Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

18.218.67.48

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Nawigacja

Związkowe wybory na kadencję 2014-2018

Zaczynamy od delegatów

Podczas grudniowego posiedzenia Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność GMMP uchwaliła podział na okręgi wyborcze, szczegółowy kalendarz związkowych wyborów w naszym zakładzie oraz powołała dziesięcioosobową komisję wyborczą. Słowem ruszyła procedura wyborów władz naszej organizacji związkowej na nową kadencję 2014-2018

Wybory odbywać się będą dwustopniowo – najpierw w bezpośrednim głosowaniu wszystkich związkowców wyłonieni zostaną delegaci na walne zebranie Solidarności GMMP, którzy następnie wybiorą statutowe władze międzyzakładowej Solidarności (zarówno wykonawcze, jak i rewizyjne) oraz naszych przedstawicieli (delegatów) do władz regionalnych, a także branżowych.

Aby wybory delegatów odbyły się sprawnie nasz zakład został podzielony na sześć okręgów wyborczych, obejmujących: Montaż Główny (okręg I), Lakiernię (okręg II), Spawalnię (okręg III), Tłocznię (okręg IV), ACG/SCG (okręg V) oraz Voith Oddział Gliwice (okręg VI). Związkowcy z wydziałów pomocniczych – np. jakości czy też materiałówki MH/MPC – głosować będą w okręgach, w których normalnie wykonują swoją pracę.

Liczba delegatów wybierana w poszczególnych okręgach jest proporcjonalna do ilości członków związku pracujących w każdym z nich. Ustalono, że jeden mandat delegata przypada na szesnastu związkowców, przy czym jest to tzw. pełna liczba. Oznacza to, że jeśli w okręgu jest od 16 do 31 związkowców to wybierać będą jednego delegata, jeśli od 32 do 47 – dwóch delegatów, od 48 do 63 – trzech delegatów itd. Do ustalenia liczby miejsc mandatowych w okręgach wyborczych przyjęto liczebność członków Solidarności GMMP na dzień 12 grudzień 2013. Oznacza to, że nie ma możliwości „pompowania” przed wyborami liczby delegatów w poszczególnych okręgach. Demokracja w żadnym wypadku nie oznacza zgody na manipulację.

Pierwszym etapem związkowej procedury wyborczej – który w naszej organizacji właśnie się rozpoczął – jest zgłaszanie kandydatów na delegatów. Zgłoszenia przyjmują do czwartku 23 stycznia 2014 godz. 15 członkowie komisji wyborczej w siedzibie międzyzakładowej Solidarności GMMP (budynek G-5, parter). Należy pamiętać, że zgłoszenia muszą mieć formę pisemną oraz spełniać kryteria i zawierać wszelkie dokumenty wymagane przez Statut NSZZ Solidarność i ordynację wyborczą, w tym przede wszystkim zgodę zainteresowanego na kandydowanie oraz co najmniej 6-miesięczny nieprzerwany staż związkowy bezpośrednio przed wyborami.

Spośród zgłoszonych kandydatów członkowie Solidarności GMMP wybiorą delegatów w głosowaniu z urną, które musi zakończyć się do 14 lutego 2014. Głosowanie – podobnie jak całe wybory – będzie tajne, bezpośrednie (czyli głosować można tylko osobiście), równe (każdy ma jeden głos) i powszechne (udział w nich może wziąć każdy związkowiec Solidarność GMMP). Kandydaci na kartach wyborczych będą umieszczeni w kolejności alfabetycznej, a głosować będzie można tylko na konkretne osoby (w związkowych wyborach nie ma żadnych „wspólnych list”).

Delegatami w poszczególnych okręgach zostaną kandydaci, którzy otrzymają kolejno największą liczbę głosów i będzie to ponad połowa ważnie oddanych głosów. Słowem delegata musi poprzeć co najmniej połowa głosujących w danym okręgu wyborczym. Duże znaczenie ma przy tym frekwencja, aby wybory do wszystkich struktur NSZZ Solidarność były ważne, musi w nich wziąć udział – oddając ważny głos – co najmniej połowa uprawnionych do głosowania.

Wyniki wyborów delegatów na międzyzakładowe walne zebranie NSZZ Solidarność GMMP będą znane najpóźniej 21 lutego 2014, natomiast walne zebranie delegatów ma się odbyć najpóźniej 29 marca 2014. Wówczas to delegaci wybiorą władze organizacji związkowej – zarówno przewodniczącego, komisję międzyzakładową, jak i komisję rewizyjną – oraz wyłonią delegatów na walne zebranie Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności oraz krajową i regionalną sekcje motoryzacyjne.

Dlatego też wybierając delegatów każdy związkowiec zadecyduje o tym, kto przez najbliższe cztery lata będzie reprezentować nasz związek (zarówno na poziomie zakładu, branży, jak i regionu) oraz jakie będą priorytety i kierunki działania organizacji międzyzakładowej (o nich bowiem decydują właśnie delegaci). Dlatego warto poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z kandydatami, wypełnienie karty wyborczej oraz wrzucenie jej do urny.



Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.08
8,113,989 unikalne wizyty