Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 5

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

18.225.175.247

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Wybory SIP-owców w ACG

Rusza procedura wyborów uzupełniających Społecznej Inspekcji Pracy w ACG. Do obsadzenia są dwa mandaty wydziałowych SIP. Kandydatów można zgłaszać od 24 listopada do 1 grudnia 2014 w siedzibie międzyzakładowej Solidarności GMMP (budynek G-5, parter) na formularzach dostępnych na tablicach informacyjnych na G-100 oraz GA.

Zgodnie z wymogami ustawy o funkcję wydziałowym społecznym inspektorem pracy może ubiegać się pracownik, który jest członkiem związku zawodowego i nie zajmuje stanowiska kierownika zakładu pracy lub stanowiska kierowniczego bezpośrednio podległego kierownikowi zakładu. Jednocześnie każdy SIP-owiec powinien posiadać niezbędną znajomość zagadnień wchodzących w zakres działania społecznej inspekcji pracy. Dlatego też prawo przewiduje, że wydziałowy społeczny inspektor pracy powinien posiadać co najmniej dwuletni staż pracy w branży, do której należy firma oraz co najmniej jeden rok stażu w danym zakładzie.

Lista zgłoszonych kandydatów w wyborach uzupełniających SIP – wraz z ich krótką prezentacją – będzie umieszczona na tablicach informacyjnych od 2 grudnia 2014. Natomiast głosowanie odbędzie się w piątek, 5 grudnia 2014. Jako, że okręgiem wyborczym jest całe ACG, a miejsca mandatowe będą dwa, to aby głos był ważny trzeba będzie postawić znak „x” przy maksymalnie dwóch nazwiskach.

Do społecznych inspektorów pracy – czyli po prostu SIP-owców – należy zgłaszać wszelkie uwagi, zastrzeżenia oraz wątpliwości dotyczące zarówno samego miejsca pracy, jak i pomieszczeń socjalnych (szatnie, toalety itp.). Mają oni bowiem zagwarantowane ustawowo uprawnienia do kontroli stanu budynków, maszyn, urządzeń technicznych i sanitarnych oraz procesów technologicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa i higieny pracy. Biorą również udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, analizowaniu przyczyn zachorowań na choroby zawodowe oraz opiniują plany poprawy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również kontrolują ich realizację. Równocześnie SIP-owcy mogą formułować pisemne zalecenia, nakazujące usunięcie stwierdzonych uchybień.

Warto przy tym pamiętać, że zalecenia SIP-owskie mogą dotyczyć nie tylko zagrożeń wypadkowych, ale również spraw pozornie drobnych, lecz znacząco wpływających na poziom BHP, jak chociażby odpowiednia jakość oraz ilość odzieży roboczej i ochronnej, czy też narzędzi. Mogą one także dotyczyć przestrzegania przepisów regulujących dopuszczalną temperaturę w hali produkcyjnej, dostępność wody do picie czy też warunków panujących w pomieszczeniach socjalnych. Słońce oślepiające latem na stanowiskach pracy, chłodnica w szatniach zimą, mokre podłogi grożące skręceniem nogi, urwane wyłącznik światła czy też zatkane toalety to wszystko autentyczne przykłady, gdy w naszym regionie konieczna była interwencja SIP-owców. Pozornie wszystko to uciążliwości, od których świat się nie zawali, ale już zdrowie jakiegoś pracownika mogło ucierpieć. A właśnie ochrona zdrowia i bezpieczeństwa każdego zatrudnionego jest zasadniczym celem Społecznej Inspekcji Pracy.



Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.04
7,587,841 unikalne wizyty