Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 4

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

18.225.175.247

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Pięciodniowy tydzień pracy

Kodeksowy przepis o przeciętnie pięciodniowym tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym nie zmienia faktu, że obowiązujące zapisy Regulaminu pracy GMMP dopuszczają sześciodniowe tygodniowe rozkłady czasu pracy tylko w grupie Utrzymania Ruchu oraz czasowo – tylko do końca 2016 – dla pracowników produkcyjnych wydziału Tłoczni oraz pracowników wydziałów Jakości i Materiałowego wspierających Tłocznię. Tym samym wszystkich pozostałych zatrudnionych w GMMP Gliwice obowiązują pięciodniowe tygodniowe rozkłady czasu pracy, które oczywiście przeciętnie też zawsze będą pięciodniowe, a zatem całkowicie zgodne z przepisami Kodeksu pracy.

Co więcej z zapisów Regulaminu pracy GMMP jasno wynika, że standardowy tydzień pracy nie obejmuje soboty (która jest zasadniczo wolna), a to musi prowadzić do stwierdzenia, że pięciodniowe tygodniowe rozkłady czasu pracy co do zasady powinny przewidywać pracę od poniedziałku do piątku. Potwierdziła to Państwowa Inspekcja Pracy w swoim wystąpieniu pokontrolnym z marca 2015 wyraźnie stwierdzając, iż w GMMP Gliwice „z zapisów Regulaminu pracy wynika, że praca odbywa się od poniedziałku do piątku”.

Zatem praca w soboty powinna być zlecana i rozliczana jako praca w godzinach nadliczbowych, o których – również zgodnie z Regulaminem pracy GMMP – pracownik powinien być zawiadamiany najpóźniej w środę tego samego tygodnia, czyli z trzydniowym wyprzedzeniem.

Należy przy tym pamiętać, że ani pięciodniowe rozkłady czasu pracy, ani też ustalenie standardowego tygodnia pracy od poniedziałku do piątku nie jest w żadnym wypadku sprzeczne z kodeksową normą „przeciętnie pięciodniowego” tygodnia pracy. Stanowią jedynie jej doprecyzowanie i to korzystne dla pracownika, czyli dopuszczalne przez Kodeks. Ten bowiem jednoznacznie stwierdza, że postanowienia regulaminów i porozumień nie mogą być mniej korzystne dla pracowników, niż przepisy prawa pracy. Mogą być natomiast korzystniejsze, gdyż przepisy kodeksowe stanowią jedynie ustawowe minimum praw pracowniczych.



Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.05
7,587,841 unikalne wizyty