Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 2

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

3.141.190.171

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Nawigacja

Oświadczenie i już

Pracownika opiekującego się dzieckiem do lat 4 zgodnie z Kodeksem Pracy nie można bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w przerywanym systemie czasu pracy, w systemie równoważnego, ani weekendowego czasu pracy oraz delegować go poza stałe miejsce pracy. Przy czym jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, ze tych uprawnień może skorzystać tylko jedno z nich.

Przy czym zgoda na pracę w nadgodzinach nie może być dorozumiana. Musi ona mieć formę oświadczenia pracownika, że nie ma zamiaru korzystać z uprawnień przysługujących rodzicowi lub opiekunowi dziecka do lat 4.

Gdy pracownik składa oświadczenie, że będzie korzystał z kodeksowych uprawnień – w przypadku nadgodziny jest ono wprawdzie zbędne, gdyż Kodeks Pracy wymaga zgody pracownika, ale jest wymagane przy korzystanie z dwóch dni opieki nad dzieckiem – pracodawca może żądać, aby jednocześnie oświadczył on, że drugi rodzic lub opiekun z tych uprawnień nie korzysta. Tylko, że takie oświadczenie ma złożyć pracownik, a nie jego współmałżonek czy też partner. Tym bardziej nie musi tego faktu potwierdzać żaden zakład pracy. Trzeba bowiem pamiętać, że kodeksowe uprawnienia przysługują zatrudnionemu także wtedy, gdy drugie rodzic w ogóle nie pracuje, pracuje za granicą (co w UE nie jest specjalnie trudne) lub jest nieznany. Jednocześnie pracodawca nie ma żadnych podstaw do zbierania informacji gdzie i w jaki sposób zarobkują nie będące przez niego zatrudnionymi rodzice dzieci pracowników, ani tym bardziej, z kim pracownice te dzieci mają.

Nie oznacza to jednak, że pracownik w oświadczeniu może mijać się z prawdą. Bowiem za poświadczenie nieprawdy Kodeks Karny przewiduje do ośmiu lat pozbawienia wolności.



Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.26
8,113,999 unikalne wizyty