18.232.179.191

Więcej na święta

Tylko dzięki związkom zawodowym tegoroczne świadczenie świąteczne wypłacane z Funduszu Socjalnego będzie w OMP Gliwice wyższe o 150 zł dla każdego pracownika. Strona związkowa wystąpiła już też z wnioskiem, aby przed następnym Bożym Narodzeniem na świadczenie świąteczne przeznaczona została cała nadwyżka finansowa Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS).

Właśnie ze względu na występującą stale nadwyżkę finansową w bilansie Funduszu Socjalnego reprezentująca załogę naszego zakładu NSZZ Solidarność co roku wnioskuje o podwyższenie świadczeń wypłacanych pracownikom przed świętami Bożego Narodzenia. Dwa lata temu wzrosły one – w zależności od grupy dochodowej, czyli dochodu na członka rodziny – od 50 zł do 200 zł. W tym roku świadczenie świąteczne zostało zwiększone dodatkowo o 150 zł, w równej wysokości dla każdego. Jednocześnie bilans ZFŚS cały czas wykazuje nadwyżkę finansową, czyli pieniądze, które nie trafiły do zatrudnionych i ich rodzin. Tymczasem środki funduszu, co do zasady, powinny być wydawane na bieżąco.

Wnioski mające na celu zwiększenie świadczeń socjalnych natrafiają jednak na opór dyrekcji, która im się sprzeciwia lub w najlepszym wypadku zgadza się na ich niewielkie podniesienie. Równocześnie ta sama dyrekcja postanowiła, że w tym roku dzieci pracowników gliwickiego Opla – po raz pierwszy w historii naszego zakładu – nie otrzymały paczek z okazji świętego Mikołaja. Paczek które – pamiętajmy – nigdy nie były, i zgodnie z regulaminem ZFŚS nie są, świadczeniem z Funduszu Socjalnego. Słowem, gdyby nie związkowa walka o zwiększenie świadczeń świątecznych, to w tym roku nie było by ani dodatkowych 150 zł na Boże Narodzenie dla każdego pracownika, ani też paczek dla dzieci, których nie gwarantowało żadne porozumienie. Zależały one jedynie od dobrej woli pracodawcy.

To tylko potwierdza, jak ważna jest w naszym zakładzie silna organizacja związkowa, która będzie zawierać porozumienia zbiorowe i czuwać nad ich realizacją, strzegąc przy tym naszych interesów. Dlatego we własnym dobrze pojętym interesie wstępujmy do Solidarności!. W ten sposób możemy także zapobiec niekorzystnym zmianom regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania umożliwiającym dyrekcji np. wprowadzenie systemu pracy czterobrygadowej, skrócenie płatnych przerw lub zmianę systemu wynagradzania. Tylko wspólnie, zrzeszeni w NSZZ Solidarność możemy skutecznie zadbać o nasze interesy i przyszłość naszych rodzin.