Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 11

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

18.118.146.180

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Opieka nad dzieckiem

W związku z zamieszczeniem w codziennej informacji dla grup (GLB) z dnia 19 stycznia 2016 nieprawdziwych, niezgodnych z przepisami prawa pracy, informacji dotyczących zasad i warunków korzystania przez pracowników z uprawnień określonych w art. 188 Kodeksu pracy (Dz.U. z 2014, poz. 1502 ze zm.) Solidarność GMMP oraz pozostałe organizacje związkowe działające w GMMP wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec wprowadzania w błąd pracowników GMMP Gliwice mającego na celu ograniczenie ich ustawowych praw i jednocześnie kategorycznie domagają się sprostowania w najbliższej codziennej informacji dla grup (GLB) nieprawdziwych informacji.

Poniżej przedstawiamy treść pisma skierowanego do dyrekcji GMMP w Gliwicach.

W związku z zamieszczeniem w codziennej informacji dla grup (GLB) z dnia 19 stycznia 2016 nieprawdziwych, niezgodnych z przepisami powszechnie obowiązującego prawa pracy, informacji dotyczących zasad i warunków korzystania przez pracowników z uprawnień określonych w art. 188 Kodeksu pracy (Dz.U. z 2014, poz. 1502 ze zm.) obejmujące swoim działaniem GMMP Gliwice organizacje związkowe działając na podstawie art. 26 ust. 1-3 ustawy o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001, Nr 79, poz. 854 ze zm.) wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec wprowadzania w błąd pracowników GMMP Gliwice mającego na celu ograniczenie ich ustawowych praw i jednocześnie kategorycznie domagają się sprostowania w najbliższej codziennej informacji dla grup (GLB) nieprawdziwych informacji, przeproszenia w niej załogi naszego zakładu oraz wyciągnięcia konsekwencji służbowych wobec autora (autorki) nieprawdziwych informacji przekazanych pracownikom GMMP Gliwice w dniu 19 stycznia 2016.

Należy bowiem wyraźnie przypomnieć, iż zgodnie z art. 188 § 1 Kodeksu pracy to „pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy” w określonym wymiarze z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jest to zatem zwolnienie celowe i żaden przepis powszechnie obowiązującego prawa nie ogranicza prawa pracownika do korzystania z tego zwolnienia – jak całkowicie fałszywie podano w omawianym GLB z dnia 19 stycznia 2016 – od decyzji przełożonego. Zatem to pracownik – i tylko on – decyduje zarówno o korzystaniu z tego zwolnienia, jak i o jego terminie. Tym samym przełożony nie ma możliwości podjęcia skutecznej decyzji o nieudzieleniu zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat, podobnie jak nie może odmówić udzielenia urlop macierzyńskiego, rodzicielskiego czy też ojcowskiego.

Przy okazji warto zwrócić uwagę, iż zwolnienie celowe o którym stanowi art. 188 Kodeksu pracy nie jest formą urlopu, a tym samym wniosek o zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat nie jest kartą urlopową co również błędnie stwierdzono w omawianym GLB z dnia 19 stycznia 2016.

Jego autorom trzeba także przypomnieć, iż art. 188 § 2 Kodeksu pracy jednoznacznie i wyraźnie stanowi, że o sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat „decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym”. Zatem dopiero składając pierwszy wniosek o zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem – a nie, jak w sposób całkowicie fałszywy stwierdzono w omawianym GLB z dnia 19 stycznia 2016, przy składaniu oświadczenia o zamiarze korzystania z uprawnień określonych w art. 188 Kodeksu pracy – pracownik decyduje o sposobie (tj. w dniach czy godzinach) wykorzystania zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat w danym roku. Jednocześnie wszelkie próby wymuszenia wcześniejszego dokonania takiego wyboru, np. przez zmanipulowanie treścią oświadczenia o zamiarze korzystania z uprawnień związanych z rodzicielstwem jako postanowienie mniej korzystne dla pracownika od przepisów prawa pracy zgodnie z art. 18 § 2 Kodeksu pracy z mocy prawa muszą być uznane za nieważne.

Mając powyższe na uwadze obejmujące swoim działaniem GMMP Gliwice organizacje związkowe zmuszone są stwierdzić, iż oczywistym zamiarem umieszczenia w omawianym GLB z dnia 19 stycznia 2016 nieprawdziwych (fałszywych) informacji było dążenie do poważnego ograniczenia pracowników GMMP Gliwice ustawowych uprawnień związanych z rodzicielstwem, zaś w przypadku wskazywania terminu korzystania ze zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat wręcz faktycznego pozbawienia ich tych uprawnień!

Dlatego też obejmujące swoim działaniem GMMP Gliwice organizacje związkowe kategorycznie domagają się sprostowania przez pracodawcę tych nieprawdziwych informacji, przeproszenia załogi naszego zakładu, którą zamierzano manipulować oraz bezwzględnego zaprzestania tego typu praktyk w przyszłości.

Równocześnie trzeba zwrócić uwagę, iż w obecnej dramatycznej sytuacji demograficznej Polski wszelkie działania mające utrudnić lub wręcz uniemożliwić pracownikom korzystanie z ustawowych uprawnień związanych z rodzicielstwem muszą być oceniane jako w najwyższym stopniu naganne, niezgodne zarówno z podstawowymi zasadami współżycia społecznego, jak podstawowymi interesami Polski i Polaków.

Niniejsze pismo w całości jest wspólnym uzgodnionym stanowiskiem obejmujących swoim działaniem GMMP organizacji związkowych w rozumieniu ustawy o związkach zawodowych.


Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.05
7,676,759 unikalne wizyty