Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 4

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

18.225.175.247

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Trwają rozmowy płacowe

Trwają rozmowy płacowe

Podczas rozpoczętych na początku lutego – oczywiście w formie zdalnej (on-line) ze względu na obowiązujący stan epidemii – rozmów płacowych w OMP Gliwice dyrekcja obstaje przy zawarciu trzyletniego porozumienia płacowego. Strona związkowa zwraca natomiast uwagę, że w obecnej dynamicznie zmieniającej się warunkach (sytuacja epidemiczna, problemy z komponentami elektronicznymi, ciągłe zmiany wolumenu produkcji) oraz praktycznym brakiem rzetelnych prognoz makroekonomicznych wykraczających poza 2021 optymalnym rozwiązaniem wydaje się zawarcie rocznego porozumienia płacowego. Ewentualne porozumienie trzyletnie wymaga natomiast wspólnych rozmów z dyrekcją PSA MP, do której do połowy przyszłego roku mają trafić pracownicy OMP Gliwice.
Zwłaszcza, ze propozycja OMP Gliwice przewidują w tym (2021) roku tylko wypłatę jednorazowego bonusa (najpierw w wysokości 1,7 proc., a ostatnio 2,3 proc. wynagrodzenia), zaś podwyżki stawek zasadniczych dopiero od lipca 2022. Jednocześnie pracodawca oczekuje przedłużenia do roku kolejnego okresu rozliczeniowego oraz wprowadzania równoważnego czasu pracy (na początek „czarne dniówki” po 10 godzin) dla pracowników produkcyjnych.
Tymczasem, gdy mowa o porozumieniu trzyletnim, to musi ono ustalać odpowiednie dodatki związane z tzw. elastycznymi formami pracy, czyli zarówno wspomnianym systemem równoważnym, przedłużonym okresem rozliczeniowym, jak też ewentualnie czterobrygadówką (ostatnio w jednej z firm motoryzacyjnych ustalono taki dodatek w wysokości 19 zł do godziny).
Ponadto dyrekcja zwracała uwagę na trudną sytuacje OMP Gliwice i ciągle spadający wolumen produkcyjny, jak również podkreślała, że płace pracowników w naszym zakładzie są o co najmniej połowę za wysokie („w stosunku do rynku”), zaś kierowników i menadżerów dla odmiany za niskie o bagatela 20 proc. Jednak – jak wykazywała strona związkowa – zgodnie z danymi GUS nasze wynagrodzenie oscylują wokół średniej wojewódzkiej dla przemysłu. Jednocześnie tylko w ubiegłym (2020) roku średnie wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w Polsce wzrosły o 242 zł miesięcznie, zaś na ten rok NBP proponuje ich wzrost o kolejne 5,6 proc., co w przeliczeniu na gotówkę daje plus minus trzysta złotych.
Następna runda rozmów płacowych w OMP Gliwice ustalona została na wtorek 23 lutego 2021.


Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.03
7,587,841 unikalne wizyty