Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 5

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

3.140.185.250

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Nawigacja

Urlop po wychowawczym

Od 1 października 2013 osoby powracające z urlopu wychowawczego zyskają na urlopie wypoczynkowym. Wszystko za sprawą niedawnej nowelizacji Kodeksu pracy o urlopach wychowawczych, która przy okazji zmieniła zasadę proporcjonalnego naliczania urlopu wypoczynkowego (zmiana do art. 1552 § 2 Kodeksu pracy). Zatem obecnie pracownik, który skorzysta z urlopu wychowawczego przez kilka miesięcy w taki sposób, że rozpocznie go i zakończy w tym samym roku kalendarzowym nie będzie tracił urlopu wypoczynkowego. Wręcz przeciwnie – zachowa prawo do urlopu w pełnym wymiarze. Oznacza to, że nawet w sytuacji, gdy pracownik będzie na wychowawczym od 3 stycznia do 30 grudnia, to nadal będzie miał prawo do całej puli urlopu za dany rok, czyli 20 lub 26 dni.

Dodatkowo w ustawie zmieniającej kodeksowe reguły nie ma przepisu przejściowego, a więc nie rozstrzygnięto wprost, czy nowa reguła obejmie osoby, które rozpoczęły korzystanie z urlopów wychowawczych jeszcze na starych zasadach, ale powrócą do pracy po 1 października 2013, czyli po zmianach przepisów. Taki stan wskazuje na obowiązek zastosowania nowych regulacji dotyczy także w przypadku pracowników, którzy wcześniej rozpoczęli urlopy wychowawcze. Jedną z podstawowych reguł prawa w takiej sytuacji jest bowiem zasada bezpośredniego stosowania nowej ustawy. Może zatem się zdarzyć, że osoby, które w tym roku rozpoczęły urlopy wychowawcze będą wracały do pracy w grudniu 2013, aby zyskać na urlopie wypoczynkowym. Tym bardziej, że wcale nie muszą go od razu wykorzystywać! Ta sama nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła jednocześnie zasadę zawieszenia biegu przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy w związku z korzystaniem z urlopu wychowawczego. Możliwy jest więc powrót do pracy na kilka dni i ponowne pójście na urlop wychowawczy, a wykorzystanie urlopu wypoczynkowego dopiero za 3 lata po zakończeniu urlopu wychowawczego.

Co ważne taki manewr korzystający z wychowawczego będą mogli praktycznie stosować co roku – znowelizowane przepisy kodeksowe oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej zwiększyły bowiem do 5 liczby części urlopu wychowawczego, w ramach których można wykorzystać ten urlop.

Obowiązująca od początku października 2013 nowelizacja dotyczy także wprowadzenia zasady nieprzenaszalnej części urlopu wychowawczego w wymiarze 1 miesiąca, przysługującej tylko jednemu rodzicowi lub opiekunowi (z wyjątkami, gdy drugi rodzic nie żyje lub jest pozbawiony praw rodzicielskich). Prawa do tej części nie można przenieść na drugiego rodzica lub opiekuna.

Równocześnie podwyższono z 3 do 4 miesięcy wymiar urlopu wychowawczego, który może być wykorzystany wspólnie przez rodziców lub opiekunów dziecka, a także zmieniono obligatoryjną treść wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego oraz doprecyzowano i rozszerzono katalog dokumentów dołączanych do wniosku. O szczegółach, które są w nowym ministerialnym rozporządzeniu można dowiedzieć się więcej odwiedzając siedzibę międzyzakładowej Solidarności GMMP na parterze budynku G-5.



Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.05
7,860,679 unikalne wizyty