Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 4

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

18.225.175.247

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

Regionalne obchody 31. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbędą się w Zabrzu-Zaborzu. O godz. 12.00 w kościele św. Jadwigi odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego. - Nabożeństwo koncelebrować będą kapłani z miejscowej parafii i księża, którzy w czasie stanu wojennego nieśli internowanym posługę kapłańską oraz kapelan śląsko-dąbrowskiej Solidarności ks. prałat Stanisław Puchała. Po mszy złożymy kwiaty pod znajdującym się przy kościele krzyżem, upamiętniającym internowanych działaczy opozycyjnych, którzy w więzieniu przy ul. ks. Janika spędzili niejednokrotnie wiele miesięcy. Pamięć o tym miejscu jest dla nas bardzo ważna, bo to był największy ośrodek internowania na południu Polski - informuje Eugeniusz Karasiński, prezes Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

Zdaniem Karasińskiego pamięć o stanie wojennym powinna być przestrogą dla wszystkich kolejnych władz w Polsce. - Historia 13 grudnia, historia Solidarności dowiodły, że siłowe rozwiązania są z góry skazane na niepowodzenie, że to my, którzy byliśmy internowani i represjonowani, mieliśmy wtedy rację - mówi Eugeniusz Karasiński.

Po uroczystościach opozycyjni działaczy z lat 80. wezmą udział w tradycyjnym spotkaniu opłatkowym. Zabrzańskie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, organizowane od dwóch lat wspólnie przez Śląsko-Dąbrowska Solidarność, Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego oraz władze Zabrza, zwieńczy koncert finałowy wojewódzkiego konkursu „Pieśni bardów Solidarności z 1980 roku”. Koncert rozpocznie się o godz. 17.00 w miejscowym Muzeum Górnictwa.

W obozie internowania w Zabrzu-Zaborzu osadzono ogółem blisko 600 działaczy opozycyjnych ze Śląska, z Zagłębia oraz z ówczesnego województwa częstochowskiego. Pierwsi internowani trafili tam 13 grudnia 1981 roku. Obóz został zamknięty w grudniu 1982 roku. Wtedy też internowanych przewieziono do zakładów karnych w Raciborzu i Strzelcach Opolskich.

[źródło:] Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność



Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.04
7,587,840 unikalne wizyty