 1 KP – ustala organizację i porządek w procesie pracy. Aby Regulamin pracy obejmował także parkowanie za płotem zakładu, to regulamin parkingu – tak jak cały Regulamin pracy – powinien zostać, zgodnie z art. 1042 § 1 KP, uzgodniony ze związkami zawodowymi. A to nigdy nie miało miejsca.


Wspólne przygotowania

Trwają konsultacje i przygotowania w ramach Europejskiej Rady Zakładowej Opel/Vauxhall przed rozpoczęciem procesu negocjacji z partnerami społecznymi szczegółów przejęcia przez Grupę PSA zakładów i marki Opel/Vauxhall. Podstawowym celem przedstawicieli Solidarności GMMP Gliwice jest utrzymanie pewnych i stabilnych miejsc pracy w naszym zakładzie, braku przymusowych zwolnień oraz zapewnienie wolumenu produkcji niezbędnego do optymalnego wykorzystania potencjału GMMP.

Podobnie do fuzji Opla/Vauxhalla z Grupą PSA podchodzi Carlos Tavares, prezes PSA publicznie zastrzegający, że proces ten ma odbyć się bez zamykania zakładów – które określił jako „pójście na łatwiznę” – i bez zwolnień oraz deklarujący, iż „każdy dostanie szansę, żeby osiągnąć oczekiwaną efektywność i w procesie jej osiągnięcia nie musimy zamykać fabryk”. Wcześniej zaś ustalono, że cały czas w pełni będą przestrzegane postanowienia wszystkich umów i porozumień zbiorowych, również zawieranych na poziomie lokalny, obowiązujących w zakładach Opel/Vauxhall.


Dzień Kobiet

Tradycyjnie już każda należąca do Solidarności GMMP Gliwic przedstawicielka ładniejszej połowy ludzkości z okazji Dnia Kobiet może liczyć nie tylko na gorące i serdeczne życzenia, ale również związkowy upominek. W tym roku będzie to bon o wartości 50 zł do realizacji w sieci drogerii Rossmann, który pozwoli każdej z pań wybrać indywidualnie swoje ulubione kosmetyki.

Bony upominkowe są ważne przez pół roku – co oznacza, że zakup może być nad wyraz dobrze przemyślany – natomiast odbierać je można w siedzibie międzyzakładowej Solidarności (budynek G-5, parter) od środy 8 marca 2017, do końca miesiąca.

Transfer Opla

Potężną falę dziennikarskich spekulacji i rozważań zapoczątkowała informacja – którą jako pierwsza podała 14 lutego agencja Bloomberg – o rozmowach Grupy PSA z GM na temat przejęcia Opla. Do tego media szczególnie emocjonowały się głownie szacowaniem kwoty ewentualnej transakcji (ich zdaniem sięgającej 2 miliardów dolarów) oraz zaangażowaniem (lub brakiem zaangażowania) polityków i rządów w trwających negocjacjach. Tymczasem zasadniczą sprawą dla nas wszystkich jest zapewnienie pewnych, stabilnych oraz przewidywalnych miejsc pracy całej załodze GMMP oraz perspektyw produkcyjnych zapewniających optymalne wykorzystanie potencjału naszego zakładu.

Dlatego właśnie na te kluczowe kwestie od początku kładzie nacisk NSZZ Solidarność oraz jej przedstawiciele w Europejskiej Radzie Zakładowej (EEF) Opel/Vauxhall. Cały czas też podkreślamy – i mówią to jednym głosem związki zawodowe w całej Europie – że wszelkie rozmowy dotyczące przyszłości Opla, jego zakładów i pracowników powinny być prowadzone przy współudziale przedstawicieli związkowych w ramach konstruktywnego i rzetelnego dialogu społecznego. Jest to bowiem – jak uczy doświadczenie – najlepsza forma optymalnego rozwiązywania wszelkich problemów i kwestii spornych. Solidarność do takiego dialogu społecznego jest zawsze gotowa.


Ostatnio dodane artykuły

Tytuł Kategoria Autor Obejrzeń Data
Rękawice bez limitów Społeczna Inspekcja Pracy Adam Posmyk 335

Sporo zgłoszeń od pracowników wydziału karoserii docierało w ostatnim czasie do społecznych inspektorów pracy. Dotyczyły one zarówno problemów z pobraniem środków ochrony indywidualnej z maszyn (automatów) vendingowych, ze względu na ustalone w nich limity (przykładowo jedna para rękawic na miesiąc), jak również przypadków

Dłuższe terminy Inne Adam Posmyk 344

Od początku 2017 obowiązuje dłuższy – i ujednolicony – kodeksowy okres na odwołanie do sądu pracy od wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Obecnie, zgodnie ze znowelizowanym art. 264 Kodeksu pracy, wynosi on 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę (wypowiedzenia) lub zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez ....

Wyższy socjal Inne Adam Posmyk 486

Podniesienie o 200 zł progów dochodowych w każdej grupie oraz utrzymanie na poziomie z 2016 dopłat do wypłacanej w naszym zakładzie w grudniu pomocy socjalnej – to najważniejsze ustalanie dotyczące podziału w 2017 środków z funduszu socjalnego ....

Spaliny bez filtra Społeczna Inspekcja Pracy Adam Posmyk 504

Nie tylko intensywnie wyczuwalne, ale również dobrze widoczne spaliny samochodowe w rejonie SLAT-DVT na montażu głównym sprawiły, że po przeprowadzonym tam przeglądzie warunków pracy społeczni inspektorzy pracy zgłosili sporo zaleceń dotyczących konieczności zapewnienie odpowiedniej wentylacji, wymagających podjęcia działań technicznych (odciągi, filtry), jak i ....

Magazynowy ścisk Społeczna Inspekcja Pracy Adam Posmyk 590

Zbyt mało miejsca na manewrowanie wózkami widłowymi, na przejazd z dużym ładunkiem ciągników Dolly, na składowanie pustych opakowań i ładowanie platform zbyt blisko regałów – słowem ścisk oraz ciasnota zagrażająca bezpiecznej pracy przy magazynowaniu i transporcie. Taki stan zastali podczas przeglądu ....

Wygenerowano w sekund: 0.10
2,872,692 unikalne wizyty