18.188.152.162

Cenne doświadczenie

Kompleksowy zakres ramowy Programu „50 plus” przedstawiła wspólna reprezentacja związkowa pracodawcy 15 lipca 2016. Zawiera on liczne propozycje rozwiązań – sprawdzonych w praktyce, gdyż stosowanych w wielu krajach „starej” UE – pozwalających efektywnie wykorzystywać długoletnie doświadczenie oraz profesjonalne umiejętności starszych wiekiem (i stażem) pracowników.

Podstawową kwestią jest w takim wypadku dostosowanie stanowisk pracy do zmieniających się naturalnie możliwości psycho-fizycznych osób, które przysłowiowego Abrahama mają już za sobą. Wymaga to w pierwszej kolejności umożliwiania takim pracownikom przechodzenia na wskazane mniej uciążliwe (lżejsze) stanowiska pracy – a tym samym, na początek, stworzenia wykazu takich stanowisk – oraz podjęcia przez pracodawcę (gdyż to on organizuje pracę) niezbędnych działań z zakresu organizacji pracy i jej wyposażenia technicznego celem zmniejszenia uciążliwości pracy, zwłaszcza pracy w wymuszonym tempie (monotonnej) oraz eliminowania ciężkich prac fizycznych.

Równie duże znaczenie ma wprowadzenie systematycznych szkoleń i kursów dla starszych pracowników, dzięki którym będzie można łączyć ich spore doświadczenie zawodowe z nowymi umiejętnościami. Jednocześnie wspomniane trudne do przecenienia doświadczenie i znajomość branży długoletnich pracowników warto wykorzystywać bezpośrednio przy szkoleniu nowo zatrudnianych osób. Oba systemy pozwalają na optymalne wykorzystanie potencjału zawodowego pracowników „po Abrahamie” bez stwarzania zagrożeń czy też uciążliwości dla ich zdrowia.

Nie wolno bowiem zapominać, że osoby starsze w sposób całkowicie naturalny potrzebują m.in. więcej czasu na regenerację sił. Dlatego też organizacja pracy powinna uwzględniać takie czynniki, przewidując dodatkowe przerwy w pracy, dni wolne i urlopy, zaś równocześnie zapewniać wszystkim zatrudnionym w naszym zakładzie możliwość harmonijnego łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym oraz wcześniej planowaną aktywnością sportową, społeczną i obywatelską.