Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 17

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

3.14.249.104

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Nawigacja

Samowolne blokady

Zgodnie z prawem blokady na koła samochodów stosować może wyłącznie policja i straż miejska – tak na poselską interpelację odpowiedziało MSWiA. Właściciele prywatnych czy też zakładowych parkingów, nawet, jeśli określiliby to w wewnętrznych regulaminach, nie mają uprawnień do stosowania takich środków.

Wynika to z faktu, że blokada jest środkiem przymusu, a zgodnie z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej stosowanie środków przymusu musi mieć oparcie ustawowe. Takim przepisem w przypadku blokad, czyli unieruchomienia pojazdu, jest tylko art. 130a ust. 8 i 9 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Tam właśnie zakładanie blokad na koła samochodów przewidziana jest wyłączna kompetencja dla policji i straży miejskiej. Żadna inna ustawa o możliwości unieruchamiania cudzych pojazdów nawet nie wspomina.

Dlatego też na drogach publicznych, a ściślej – tam, gdzie mają bezpośrednie zastosowanie przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowych (zwyczajowo nazywanej kodeksem drogowym) – blokady mogą zakładać wyłącznie strażnicy miejscy i policja. W przypadku prywatnych, czy też zakładowych parkingów ich stosowanie jest całkowicie nieuprawnione, czyli po prostu samowolne.

Takie zamontowanie blokady jest bezapelacyjnie bezprawne – potwierdza podinsp. Włodzimierz Mogiła z Wydziału Ruchu Drogowego KWP Katowice. – Bo po pierwsze, to ograniczenie wolności, po drugie, ograniczenie prawa do korzystania z rzeczy, która jest moją własnością. Prywatna firma może pobierać opłaty za parkowanie, ale niedopuszczalne jest, aby blokowała koła. Uprawniona do tego jest jedynie straż miejska i policja.

Najwyższy czas by tą prostą ustawową zasadę zrozumiał, a przede wszystkim zaczął jej przestrzegać, kierownik obszaru bezpieczeństwa naszego zakładu, zamiast posyłać swoich podwładnych z blokadami na zakładowy parking.

Co jednak w sytuacji, gdy nasz samochód ma założoną na parkingu taką nielegalną blokadę? Wówczas należy po prostu wezwać policję. Jej funkcjonariusze wprawdzie zasadniczo sami takie blokady zdjąć nie mogą, ale – jak wyjaśnia podinsp. Andrzej Gąska, rzecznik prasowy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji – wezwani przez właściciela pojazdu na interwencję funkcjonariusze policji powinni poinformować osoby, które założyły blokadę na koło pojazdu, że takie działanie jest bezprawne i stanowi groźną dla porządku prawnego samowolę.



Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.08
7,677,321 unikalne wizyty