18.116.36.221

GLIWICE BEZ ZWOLNIEŃ

Sytuacja finansowa firmy, perspektywy sprzedaży i udziału w rynkach oraz związane z nimi bezpośrednio plany produkcyjne, a także kampanie marketingowe modeli Opel/Vauxhall były głównymi tematami posiedzenia Prezydium Europejskiej Rady Pracowników (EEF) Opel/Vauxhall, które odbyło się w środę 9 kwietnia 2014 w Gliwicach. Zatrudnionych w europejskich zakładach naszego koncernu reprezentowali związkowcy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Austrii oraz oczywiście Polski, natomiast ze strony europejskiego zarządu Opla obecni byli Ulrich Schumacher (jednocześnie wiceprezes GM Europe), Ralph Wangemann oraz – występujący w imieniu Petera Thoma – Grzegorz Buchal.

Podczas dyskusji, będący przedstawicielem naszego zakładu w Prezydium EEF Opel/Vauxhall Robert Potempa, wiceprzewodniczący Solidarność GMMP, w kierowanych do zarządu firmy kwestiach poruszał problem ciągłego spadku planów produkcyjnych dla Gliwic oraz konieczności wprowadzenia w naszym zakładzie dodatkowego – obok Astry V generacji – modelu, który gwarantowałby GMMP niezbędny wolumen produkcji do 2018. Zwracał także uwagę, że – w związku ze wspomnianymi ograniczeniami wielkości produkcji – niezbędne jest kontynuowanie oddelegowywania pracowników z Gliwic do innych europejskich zakładów Opel/Vauxhall, co pozwoli utrzymać zatrudnienie na stabilnym poziomie.

Obrona miejsc pracy jest od lat jednym z priorytetów Solidarności GMMP. Dlatego też podczas spotkania Mariusza Króla, przewodniczącego międzyzakładowej Solidarności z Ulrichem Schumacherem rozmowa koncentrowała się wokół zapewnienia stabilności zatrudnienia w GMMP, do czego niezbędny jest odpowiedni wolumen produkcji. Wiceprezes GM Europe zapewniał, że celem koncernu jest jak najpełniejsze wykorzystanie mocy produkcyjnych w Gliwicach. Jego zdaniem już Astra V generacji pozwoli zwiększyć plany produkcyjne na tyle, by ponownie uruchomić trzecią zmianę. Intencją koncernu jest też ulokowanie w naszym zakładzie produkcji – oprócz Astry V – kolejnego nowego modelu.

Jeśli chodzi o kwestie bieżące, to Ulrich Schumacher zapewnił, że w GMMP nie będzie przymusowych zwolnień pracowników (oczywiście poza dyscyplinarkami, ale to chyba oczywiste). Szczególnie, że podczas zwiedzania naszego zakładu bardzo wysoko oceniono zaangażowanie pracowników, jak również zgłaszane przez załogę nowe pomysły. Pozytywne noty zebrała także cała nasza fabryka, co tylko może przybliżyć Gliwice do nowego modelu.