Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 3

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 62
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

3.238.72.122

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Nawigacja

Doba pracownicza

Pojęcie doby w powszechnym rozumieniu odnosi się głównie do doby kalendarzowej (której nie należy mylić z astronomiczną). Jednak wszelkie próby zastosowania kalendarza przy ustalaniu doby pracowniczej jest jednak bezprzedmiotowa, bowiem definicja doby kalendarzowej na gruncie prawa pracy jest zupełnie nieprzydatna.

Zgodnie bowiem z kodeksową definicją (art. 128 § 3 KP) doba pracownicza obejmuje kolejne 24 godziny poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Mogą one przypadać (i zazwyczaj tak się dzieje) na godziny różnych dni kalendarzowych. Zawsze też na dobę pracowniczą wypada 8 godzin w porze nocnej (w naszym zakładzie od godz. 21.50 do godz. 5.50) oraz 16 godzin w porze dziennej. Przykładowo dla pracujących na drugiej (popołudniowej) zmianie w GMMP Gliwice doba pracownicza trwa od godz. 13.50 danego dnia do godz. 13.49 (i 59 sekund) dnia następnego, zaś dla pracujących na zmianie nocnej – odpowiednio – od godz. 21.50 do godz. 21.49 dnia następnego).

Tak zdefiniowana doba pracownicza ma podstawowe znaczenie dla ustalenia przekroczeń norm czasu pracy i prawa pracownika do rekompensaty za nadgodziny. Za pracę w nadgodzinach, zgodnie z art. 151 KP, uważa się bowiem pracę przekraczającą normy czasu pracy, wynoszące: 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Przy czym wystarczy, aby spełniony był tylko jeden z tych warunków – dlatego też praca powyżej 8 godzin na dobę (pracowniczą) zawsze oznacza nadgodziny.Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.05
5,894,250 unikalne wizyty