Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 4

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

18.118.4.150

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Jakie powinny być temperatury na wydziałach

Jakie powinny być temperatury na wydziałach

Jak co roku wraz z nadejściem zimowych dni oraz mroźnych nocy powraca problem utrzymania odpowiednich temperatur w halach produkcyjnych, a dokładniej w pomieszczeniach pracy (jak to zapisano w przepisach). Zimowy chłód – bo taka jest jego natura – przenika do wnętrz hal, zaś najciężej odczuwalny jest w miejscach takich jak doki załadunkowe i obszary blisko tych doków. Zgłoszonych społecznej inspekcji pracy obszarów na którym temperatura spadała ostatnio poniżej ustalonych norm, stwarzając potencjalne realne zagrożenia dla zdrowia było zresztą zdecydowanie więcej.

I tu dochodzimy do sedna sprawy. Choć mroźne zimy są (praktycznie), co roku, to wychłodzonych pomieszczeń pracy nie można skwitować stwierdzeniem „mamy taki klimat”, cytując klasyka. Bowiem zgodnie z przepisami prawa pracy, a w szczególności ministerialnego rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, istnieją określone normy dotyczące minimalnych temperatur w pomieszczeniach pracy.

W przypadku lekkich prac fizycznych oraz biurowych minimalna temperatura w miejscu pracy wynosi 18°C. Dla prac ciężkich, czyli wiążących się z dużym wysiłkiem fizycznym (jak prace w magazynach przy ręcznych pracach transportowych, przy produkcji itp.) minimalna temperatura w halach wynosi 14°C. I ani stopnia mniej.

Warto przy tym zaznaczyć, że w takich miejscach należy zadbać o odzież roboczą, która pomoże pracownikom utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Warto przypomnieć, że zgodnie z przepisami prawa, jeśli temperatura w miejscu pracy spadnie poniżej 14°C, zakładowy społeczny inspektor pracy może odsunąć od pracy pracowników, którzy wykonują pracę w takich warunkach jak również sami pracownicy mają prawo odstąpić od pracy.

Jeszcze w listopadzie Zakładowy SIP zwrócił uwagę dyrekcji naszego zakładu na pierwsze oznaki obniżających się temperatur w niektórych obszarach produkcyjnych, przypominając o obowiązujących wymogach prawnych. Jednocześnie podczas posiedzenia Komisji BHP, kiedy jeszcze odbywały się jej regularne spotkania, ustalono, że minimalna temperatura na wydziałach nie powinna spadać poniżej 16°C. Także w przypadku nagłych spadków temperatur zewnętrznych.

Przy czym zdarza się, że problemem prowadzącym do spadku temperatury w halach produkcyjnych jest nieszczelna brama, okna, drzwi, czy też niedziałające nagrzewnice. W takich przypadkach, pracownicy powinni zauważone nieprawidłowości jak najszybciej zgłaszać społecznym inspektorom pracy, którzy natychmiast podejmą skuteczne działania celem szybkiego usunięcia problemów oraz utrzymania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
Jednocześnie podczas ostatniego zebrania wydziałowych społecznych inspektorów pracy, zobligowali oni zakładowego SIP do wykorzystywania wszelkich dostępnych narzędzi prawnych, celem pełnego przestrzegania przez pracodawcę uzgodnionych podczas Komisji BHP – i cały czas obowiązujących – zakresów minimalnych temperatur w pomieszczeniach pracy. Działania te mają przede wszystkim chronić zdrowie pracowników przed negatywnymi skutkami pracy w zbyt niskich temperaturach. Gdyż zdrowie każdy z nas ma tylko jedno.


Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.11
7,889,183 unikalne wizyty