54.81.58.140

Trzyletnie porozumienia płacowe

Po trudnych negocjacjach w środę 31 marca 2021 zostały podpisane trzyletnie – na 2021-23 – porozumienia płacowe w gliwickich: OMP oraz PSA MP. Jeżeli chodzi o wynagrodzenia, to w obu spółkach wprowadzają one identyczne rozwiązania – w 2021 dla każdego pracownika jednorazową nagrodę rocznicową w wysokości minimum 3.000 zł, natomiast w 2022 i 2023 podwyżki stawek zasadniczych (z premią IMPU) po 4 proc. Wprowadzane od 1 lutego każdego roku.
Ten ostatni termin okazał się możliwym kompromisem między stanowiskiem związkowym (1 stycznia), a długo podtrzymywaną propozycją pracodawcy (1 lipca).
Tegoroczna nagroda rocznicowa z okazji 25-lecia istnienia spółki Opla w Gliwicach (powstała ona w lipcu 1996) wynosząca 3,15 proc. rocznego wynagrodzenia danego zatrudnionego (wraz z premią IMPU), jednak nie mniej niż 3.000 zł wypłacona będzie w dwóch równych – zatem wynoszących co najmniej po 1.500 zł – transzach, wypłaconych z wynagrodzeniem za maj (czyli do 10 czerwca) oraz za sierpień (do 10 września) tego roku. Co ważne nagrodę rocznicową otrzymają zarówno pracownicy OMP Gliwice, jak i PSA MP. Zatem wcześniejsze przejście do nowej spółki nie pozbawia dodatkowych trzech tysięcy. Nasza międzyzakładowa NSZZ Solidarność Stellantis Gliwice zawsze bowiem podkreśla, że nie wolno dzielić pracowników.
Ponadto w roku 2021 wprowadzona została – zarówno w OMP Gliwice, jak i PSA MP – nowe premia CLPI, będąca formą wypłacanego, po zakończeniu danego roku, bonusu za udział w zyskach firmy. Ma ona zastąpić dotychczasowe (wypłacone w tym i poprzednim roku) jednorazowe bonsy za wyniki Grupy Opel/Vauxhall. Premia CLPI za 2021 będzie wypłacona w roku 2022. A jeżeli nowe rozwiązanie się sprawdzić – i ani pracodawca, ani związki zawodowe nie wniosą uwag – będzie obowiązywać także w roku następnym (2022).
Co ważne porozumienie płacowe w OMP Gliwice nie wprowadziło – dzięki determinacji i zdecydowanemu stanowisku związków zawodowych, gdyż długo było to warunkiem pracodawcy – ani przedłużonego do 12 miesięcy okresu rozliczeniowego czasu pracy, ani też równoważnego systemu pracy (dopuszczającego „czarne dniówki” po 10-12 godzin). Zatem w OMP Gliwice cały czas obowiązują regulaminowe czteromiesięczne okresy rozliczeniowe oraz 8-godzinne dniówki robocze.
Natomiast w PSA MP – gdzie oba te rozwiązania pracodawca wprowadził jednostronnie, w nieuzgodnionym ze związkami zawodowymi Regulaminie pracy – porozumienie płacowe zawiera zobowiązania do (1) ustalenia zasad przedłużonego 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego czasu pracy w tej spółce oraz (2) ustalenia podstawowego, 8-godzinnego, czasu pracy dla pracowników produkcyjnych PSA MP. Rozmowy w obu tych kwestiach mają się rozpocząć w ciągu dwóch tygodni, czyli do 14 kwietnia 2021.
Przy okazji kolejny raz okazało się, że nikt lepiej nie pilnuje interesów pracowników, niż silny i reprezentatywny związek zawodowy. Dlatego też we własnym dobrze pojętym interesie warto przystąpić do międzyzakładowej NSZZ Solidarność Stellantis Gliwice.