Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 8

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

3.141.29.90

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Opieka bez mieszania

Wprawdzie kwestia dni (a od 2 stycznia 2016 również godzin) opieki nad dzieckiem do lat 14 była szerzej omówiona w poprzednim MOPLIKu 01/2016, to jednak późniejsze „rewelacje” ogłoszone w GLB z 19 stycznia, zaś prostowane w kolejnym kilka dni później sprawiły, że należy raz jeszcze przypomnieć podstawowe zasady udzielania wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem.

Zatem po pierwsze pracownikowi wychowującemu przy najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego z tego tytułu płatne zwolnienie od pracy na dwa dni (lub 16 godzin). Zarówno o terminie, jak i sposobie (w dniach czy godzinach, w całości na raz czy też w częściach) korzystania z tego wolnego decyduje pracownik. Nie musi się przy tym w żaden sposób udowadniać, że dziecko akurat wtedy potrzebuje jego opieki. Wystarczy, że złoży wniosek o udzielenie wolnego, a pracodawca ma obowiązek uwzględnić ten wniosek i zwolnić pracownika we wskazanym terminie.

Przy czym o sposobie korzystania w danym roku zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem – o czym jednoznacznie stanowi art. 188 § 2 Kodeksu pracy – decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym.

Wcześniej lub co najmniej równolegle powinien on jedynie – zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem – złożyć oświadczenie, które przechowywane jest w jego aktach osobowych (podobnie zresztą jak wszystkie wnioski o zwolnienie), o zamiarze lub braku zamiaru korzystania z uprawnień związanych z rodzicielstwem. Nie musi w nim jednak wskazywać, w jaki sposób (ani tym bardziej, w jakim terminie) będzie z tych uprawnień korzystał – doprecyzować to powinien dopiero w pierwszym wniosku o skorzystanie z opieki.

Równocześnie warto przypomnieć, że wymiar opieki nad dzieckiem jest taki sam niezależnie od liczby latorośli, zaś skorzystać z niego może tylko jedno z rodziców lub opiekunów. Co ważne z końcem roku – lub datą ukończenia przez dziecko 14 lat – niewykorzystane dni opieki przepadają. Data 14 urodzin jest pierwszym dniem, w którym nie można już skorzystać z prawa do opieki.



Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.05
7,676,804 unikalne wizyty