Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 4

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

18.225.175.247

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Skubanie premii uchwałą

Ogłoszenie, że uchwałą zarządu GMMP nowozatrudnieni pracownicy przez pierwszy rok pozbawieni będą prawa do zakładowej części premii FCP nie tylko wywołało oczywiste niezadowolenie samych zainteresowanych, ale również pojawienie się wątpliwości, czy takie rozwiązanie może być wprowadzone.

Pierwsze zastrzeżenie budzi samo wprowadzenie ograniczenia osób uprawnionych do premii FCP uchwałą zarządu – czyli jednostronną decyzją pracodawcy – w sytuacji, gdy takiego rozwiązania nie przewiduje ani Regulamin wynagradzania (a to on zgodnie z art. 771 Kodeksem pracy określa warunki wynagradzania za pracę). Co więcej wspomniany Regulamin wynagradzania zawsze musi być uzgodniony ze związkami zawodowymi, zaś rozwiązania przyjęte w uchwale nigdy uzgodnione nie zostało.

Dodatkowo pozbawienie pracowników przez rok prawa do zakładowej części premii FCP – szczególnie, gdy ich praca jest uwzględnione w kryteriach i wpływa na wysokość tego składnika wynagrodzenia – naruszają art. 183c Kodeksu pracy, przewidujący jednakowe wynagrodzenie za jednakową pracę. Przy czym mowa tu o – cytując kodeksową definicję – o wszystkich składnikach wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą. Zatem również o premii FCP.

Co więcej obecnie może dojść do kuriozalnej sytuacji, że premii pozbawieni będą pracownicy, którzy ją wypracowali, natomiast otrzymają ją osoby, które bez wsparcia tych nowych pracowników być może nie wypełniłyby kryteriów premiowania. I gdzie tu są stosowane sprawiedliwe kryteria oceny, do stosowania których zobowiązuje pracodawcę art. 94 pkt 9 Kodeksu pracy?

Początkowo do „nowozatrudnionych” dyrekcja zamierzała zaliczać również pracowników, którzy do GMMP Gliwice przeszli z innych spółek (ostatnio głównie SCG) na podstawie art. 231 Kodeksu pracy, choć zgodnie z prawem okres zatrudnienia liczy im się od chwili podjęcia pracy w spółce, z której przeszli do GMMP. Obecnie mają oni mieć prawo do premii FCP na ogólnych zasadach, a tym samym ich problem został rozwiązany.

Pozostałe wątpliwości i zastrzeżenia dotyczące pozbawienia nowych pracowników należnej premii pozostają jednak aktualne. NSZZ Solidarność podejmować będzie wszelkie działania, aby każdy pracownik naszego zakładu otrzymywał wszystkie wypracowane składniki wynagrodzenia.



Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.05
7,587,841 unikalne wizyty