Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

3.138.119.145

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Nawigacja

Gotowy do pracy

Wszyscy pracownicy, którzy nie zgodzili się na „sugerowany” przez dyrekcję podział przyszłorocznego urlopu wypoczynkowego i zaproponowali własny powinni pamiętać, że dni na które nie wypisali wniosków urlopowych są automatycznie dla nich dniami roboczymi (urlop bowiem udzielany jest tylko na dni pracy, z pominięciem weekendów oraz świąt), a tym samym muszą nie tylko być w gotowości do świadczenia pracy, ale również zameldować się w zakładzie. Chyba, że pracodawca – lub działający w jego imieniu przełożony – ich z tego ostatniego obowiązku zwolni. Najlepiej na piśmie, aby później nie było problemów z „interpretacją” ustnego polecenia.

Jednocześnie, aby nie było żadnych niedomówień, dobrze jest złożyć u przełożonego pisemne oświadczenie o gotowości do świadczenia pracy w konkretne dni. Gdy nie bierzemy urlopu na początku stycznia 2013 – a takie przypadki dominują – należy to zrobić przed przerwą świąteczną. Wzór takiego oświadczenia można otrzymać w siedzibie międzyzakładowej Solidarności (budynek G-5, parter), ale równie dobrze można je wypisać na zwykłej kartce. Ważne by było podpisane. Dobrze jest też zaopatrzyć się w kopię oświadczenia (może być odbitka kserograficzna), na której potwierdzone zostanie jego złożenie. Gdyby przełożony na różne sposoby unikał potwierdzenia odbioru oświadczenia, należy zwrócić się do organizacji związkowej o reprezentowanie w sprawie indywidualnego stosunku pracy, jakim jest zarówno złożenie oświadczenia, jak również plan urlopu. Związkowcy w ramach swoich ustawowych działań potwierdzą, że dokument dotarł do adresata.

Oczywiście koniecznie trzeba także stawić się do pracy w dniach wskazanych we wcześniej złożonym oświadczeniu. Zgodnie bowiem z przyjętą linią orzecznictwa Sądu Najwyższego „pracownik jest gotowy do świadczenia pracy wówczas gdy faktycznie pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy bądź innym umówionym miejscu”.

Doświadczenie pokazuje, iż zdarza się, że w dniach, gdy większość załogi ma urlopy nagle „blokują się” kołowrotki i nie można wejść na teren zakładu za pomocą elektronicznego beatch’a. Wówczas trzeba zgłosić się do ochrony zakładu po pisemną przepustkę, a gdyby – jak to miało miejsce na początku czerwca 2012 – wydawano je tylko osobom będącym na liście dobrze pokazać kopię potwierdzonego oświadczenia o gotowości świadczenia pracy. Zgodnie z prawem powinno to skutkować wpisaniem na wspomnianą listę. Jeśli stanie się inaczej, to nie pozostaje nic innego jak kolejny raz zwrócić się do organizacji związkowej o reprezentowanie w sprawie indywidualnego stosunku pracy, czyli po prostu zadzwonić do międzyzakładowej Solidarności. Będzie to o tyle ułatwione, że 2-4 stycznia 2013 związkowa siedziba będzie normalnie pracować – terminy urzędowe i sprawozdawcze za datę graniczną uznają bowiem Nowy Rok, a nie Trzech Króli.



Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.06
8,114,015 unikalne wizyty