Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 12

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

3.145.196.150

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

BEZ PRZEDŁUŻENIA

Tylko osiem dni dyrekcja GMMP przewidywała na rozmowy nad swoim projektem porozumienia przedłużającego okres rozliczeniowy do 12 miesięcy. Wcześniej strona związkowa ponad trzy tygodnie czekała na przedstawienie tego projektu, w którym i tak nie uwzględniono sporej części wniosków zgłaszanych w imieniu załogi. Pracodawca nie przekazał również niezbędnych informacji, potwierdzających konieczność wprowadzenia dłuższego okresu rozliczeniowego.

To wszystko sprawiło, że porozumienie nie zostało podpisane i rozpoczynający się 1 listopada 2013 kolejny okres rozliczeniowy będzie czteromiesięczny. Warto przy tym pamiętać, że nawet w znowelizowanym Kodeksie Pracy standardowy, regulaminowy okres rozliczeniowy nie może przekraczać 4 miesięcy. Jego przedłużenie do roku – a dokładniej 12 miesięcy, gdyż w naszym zakładzie nie byłby to rok kalendarzowy – dopuszczalne jest tylko w przypadku „uzasadnionych przyczyn obiektywnych lub technicznych”. Jednak dyrekcja zgłaszając swój projekt ograniczyła się jedynie do ogólnego twierdzenia, iż 23 dni nieprodukcyjne w czwartym kwartale 2013 prowadzą do 15 mln zł strat. Nie zaprezentowano natomiast żadnych wyliczeń akurat takich strat, ani też nie przedstawiono, w jakim stopniu przedłużenie okresu rozliczeniowego pozwoli je ograniczyć.

Dyrekcja nie była także skłonna przedstawić rozwiązań (zasad) dotyczących elastycznego czasu pracy obowiązujących w centrali naszej firmy w Rüsselsheim. Tymczasem skorzystanie z wzorców sprawdzonych w innych zakładach Opla mogło zdecydowanie ułatwić wypracowanie porozumienia koniecznego – zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy – do przedłużenia okresu rozliczeniowego.

Mimo licznych wniosków związków zawodowych, zgłaszanych w imieniu załogi GMMP dyrekcyjny projekt porozumienia nie porządkował kompleksowo zasad organizacji czasu pracy. Chodziło szczególnie o wprowadzenie jasnych, jednoznacznych – szczególnie bez zapisów dopuszczających uznaniowość – kryteriów dopuszczających zmian harmonogramów (grafików) pracy, tak aby wykluczyć chaos obecnie panujący w tej kwestii oraz stworzenie uzgodnionego regulaminu wynagradzania (zresztą wymaganego przez kodeks ). Tymczasem w dyrekcyjnym projekcie królowały zapisy ogólne, dopuszczające interpretacje skrajnie niekorzystną dla pracowników. Przykładem niech będą 24 zmiany w harmonogramach pracy w okresie rozliczeniowym – bynajmniej nie oznaczające takiej maksymalnej liczby „czarnych” sobót roboczy w ciągu roku, lecz dwa tuziny zmian wprowadzanych do harmonogramów ogłaszanych raz na miesiąc (a nie na cały okres rozliczeniowy!) z tygodniowym wyprzedzeniem. Zatem oznaczało to, że zmian mogło być kilka – nawet trzy – w miesiącu. Jednocześnie z zapisów projektu wcale nie wynikało jednoznacznie, że zmian harmonogramu – oczywiście wszystkie zawsze w stosunku 1:1 – nie może obejmować kilka dni. Do tego dochodziło 36 godzin „oddanych” za nadgodzin, zlecane w czasie danego miesiąca. Nie trzeba chyba przekonywać, że w takiej sytuacji jakiekolwiek zaplanowanie życia rodzinnego jest fikcją. Nic zatem dziwnego, że projekt porozumienia nie został podpisany.

Uwaga: masówka!

Wszystkiego o rozmowach dotyczących przedłużeniu okresu rozliczeniowego w GMMP każdy będzie mógł się dowiedzieć podczas związkowej masówki, która odbędzie się 6 listopada 2013 (środa) w sali Alfa budynku G-32 przy Body. Żadne zgłaszana kwestia nie pozostanie bez odpowiedzi. Początek masówki dla zmiany czerwonej o godz. 13.20, natomiast dla zmiany zielonej o godz. 14.10.
Chcesz wiedzieć więcej? Przyjdź na masówkę!



Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.05
7,676,965 unikalne wizyty