Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 10

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

18.189.186.247

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Czary mary na ciężary

Czary mary na ciężary

Podczas posiedzenia Komisji BHP społeczni inspektorzy pracy zwrócili uwagę na niezrozumiałą różnorodność oznaczeń tych samych części transportowanych ręcznie – czyli po prostu przenoszonych – przez pracowników gospodarki materiałowej. Aby lepiej zobrazować problem dobrze przygotowani SIP-owcy przynieśli na posiedzenie komisji oznaczenia tej samej części z różnych opakowań, o tej samej pojemności. Na jednych przenoszony ciężar określony był na poziomie kilku kilogramów, na innych już kilkunastu, a na jeszcze innych kilkudziesięciu kilogramów... Słowem różnice kolosalne i trudne do logicznego wyjaśnienia.

Jednocześnie ciężar opakowań na poziomie kilkudziesięciu kilogramów może prowadzić do przekroczenia maksymalnej masy ręcznie transportowanych przedmiotów przez pracownika. Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem generalnie nie może ona przekraczać 30 kg w przypadku mężczyzn oraz 12 kg dla kobiet (jak widać przy noszeniu ciężarów genderowe równouprawnienie jeszcze nie działa).

Okazało się, że poruszony problem nie był zaskoczeniem dla przedstawicieli pracodawcy, którzy odpowiedzieli, iż – cytując – „działania są podejmowane w tym zakresie tam gdzie zgłaszają to pracownicy”. Tylko, że pracownikowi nie można zlecać noszenia ciężarów większych niż dopuszczane przez prawo. I nie pomogą tu żadne czary mary zmieniające oznaczenia na opakowaniach.

Dlatego też zakładowy społeczny inspektor pracy Marian Kaim przypomniał, że ciężar ręcznie transportowanego materiału powinien być określony przed przystąpieniem pracownika do wykonywania czynności transportowych, czyli już na samym początku uruchamiania produkcji. Co więcej zgodnie z przepisami wspomnianego ministerialnego rozporządzenia pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom informacje dotyczące przenoszonego przedmiotu (opakowania), w tym zwłaszcza jego masy i położenia jego środka ciężkości.

Mając to na uwadze społeczna inspekcja pracy Stellantis Gliwice planuje przeprowadzić kontrole ukierunkowane na przestrzeganie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych. Wszystkie wykryte uchybienia zostaną określone i wskazane w uwagach oraz zaleceniach do natychmiastowego usunięcia.



Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.05
7,677,095 unikalne wizyty