Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 2

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 63
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

54.173.214.227

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Witamy na stronie internetowej NSZZ "Solidarność" Stellantis Gliwice

Biuro Organizacji Międzyzakładowej znajduje się w budynku G-5 parter
44-121 Gliwice ul. Adama Opla 1

tel. 32 270 92 09
tel. wew. 192 09
tel. wew. 173 33
tel. 728 417 333

biuro@solidarnosc-stellantis.pl

Przewodniczący: Mariusz KRÓL tel. 530 991 104

Wiceprzewodniczący: Franciszek SZYMURA tel. 530 993 103

Zakładowy SIP: Marian KAIM tel. 530 037 075 m.kaim-sip@outlook.com

Nawigacja

Gdy temperatura w hali przekracza 28 stopni...

Fala afrykańskich – dosłownie, gdyż spowodowana masami powietrza znad Sahary – upałów spowodowała, że temperatura w halach naszego zakładu sięgała 36°C. W takich warunkach szwankować zaczęły maszyny – przykładowo w piecu do podgrzewania wiązek na montażu głównym wytapiało się wygłuszenie. Towarzyszyło temu efektowne dymienie oraz zapach palącej się gumy. Piec został wyłączony, zanim zamienił się w ognisko. Mocno przegrzewały się również szafy sterownicze na spawalni i aby zapewnić temperatury pozwalające na ich normalną pracę były wypełniane lodem w pojemnikach KLT ustawionych w piramidę...

Dokładnie w takich samych warunkach – w temperaturach od 32 do 36°C, przy czym najgoręcej było na obszarach G100 oraz lakierni – wykonywali swoje codzienne zadania pracownicy. Jako, że osobom pracującym w takim upale zagraża udar cieplny, powstający na skutek przegrzania organizmu, gdy jest utrudnione lub wręcz uniemożliwione oddawanie nadmiaru ciepła, pracodawca, w czasie upałów powinien także poprawić komfort pracy pracowników, obniżając temperaturę na stanowiskach pracy. Może w tym celu stosować rolety, wentylatory, klimatyzatory, itp. Innym rozwiązaniem jest wprowadzenie dodatkowych płatnych przerw w pracy.

Ponadto – jak stale przypomina Państwowa Inspekcja Pracy – gdy temperatura w halach produkcyjnych przekracza 28°C do podstawowych obowiązków pracodawcy należy zapewnienie zimnych napojów na stanowiskach pracy. Co ważne napoje te powinny być dostępne w ciągu całej zmiany roboczej, w ilości zaspokajającej potrzeby pracujących. Innymi słowy nie mogą być w żaden sposób racjonowane, czy też wydzielane.

Jednak w naszym zakładzie woda jest generalnie limitowana (1,5 litra dziennie na pracownika, choć np. na spawalni można otrzymać jej więcej), to dodatkowo często też przechowywana jest w miejscach nasłonecznionych, co sprawia, że zatrudnieni otrzymują ciepłą wodę, która jako napój chłodzący sprawdza się kiepsko... Jednocześnie pracownicy mieli zasadnicze problemy z piciem wody z dystrybutorów, bowiem brakowało i nadal brakuje kubków.

Ponadto społeczni inspektorzy pracy ze względy na organizację pracy wiele osób w ogóle piło mniej wody. Zwłaszcza, że przerwy regeneracyjne uzależniane były od wyniku produkcji, a nie temperatur panujących na stanowiskach pracy i obowiązujących zasad BHP.

Tymczasem, regularne picie wody lub innych napojów chłodzących jest ważne, gdyż w czasie upałów grozi odwodnienie, w sytuacji, gdy organizm traci więcej wody i elektrolitów aniżeli pobiera. Objawy odwodnienia to – poza pragnieniem – napięta sucha skóra, ból głowy, rozdrażnienie, brak koncentracji. Słowem czynnik wpływające na efektywność i jakość pracy.

To wszystko sprawiło, że kwestie związane z dostępnością wody i napojów chłodzących były poruszane przez społeczną inspekcję pracy podczas ostatniego posiedzenia Komisji BHP.

Zwrócono uwagę, że zimne napoje powinny być wydawane szybciej – nie należy czekać aż temperatura osiągnie 28°C, gdy już na początku porannej zmiany jest np. 27,6°C. Przepisy nie określają bowiem czasu, przez jaki wysoka temperatura ma się utrzymywać w pomieszczeniu, aby pracodawca musiał dostarczać pracownikom napoje. Napoje należy dostarczać pracownikowi zawsze, gdy temperatura przekroczy na stanowiskach pracy w pomieszczeniu 28°C.

SIP-owcy podkreślali, że temperatura wody zdatnej do picia oraz napojów powinna być dostosowana do warunków wykonywania pracy. Przyjmuje się, że generalnie powinna wynosić 12-15°C, a dla zatrudnionych w warunkach gorącego mikroklimatu do 20°C. Oczywiście zimne napoje nie powinny być też limitowane.
Prowadzone były też rozmowy dotyczące przerw regeneracyjnych, tak aby każdy pracownik miał możliwość zregenerowania sił oraz ochłodzenia się.

Jednocześnie wszelkie przypadki braku dostępu do wymaganych prawem napojów oraz warunków pracy grożących udarem cieplnym należy – we własnym dobrze pojętym interesie – niezwłocznie zgłaszać społecznym inspektorom pracy. Oni na pewno bez zwłoki, natychmiast podejmą interwencję, aby zapewnić całej załodze OMP Gliwice w pełni bezpieczne, higieniczne oraz zgodne z prawem warunki pracy.


Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Ostatnio dodane artykuły

Tytuł Kategoria Autor Obejrzeń Data
Gdzie porozumienie? Krzywym Okiem czyli komentarze Mr Solidarka admin 3552

Zawarcia porozumienia gwarantującego wszystkim pracownikom OMP Gliwice przejęcie przez powstający zakład PSA Manufacturing Poland z zachowaniem ciągłości zatrudnienia oraz warunków pracy i płacy oraz uzgodnienie regulaminów: pracy i wynagradzania mających obowiązywać w nowym zakładzie niezmiennie domagają się związki zawodowe. Dyrekcja nie chce o tym nawet ....

Zagrożenie wreszcie usuwane Społeczna Inspekcja Pracy admin 3832

Społeczni inspektorzy pracy OMP Gliwice w tym roku kolejny raz zwrócili uwagę na ciągły brak procedury postępowania w przypadku konieczności wejścia na windę przenośnika na stacji „Comau” do środka karoserii w celu usuwania awarii na bramach lub poprawy poprzeczek dachowych. Ciągły brak jest przy tym mocno łagodnym określeniem, gdyż problem po raz pierwszy został zgłoszony w marcu 2016, czyli niemal cztery lata temu! ....

FCP do uzgodnienia! Krzywym Okiem czyli komentarze Mr Solidarka admin 4116

Kolejny już raz międzyzakładowa NSZZ Solidarność OMP Gliwice zwróciła się do pracodawcy o niezwłoczne uzgodnienie, zgodnie z wymogami Kodeksu pracy, zasad, kryteriów i wysokości premii FCP. Na konieczność uzgodnienia ze związkami zawodowymi zasad nabywania prawa i wypłacania FCP wskazała również Państwowa Inspekcja Pracy w wystąpieniach po kontroli ....

Gdy temperatura w hali przekracza 28 stopni... Na problemy ... Solidarność admin 3991

Fala afrykańskich – dosłownie, gdyż spowodowana masami powietrza znad Sahary – upałów spowodowała, że temperatura w halach naszego zakładu sięgała 36°C. W takich warunkach szwankować zaczęły maszyny – przykładowo w piecu do podgrzewania wiązek na montażu głównym wytapiało się wygłuszenie. Towarzyszyło temu efektowne dymienie oraz zapach palącej się ....

Ważna jakość pracy Krzywym Okiem czyli komentarze Mr Solidarka admin 4219

Pojawiające się ostatnio coraz liczniej na linii produkcyjnej osoby zatrudnione przez firemki zewnętrzne – do tego zazwyczaj na umowę-zlecenie (nie bez przyczyny nazywanej „śmieciówką”) – nie tylko zajmują miejsca pracownikom OMP Gliwice. Dodatkowo nie gwarantując odpowiedniej jakości i efektywności pracy obniżają wskaźniki ....

Wygenerowano w sekund: 0.08
5,624,812 unikalne wizyty