Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 2

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 62
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

3.238.72.122

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Nawigacja

Przejścia w widełkach - Kiedy druga dwója?

Zgodnie z obecnie obowiązującym porozumieniem zbiorowym podpisanym przez dyrekcję naszego zakładu przejścia w widełkach w GMMP Gliwice powinny odbywać się na dotychczasowych zasadach, ustalonych jeszcze w poprzedniej dekadzie. Mimo to cały czas pojawiają się próby ich modyfikacji, dziwnym zbiegiem okoliczności zawsze na niekorzyść pracowników.

Ostatnio tak jest z liczeniem do średniej z dwóch lat – będącej jednym z dwóch kryteriów przejścia w widełkach – ocen B (w zapisie cyfrowym 2). Dotychczasowe zasady były i są proste oraz logiczne: jako, że każdy pracownik – nawet najlepiej wypełniający swoje obowiązki, zaangażowany i sypiący wnioskami kaizen i near miss niczym z rękawa – musi być oceniony na B, gdy przebywa dłużej na zwolnieniu lekarskim, a choroba może przytrafić się każdemu, to przyjęto, że średnią obniża dopiero druga „dwója”. Słowem przy jednej ocenie B w okresie dwuletnim nie jest ona liczona do średniej, ale przy dwóch lub więcej uwzględniane są wszystkie.

Nagle jednak pracodawca uznał, że oceny B pracownikom będą liczone od początku zatrudnienia. Tym samym każda dwója w okresie dwuletnim będzie liczona do średniej. Trzeba bowiem pamiętać, że nowoprzyjęty pracownik na początek może otrzymać maksymalnie ocenę B. Zatem każdy ma już jedną dwóje po pierwszym półroczu pracy (gdyż wówczas więcej niż B mieć nie może). Na taką „interpretację” zasad przechodzenia w widełkach płacowych nie ma zgody Solidarności GMMP, która stanowczo zaprotestowała przeciwko tego rodzaju praktykom. W oczywisty sposób są one nie tylko niezgodne z obowiązującym porozumieniem zbiorowym, ale też dyskryminują pracowników z dłuższym stażem pracy. Z wiekiem rośnie bowiem zagrożenie dłuższą nieobecnością wynikającą ze stanu zdrowia, a tym samym otrzymania „z automatu” oceny B.

Równocześnie, mówiąc o przejściach w widełkach płacowych, należy przypomnieć, że zgodnie z obowiązującymi zasadami możliwy jest jednorazowy awans pracownika o kilka szczebli (szerzej pisaliśmy o tym w MOPLIKu 03/2015). Warunkiem jest posiadanie odpowiedniego stażu pracy w GMMP Gliwice oraz średniej ocen z ostatnich dwóch lat – są to bowiem jedyne kryteria awansu na wyższy szczebel drabinki płacowej. Przy czym wymagane jest spełnienie ich obu jednocześnie, czyli nic nie daje sam staż pracy, podobnie jak mogą do przejścia w widełkach nie wystarczyć jedynie dobre oceny półroczne. Natomiast wprowadzenia jakichkolwiek dodatkowych ograniczeń awansu w tabeli wynagrodzeń jest niezgodne nie tylko z obowiązującym porozumieniami zbiorowymi, ale również Kodeksem Pracy.

Natomiast wszelkie swoje wątpliwości dotyczące zasad i kryteriów przejścia w widełkach płacowych pracownicy mogą wyjaśnić w siedzibie swojej międzyzakładowej Solidarności GMMP (budynek G-5, parter), gdzie także otrzymają pomoc prawną.Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.18
5,894,265 unikalne wizyty