Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 4

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

3.22.66.60

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Nawigacja

Solidarna siła

Dziesięciodniowa wspólna walka przeciwko rządowym planom likwidacji czterech kopalń Kompanii Węglowej oraz w obronie tysięcy miejsc pracy w naszych miastach pokazała, że działając wspólnie i solidarnie możemy osiągnąć wiele. Nie tylko zapewnić dalsze istnienie polskiego górnictwa, ale również doprowadzić do rozwiązania licznych w ostatnich latach problemów pracowniczych.

Podkreślili to również liderzy wszystkich ogólnopolskich central związkowych, przypominając, że podpisane 17 stycznia 2015 porozumienie dotyczące Kompanii Węglowej jest nie tylko dopiero początkiem rozmów i negocjacji na temat polskiego górnictwa, ale powinno również zapoczątkować rzetelny dialog społeczny we wszystkich branżach. Jednocześnie zwrócili się do premier Kopacz o natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji dotyczących m.in. umów śmieciowych, wieku emerytalnego, emerytur pomostowych, licznych patologii w agencjach pracy czy elastycznych form pracy, czyli postulatów, które zostały zgłoszone przez stronę związkową podczas wrześniowych protestów 2013.

Wówczas to ulicami Warszawy przeszła ponad 200-tysięczna – największa od 1989 – demonstracja, protestujących przeciwko antypracowniczej polityce rządu, ówczesnego premiera Tuska. Wśród demonstrantów była wtedy liczna grupa związkowców Solidarności GMMP. Natomiast mieszkańców naszego miasta nie zabrakło w czasie ostatniego (piątek 16 stycznia 2015) protestu przed gliwickim Urzędem Miejskim w obronie kopalni Sośnica-Makoszowy.

NSZZ Solidarność GMMP zawsze pamięta o słowach św. Jana Pawła II, że „solidarność to jeden i drugi (...) nigdy jeden przeciw drugiemu”. Dlatego też, choć stale podkreślamy, że dialog społeczny jest najlepszym i najskuteczniejszym sposobem rozwiązywania problemów, to zawsze jesteśmy gotowi do walki. Jeśli bowiem rządzący nie chcą uznawać siły merytorycznych argumentów, to sami zmuszają społeczeństwo do sięgnięcia po argument siły i przenoszą dialog na ulice. Wtedy często padające podczas gliwickiej manifestacji hasło „Na Warszawę!” może stać się samospełniającą przepowiednią.

Zawsze pozostanie jednak pytanie, dlaczego do zapisanego w Konstytucji RP, jako podstawa ustroju gospodarczego, dialogu społecznego coraz częściej trzeba doprowadzać ulicznymi manifestacjami?



Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.07
8,277,433 unikalne wizyty