Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 62
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

3.238.72.122

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Nawigacja

Uzgodnić, nie ustalić

Gdy Państwowa Inspekcja Pracy potwierdziła, że niezgodne z Regulaminem Pracy GMMP jest planowanie pracy sześć dni w tygodniu poza grupą utrzymania ruchu (więcej o kontroli PIP) dyrekcja postanowiła zmienić zapisy regulaminu. Żeby ich jednak nie uzgadniać ze związkami zawodowymi całą energię poświęciła ustaleniu terminu... zakończenia uzgodnień.

Zgodnie bowiem z Kodeksem Pracy zasadniczo wszystkie zmiany w regulaminie pracy muszą być uzgadniane ze związkami zawodowymi (inaczej nie mogą wejść w życie). Jest jednak od tego jeden wyjątek – jeśli strony, czyli pracodawca i organizacje związkowe, ustalą termin zakończenia uzgodnień, to jak on minie pracodawca może zmienić regulamin bez uzgodnień, ignorując interesy pracowników. Tym samym upierając się przy ustaleniu daty zakończenia rozmów pracodawca w rzeczywistości nie chce niczego uzgadniać, a jedynie wyznaczyć termin, po którym będzie mógł sam zmienić regulamin.

Zwłaszcza, że dyrekcja równocześnie nie chce nawet rozpocząć uzgodnień (do czego termin ich zakończenia nie jest w ogóle potrzebny), ani też nic nie zaproponowała pracownikom tłoczni w zamian za planowania pracy przez sześć dni w tygodniu – ani żadnego dodatku za zmieniony system pracy, ani zasad ustalania i oddawania przesuniętych na soboty dni roboczych, ani uzgadniania zmian w harmonogramach czasu pracy. Natomiast takie zapisy obowiązują w porozumieniu dotyczącym systemu pracy w grupie UR. Wprowadzając samodzielnie – po ustalonym terminie – zmiany w regulaminie dyrekcja niczego pracownikom tłoczni (a przy okazji działu jakości, materiałówki itd.) nie będzie musiała zagwarantować. Inaczej, niż w przypadku uzgodnionych ze związkami zawodowymi zmian w Regulaminie Pracy.

Dodatkowo warto zauważyć, iż argumentem za zmianą organizacji pracy na tłoczni są potrzeby związane z wdrożeniem produkcji nowej Astry. To uruchamianie produkcji potrwa kilka miesięcy, jednak zmiany w regulaminie mają być bezterminowe. Pytanie, po co na stałe zmieniać regulamin, skoro na okres wdrożenia produkcji nowego modelu można go czasowo zmodyfikować zawierając porozumienie zbiorowe, które może również gwarantować pracownikom dodatek za zmianę systemu pracy oraz jasna zasady ustalania i rozliczania dni roboczych.Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.05
5,894,320 unikalne wizyty