Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 4

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

18.226.222.76

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Nawigacja

Upalna lakiernia

Ostatnio na wydziale lakierni – pomimo tego, że do lata jeszcze daleko – pracownicy uskarżają się na wysokie temperatury sięgające nawet 29-31°C. Przy czym problem ten dotyczy większości stanowisk pracy, w tym w szczególności specyfikacji oraz EMS.

Wprawdzie przepisy nie wskazują wprost maksymalnych temperatur na stanowiskach pracy, to jednak przyjmuje się, że temperatury nie powinny przekraczać przy lekkiej pracy biurowej 30°C, przy pracach produkcyjnych – 28°C, natomiast przy ciężkiej pracy fizycznej – 26°C. Wielkości te ustalone są z na podstawie wskaźnika WBGT używanego do oceny obciążenia cieplnego (termicznego) określonego w Polskich Normach (PN), do których odwołuje się ministerialne rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Społeczna inspekcja pracy OMP Gliwice niejednokrotnie już zwracała uwagę na zbyt wysokie temperatury panujące w miejscu pracy. Podobnie jak przypominała o obowiązku – gdy temperatura na stanowiskach pracy przekracza 28°C – zapewnienia pracownikom chłodnych napojów. Powinny być one dostępne bez limitu, w niezbędnej ilości oraz posiadać odpowiednie wartości mineralne, jak też temperaturę, na co niestety nie często zwraca uwagę nasz zakład pracy.

Ostatnie upały w opinii pracowników lakierni są spowodowane zmniejszoną wymianą powietrza, ze względu na słabiej działającą wentylację. Jako, że minimalny poziom wymiany powietrza w pomieszczeniach pracy jest regulowany przez ministerialne rozporządzenie społeczna inspekcja pracy podjęła rozmowy z dyrekcją, celem szybkiej poprawy sytuacji. Zalecono niezwłoczne zbadanie i ustalenie przyczyny upałów panujących na lakierni, wydawanie napojów chłodzących oraz przedstawienie wyników badań wydatku energetycznego na poszczególnych stanowiskach.

Tym samym sytuacja w najbliższych dniach powinna się poprawić. Jednocześnie świadome pogarszanie warunków pracy nie będzie akceptowalne przez społecznych inspektorów pracy OMP Gliwice, którzy nieustannie dążą do poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy wszystkich pracowników naszego zakładu.



Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.08
7,712,058 unikalne wizyty