Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 62
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

3.238.72.122

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Nawigacja

Pracownicze Plany Kapitałowe (I) Dobrowolne z założenia

Od 1 lipca 2019 w firmach zatrudniających ponad 250 pracowników pojawią się Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), które w założeniach mają być dobrowolnym system długoterminowego oszczędzania, podnoszącym bezpieczeństwo finansowe pracowników. Jest to system solidarny, który pieniędzmi zasilają trzy strony: pracownik i pracodawca, którzy wpłacają składki, oraz państwo, które płaci składkę powitalną i dopłatę dodatkową, w każdym roku oszczędzania.

Podstawowa składka pracownika w PPK to 2 proc. podstawy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, czyli praktycznie płacy brutto. Może ona być dobrowolnie podniesiona przez pracownika o kolejne 2 proc. podstawy składek (czyli wówczas w sumie wyniesie 4 proc.). Jednocześnie uczestnik PPK, którego miesięczne wynagrodzenie uzyskiwane z różnych źródeł, będzie równe lub niższe niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia (czyli obecnie 2,7 tys. zł) – będzie mógł dokonywać wpłaty podstawowej niższej niż 2 proc., ale nie mniejszej niż 0,5 proc.

Podstawowa składka pracodawcy w PPK wynosi 1,5 proc. wynagrodzenia pracownika. Pracodawca będzie mógł jednak zadeklarować w umowie o zarządzanie PPK dokonywanie wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5 proc. podstawy składki miesięcznie.

Płacona przez państwo tzw. składka powitalna wynosi natomiast 250 zł, natomiast roczna dopłata dodatkowa – 240 zł.

Jednocześnie jednak koszty programu PPK – zgodnie z ustawą do 0,6 proc. aktywów netto (czyli środków zgromadzonych na koncie pracownika) – potrącane będą ze składek i dopłaty. Oznacza to, że z roku na rok kwota opłaty „za zarządzanie” będzie rosła.

W założeniu PPK to program dobrowolny. Choć pracownik będzie przypisany do niego automatycznie, to będzie mógł zrezygnować w dowolnym momencie. Rezygnacja możliwa będzie na podstawie pisemnej deklaracji złożonej u pracodawcy. Przy czym istnieje możliwość ponownego powrotu do programu.

Jednocześnie pracodawca ma co 4 lata informować pracownika, który złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, o ponownym dokonywaniu wpłat. Oznacza to, że jeśli pracownik będzie chciał zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK, to co 4 lata będzie musiał składać stosowną deklarację.

Pieniądze zgromadzone w PPK zostaną wypłacone uczestnikom po osiągnięciu 60. roku życia (ten sam wiek dla kobiet i mężczyzn wprowadzono zgodnie z zasadami równego traktowania w odniesieniu do dobrowolnych systemów zabezpieczenia emerytalnego pracowników).

Jeśli uczestnik PPK po osiągnięciu 60. roku życia zdecyduje o wypłacie zgromadzonych środków, to 25 proc. zostanie mu wypłaconych jednorazowo, a pozostałe 75 proc. zostanie wypłaconych w co najmniej 120 miesięcznych ratach (10 lat).

Po osiągnięciu 60. roku życia będzie też można wnioskować o wypłatę pieniędzy z PPK w formie świadczenia małżeńskiego. Natomiast wcześniej – wykorzystać ich część w przypadku poważnego zachorowania pracownika, jego małżonka lub dziecka, ewentualnie na sfinansowanie wkładu własnego do kredytu przy zakupie mieszkania lub domu. Więcej o tych możliwościach napiszemy w wkrótce.Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.11
5,894,272 unikalne wizyty