Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 17

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

18.224.55.193

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Jedna bezpłatna

Wprawdzie zgodnie z art. 141 Kodeksu pracy pracodawca może wprowadzić co najwyżej jedną bezpłatną, nie wliczaną do czasu pracy, przerwę w czasie dniówki, to w naszym zakładzie pracownicy nieprodukcyjni (biurowi) takie przerwy mieli dwie. Taki bowiem niezgodny z kodeksem zapis został w 2008 umieszczony przez pracodawcę w Regulaminie pracy. Za sprawą porozumienia wynegocjowanego i podpisanego przez działające w GMMP Gliwice związki zawodowe obecnie bezpłatna przerwa będzie jedna, zaś dzień pracy wszystkich pracowników naszego zakładu będzie wynosiła tyle samo – 8 godzin 10 minut.

Jednak o ile sama kwestia samego dostosowania bezpłatnych przerw do wymogów obowiązującego prawa pracy oraz ujednolicenia dniówek nie budziła większych emocji, to już forma ich wprowadzenia już tak. Dyrekcja długo upierała się, aby miało to formę uzgodnienia zmian w Regulaminie Pracy GMMP. Jednak zgodnie z obowiązującymi zasadami uzgadniania takich zmian – potwierdzonych w kończącym spór zbiorowy Porozumieniu z 6 sierpnia 2015 – zmodyfikowanie treści rozdziału 7 regulaminu wymagało wcześniejszego uzgodnienia zmian w sześciu rozdziałach. A to proces – najdelikatniej mówiąc – dość długotrwały. Wystarczy powiedzieć, że od roku uzgodnienia nie mogą wyjść poza rozdział 2, gdyż pracodawca nie jest m.in. w stanie ustalić jasnej i konkretnej definicji zakładu pracy, czy też zapisać, że trzeba zapoznawać pracownika z obowiązującymi go procedurami.

Dlatego też w tym wypadku jednym szybkim i skutecznym sposobem wprowadzenia zmian – co strona związkowa podkreślała od stycznia – było zawarcie porozumienia prawidłowo ustalającego ilość przerw bezpłatnych dla pracowników nieprodukcyjnych zatrudnionych na jedną (główną) zmianę. Co prawda dobrze byłoby uwzględnić w tym porozumieniu – tak jak to miało miejsce w przypadku zatrudnionych w systemie zmianowym – okres próby, pozwalającego lepiej dopasować czas przerw do potrzeb pracowników, jednak dyrekcja była temu przeciwna. Strona związkowa zaś dążyła do jak najszybszego dostosowania przerw pracowników nieprodukcyjnych do wymogów powszechnie obowiązującego prawa.



Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.04
7,676,989 unikalne wizyty