Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 4

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

18.225.175.247

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Ważne wolne soboty

Seria roboczych „czarnych” sobót planowana przez dyrekcję od maja do lipca wywołała zrozumiałe niezadowolenie pracowników, którym zdezorganizowano życie rodzinne w „gorącym” okresie komunii i szkolnych wakacji. Dlatego zawsze reprezentująca interesy załogi NSZZ Solidarność OMP Gliwice w piśmie do dyrekcji zwróciła się o korektę kalendarza pracy na rok 2018 tak, aby zapewnić pracownikom naszego zakładu wolne weekendy w maju, czerwcu i lipcu.

Jak bowiem podkreśliła w swoim piśmie międzyzakładowa Solidarność maj to w polskiej tradycji okres uroczystości rodzinnych i religijnych związanych z pierwszą Komunią Świętą, czyli przyjęciem przez najbliższych pracowników niezmiernie ważnego sakramentu świętego. Ponadto „czarne” soboty zaplanowano także w początkowe weekendy szkolnych wakacji, gdy z jednej strony wielu rodziców wysyła – właśnie w soboty – swoje dzieci na letnie kolonie i obozy, natomiast osoby, których pociechy zostają w domu właśnie wtedy muszą osobiście zapewnić im opiekę.

Zatem planowanie serii obecnie sześciu – zaś początkowo, przed interwencją Solidarności, nawet dziewięciu – roboczych sobót w dziesięć tygodniu w oczywisty sposób kłóci się z deklaracjami pracodawcy o Oplu, jako firmie prorodzinnej, mającej na uwadze potrzeby pracowników i ich rodzin. Jednocześnie obiektywnie narusza podstawowe zasady współżycia społecznego oraz stanowi kpinę z historycznego 21 postulatu gdańskiego. Przypomnijmy, że dotyczył on wszystkich wolnych sobót, a nie – przykładowo – „wolnych wtorków z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy”.

Trzeba też pamiętać, że w ostatnich miesiącach pracowników naszego zakładu już kilkakrotnie obejmowały poważne zmiany w organizacji pracy – m.in. przejście na system dwuzmianowy, czy też mający na początku marca rebalancing. W takiej sytuacji planowanie licznych roboczych sobót w oczywisty sposób wskazuje na mocno instrumentalne oraz przedmiotowe traktowanie załogi naszego zakładu przez dyrekcję. Nie bez znaczenia jest, że praca przez sześć dni w tygodniu poważnie utrudnia odpoczynek i konieczną regenerację sił, a tym samym stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa pracy.



Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.03
7,587,841 unikalne wizyty