3.15.29.209

Aneksowany regulamin pracy

Zmiany wynikające z nowych przepisów Kodeksu pracy – i tylko takie – ustalono oraz wprowadzono aneksem nr 1/2023 do Regulaminu pracy Stellantis Gliwice. Natomiast pozostałe zapisy regulaminu, co jednoznacznie określono w aneksie, cały czas nie zostały uzgodnione przez naszą organizację związkową.

Jeżeli chodzi o wprowadzone zmiany, to niezależnie od obowiązujących wprost od 26 kwietnia 2023 przepisów kodeksu związanych m.in. z urlopem opiekuńczym, zwolnieniem od pracy z tytułu siły wyższej, uprawnieniami pracowników wychowujących dzieci do ukończenia przez nie 8 lat (więcej na ten temat piszemy na stronie 2) dotyczą one postanowień związanych z obowiązkiem przekazywania przez pracodawcę informacji o możliwości awansu oraz wolnych miejscach pracy oraz zastąpienia 10-minutowej przerwy po 8 godzinach pracy, płatną 15-minutową przerwą po 9 godzinach, czyli wydłużeniu dodatkowej przerwy o 5 minut.

Dostosowane do wymogów Kodeksu pracy zostały również postanowienia regulaminu dotyczące badania trzeźwości, Przy czym jeżeli chodzi o same zasady oraz kryteria tego badania, to praktycznie nic się nie zmieniło. Dla naszego dobra wskazane jest bowiem, aby w pracy wszyscy byli trzeźwi. Ponieważ „spotkanie z prasą” na tłoczni, czy „kwaśna kąpiel” na lakierni, to zdarzenia mocno jednorazowe.

Jednocześnie cały czas nie zostały uzgodnione – o czym jednoznacznie mówi aneks nr 1/2023 – wszystkie pozostałe, wprowadzone jednostronnie przez pracodawcę, zapisy Regulaminu pracy. W tym zwłaszcza dotyczące organizacji pracy, w tym systemu równoważnego czasu pracy, dopuszczającego 10-godzinne „czarne” dniówki. Zdecydowanie przeciwko nim protestują pracownicy naszego zakładu i takie też jest stanowisko naszej NSZZ Solidarność Stellantis Gliwice, która zawsze stoi po stronie ludzi, broniąc ich praw oraz interesów.