34.201.16.34

Dzielenie utrzymania ruchu

Wprowadzane przez dyrekcję zmiany – na początek na wydziale Karoserii – w strukturze utrzymania ruchu (UR) przewidują jej podział na główne UR oraz techniczne wsparcie produkcji podlegające kierownikom poszczególnych wydziałów produkcyjnych. Związki zawodowe we wspólnym stanowisku przypomniały, że wszelkie zmiany organizacyjne w grupie UR powinny odbywać się z pełnym poszanowanie obowiązujących porozumień zbiorowych, w tym szczególnie Porozumienia z dnia 15 czerwca 2010 określającego m.in. zasady organizacji pracy w grupie UR oraz porozumień płacowych.

Dlatego też optymalnym i niezbędnym rozwiązaniem byłoby wypracowanie i zawarcie porozumienia ustalającego zasady zmiany w organizacji pracy grupy UR. Związki zawodowe jeszcze w styczniu wyraziły pełną gotowość rozpoczęcia prac nad takim porozumieniem.

Jednocześnie przesunięcia pracowników w ramach grupy UR, w tym ich przesuwania do technicznego wsparcia produkcji, powinno odbywać się wyłącznie na zasadach dobrowolności. Wielokrotnie podkreślany, także na forum europejskim i wskazywany jako fundament programu PACE brak przymusowych zwolnień powinien bowiem obejmować również wszelkie wypowiedzenia zmieniające. Jak bowiem sama nazwa wskazuję są to wszak także wypowiedzenia.