Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

18.207.160.97

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Nieprzewidywalny październik

Nieprzewidywalny październik

Trwające od dłuższego czasu, niezależne od naszego zakładu problemy z rytmicznymi (oraz w odpowiedniej wysokości) dostawami silników spowodowały, że konieczne stało się czasowe – tylko do końca października 2023 – zmodyfikowanie zasad zmian harmonogramów (rozkładów) czasu pracy obowiązujących w październiku 2023.

Zgodnie z porozumieniem zawartym we wtorek 26 września – w myśl zasady 50/50 (lub pół na pół, jak kto woli) – skasowanie zmiany roboczej oznaczające zmianę harmonogramu czasu pracy (wpisanie w nim dnia wolnego zamiast roboczego) powyżej limitu dwóch zmian harmonogramu na miesiąc wynikającego z postanowień Porozumienia z 24 listopada 2022 kończącego spór zbiorowy, może nastąpić po wcześniejszej płatnej 100 proc. zmianie przestojowej, o której mówi art. 81 Kodeksu pracy.

Innymi słowy: najpierw ma być płatny przestój, a dopiero po nim ewentualna zmiana harmonogramu, oznaczająca tzw. dzień do odpracowania. Ponadto skasowano poranną zmianę w sobotę 30 września, która tym samym stała się częścią wolnego weekendu. Jednocześnie ustalono, że rozkład dni przestojowych oraz dni wolnych do odpracowania będzie w miarę możliwości ustalany po równo dla poszczególnych zmian (czyli czerwonej, niebieskiej i zielonej).
Zarazem – aby nie było wątpliwości – alternatywą przedstawianą przez pracodawcę nie było więcej dni w pełni płatnego przestoju spędzonych w domu, lecz praca w dni bez produkcji, związana z konserwacji, sprzątaniem czy też malowaniem.

Oprócz tego mocno spornym punktem okazał się termin, z jakim może być ogłaszane skasowanie zmiany roboczej. Pracodawca początkowo proponował północ, gdy pracujący na poranną zmianę głęboko śpią (czyli w praktyce dowiadywali by się o odwołanej zmianie przy porannej kawie). Nasza międzyzakładowa Solidarność podkreślała natomiast, że skasowanie zmiany roboczej powinno być ogłaszane najpóźniej do końca poprzedniego dnia pracy. Pracujący na późniejsze zmiany nie mogą dowolnie zaplanować dnia, w którym mają mieć roboczą dniówkę. W czasie negocjacji porozumienia przedstawiciele dyrekcji dziwili się – co dla pracujących na zmiany było oczywiste – że osoby schodzące z nocnej zmiany nie idą spać rano, gdy nie mają zaplanowanej kolejnej „nocki”. Wolą bowiem wyspać się w nocy.

W porozumieniu z 26 września 2023 ustalono jednocześnie, że dodawanie zmian roboczych, będące zmianą harmonogramu czasu pracy, związane z koniecznością nadrobienia produkcji, jak również wszelkie inne zmiany ogłoszonych i obowiązujących harmonogramów (rozkładów) czasu odbywać się będzie zgodnie z Porozumieniem z 24 listopada 2022 kończącym spór zbiorowy. Przy czym jeżeli dodanie zmian roboczych miałoby mieć miejsce w soboty, to będzie ogłaszane najpóźniej w czwartek. Ponadto pracodawca zadeklarował, że nie będzie organizowanej pracy w soboty po wolnych piątkach.


Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.05
7,019,439 unikalne wizyty