Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 4

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

13.59.0.231

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Jednak niedziela

Jednak niedziela

Pracownikowi świadczącemu pracę w niedziele co do zasady – zgodnie z art. 15111 § 1 Kodeksu pracy – pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy. Jednocześnie, w myśl art. 1519 § 2 Kodeksu pracy, ustawowa niedziela w jednej czwartej przypada w kalendarzowy poniedziałek. Choć może to być nieco mniej – gdyby wynikało to z postanowień Regulaminu pracy.

Jednak nie wynika i niedziela w naszym zakładzie, nie wyłączając Lakierni, za pracę w niedzielę uważa się pracę wykonywaną między godz. 5:50 w niedzielę (kalendarzową), a godz. 5:50 w poniedziałek. Przy czym, gdyby zacząć przesuwać te godziny, to wyszłoby, że pracownicy na trzeciej zmianie w piątek pracują w sobotę, będąca akurat dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Zresztą pracodawca nie może obecnie zmienić postanowień regulaminu bez ich uzgodnienia ze związkami zawodowymi.

To wszystko powoduje, że pracownicy rozpoczynający pracę o godz. 4 w poniedziałek formalnie zaczynają pracować w niedziele (choć kończą dniówkę w poniedziałek). Ze wszystkim tego skutkami.

Pracodawca powinien zatem zapewnić im dzień wolny w ciągu sześciu dni kalendarzowych przed lub po takiej niedzieli. Jeśli nie jest to możliwe, dzień wolny powinien być wyznaczony do końca okresu rozliczeniowego. Dopiero w przypadku braku możliwości udzielenia dnia wolnego, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy w niedzielę.

Przy czym pracodawca ma ustawowy obowiązek zapewnić dzień wolny za pracę w niedzielę, niezależnie od zgody pracownika (który, np. wolałby dodatek). Nie ma znaczenia, czy praca w niedzielę była zaplanowana w harmonogramie, czy wynikała z nagłej potrzeby pracodawcy. Bez względu na liczbę przepracowanych godzin w niedzielę pracownikowi przysługuje cały dzień wolny, który nie może wpłynąć na obniżenie jego wynagrodzenia.


Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.05
8,275,780 unikalne wizyty