Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 17

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

3.133.152.26

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Komu półtora miliona

Zmniejszenie o połowę – czyli o jakieś półtora miliona złotych – tegorocznego odpisu na zakładowym fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) był zdaniem dyrekcji jednym ze sposobów na „oszczędności”, pozwalające zmniejszyć koszty jednego samochodu ponoć o całe trzy euro. Dodajmy oszczędności uzyskanych głównie kosztem pracowników w najtrudniejszej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej, gdyż to oni w największym stopniu korzystają ze świadczeń z funduszu socjalnego.

Rzecz jasna na takie rozwiązanie nie wyraziły zgody związki zawodowe, zwłaszcza, że propozycja pracodawcy była niezgodna z ustawą. Ta bowiem przewiduje możliwość „dowolnego kształtowania” (czyli w tym wypadku obniżenia) odpisu na ZFŚS jedynie w układzie zbiorowym lub regulaminie wynagradzania, a nie w zwykłym porozumieniu. Tymczasem w naszym zakładzie do dzisiaj nie ma ani układu, ani regulaminu.

Jednocześnie – choć odpis na fundusz nie został zmniejszony – to dyrekcyjny projekt preliminarza przewidywał, że będzie on mniejszy. I to nawet ponad połowę, gdyż w wyniku „błędu rachunkowego” zniknęło jeszcze dodatkowych 8 tysięcy złotych... Jakby tego było mało, dyrekcja postanowiła zredukować do zera dofinansowanie do pomocy szkolnych, jakby nagle dzieci pracowników nie musiały ich kupować. Co ciekawe samo dofinansowanie do pomocy szkolnych w Regulaminie ZFŚS formalnie zostało, jednak wykreślone z tabeli świadczeń, co sprawia, że miało wynosić okrągłe 0 zł.

Zresztą po zmianach proponowanych przez pracodawcę regulaminowych „kwiatków” – w rodzaju odwołań do złych artykułów – było więcej. Przykładowo szczegóły dotyczących pożyczek mieszkaniowych miał rzekomo określać artykuł z postanowieniami końcowymi, gdzie pożyczki (ani żadne inne świadczenia) nie były nawet wspomniane! Nic zatem dziwnego, że taki regulaminowy gniot nie został uzgodniony przez związki zawodowe, gdyż obiektywnie nie było to możliwe.

Równocześnie związki zawodowe działające w OMP Gliwice zwróciły się do pracodawcy o przedstawienie, w terminie umożliwiającym realne zapoznanie się ze sprawą i uzgodnienie do końca marca, preliminarza ZFŚS na rok 2019 sporządzonego zgodnie z obowiązującym regulaminem.

Przypomnijmy, że jeszcze w ubiegłym roku związki zawodowe wystąpiły o przeznaczenie niewykorzystanej nadwyżki ZFŚS (wynosi ona – co za zbieg okoliczności – półtora miliona złotych) na zwiększenie wypłacanej w grudniu pomocy finansowej na cele socjalne. Pieniądze z funduszu powinny bowiem trafiać do pracowników, zwłaszcza tych znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej, a nie być przedmiotem „oszczędności” kosztem tych pracowników. Pomoc socjalna polega bowiem na pomaganiu ludziom, a nie zabieraniu im pieniędzy.



Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.07
7,676,975 unikalne wizyty