Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 17

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

3.142.172.190

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Pamiętajmy o grafikach

Obejmujące minimum na miesiąc rozkłady czasu pracy, popularnie nazywane harmonogramami lub grafikami określają obowiązujące pracownika dni robocze i wolne. Jednocześnie – zgodnie z Porozumieniem z 28 marca 2017 – w Opel MP nie są dopuszczalne i nie mogą być wprowadzane zmiany w sporządzonych i przekazanych harmonogramach (grafikach, rozkładach) czasu pracy.

Przy czym zmianami harmonogramów są wszelkie przesunięcia i korekty dokonywane zarówno w okresie na który dany rozkład (harmonogram, grafik) został sporządzony, jak też wprowadzane później niż na tydzień przed rozpoczęciem tego okresu, zaś w przypadku pracowników grupy UR – na dwa tygodnie.

Aby jednak skutecznie dochodzić swoich praw wynikających zarówno z tego porozumienia, jak i przepisów powszechnie obowiązującego prawa każdy pracownik powinien przechowywać wszystkie otrzymane (przekazane przez pracodawcę) harmonogramy (grafiki) czasu pracy. Pozwalają one zarówno w prosty sposób zweryfikować przestrzeganie zasady, że rozkłady czasu pracy są niezmienne, zaś przede wszystkim pomagają wykazać pracę w nadgodzinach.

Należy jednocześnie pamiętać, że pracodawca ma kodeksowy obowiązek przekazywać pracownikowi harmonogramy (grafiki) z odpowiednim wyprzedzeniem w formie pisemnej lub elektronicznej, czyli przesłanej na służbową skrzynkę e-mailową, zaś prywatną pod warunkiem jej dobrowolnego udostępnienia przez zatrudnionego. Zatem nie jest przekazaniem grafiku pokazanie go pracownikowi na monitorze, nawet z bliska. W takim przypadku działający w imieniu pracodawcy przełożony powinien grafik wydrukować i wręczyć pracownikowi. Inaczej naraża się na kodeksową karę (grzywna do 30 tys. zł) za naruszanie przepisów o czasie pracy. Pracownik zawsze też można się o taki wydruk upomnieć, zaś w razie problemu z jego otrzymaniem – zwrócić się o pomoc do związkowców z NSZZ Solidarność.



Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.06
7,677,312 unikalne wizyty