Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 4

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

18.225.175.247

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Kontrole stanowiskowe

Cykliczne szczegółowe kontrole stanowiskowe rozpoczęła w pierwszej dekadzie listopada w naszym zakładzie Społeczna Inspekcja Pracy. Na początek na montażu, ale docelowo prowadzone one będą na wszystkich wydziałach oraz w pełnym zakresie. Tym samym kontrole obejmować będą m.in. zdolność do pracy na danym stanowisku, informacje o ocenie ryzyka zawodowego, szkolenie BHP, stanowiskowe i specjalistyczne, czasy poszczególnych operacji, rotacje stanowiskowe oraz ocenę ergonomii.

Zdrowie pracowników ma zasadnicze znacznie. Tymczasem zdarza się, że częste ostatnio zmiany procesów prowadzą do braku prawidłowej organizacji pracy. Ma to wpływ na pewne zaniedbania, które jako społeczna inspekcja pracy dostrzegamy i którym zobowiązani jesteśmy przeciwdziałać – wyjaśnia Marian Kaim zakładowy społeczny inspektor pracy OMP Gliwice. – Niewłaściwa ergonomia pracy oraz stres doskwiera niestety coraz szerszej liczbie zatrudnionych. Co najgorsze zdarzają się przypadki pracy bez ważnych okresowych badań lekarskich, co nie może być w żadnym wypadku tolerowane. Jestem przekonany, że pracownicy, którzy potrzebują w tym zakresie pomocy, dzięki ujednoliconej cyklicznej kontroli SIP otrzymają profesjonalne wsparcie, które pozwoli wyeliminować wszelkie nieprawidłowości i zagrożenia.

Aby kontrole stanowiskowe odbywały się sprawnie będą one przeprowadzane przez dwóch społecznych inspektorów pracy, korzystających ze specjalnie opracowanego formularza protokołu (o symbolu SIP AKS). Jednocześnie takie opierające się na jednakowych kryteriach protokoły usprawnią analizę wykrytych nieprawidłowości, a tym samym ustalenie i podjęcie środków zaradczych.

Zgodnie z przepisami ustawy pracodawca jest zobowiązany do wydania społecznej inspekcji pracy pełnej dokumentacji dotyczącej danego stanowiska pracy, jak również pracownika, jeśli ten wyrazi na to zgodę wypełniając odpowiedni druk (SIP ZGD1). Dlatego też przypadki utrudniania przeprowadzenia kontroli odnotowywane będą w SIP-owskich Książkach uwag i zaleceń. Podobnie, jak wszelkie nieprawidłowości i sugestie mające wypływ na bezpieczeństwo i higienę pracy oraz poprawę jej ergonomii.



Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.04
7,587,841 unikalne wizyty