3.236.64.8

Niezmienne harmonogramy

Bez poślizgu, choć rozmowy były twarde, zostało parafowane przez dyrekcję i związki zawodowe porozumienie tymczasowe, zgodnie z którym w GMMP Gliwice nie są dopuszczalne i nie będą wprowadzane bez pisemnej zgody pracownika zmiany w sporządzonych i przekazanych harmonogramach (rozkładach, grafikach) czasu pracy.

Przy czym zmianami w harmonogramach są wszelkie przesunięcia i korekty dokonywane w okresie, na który dany harmonogram został sporządzony, jak również wprowadzane później niż tydzień przed rozpoczęciem tego okresu, zaś w przypadku pracowników grupy Utrzymania Ruchu – na dwa tygodnie przed tym okresem. Zgodnie bowiem z Porozumieniem z 2010 pracownicy UR swoje grafiki otrzymują wcześniej niż wynosi kodeksowe minimum obowiązujące resztę załogi .

Porozumienie tymczasowe ma obowiązywać do czasu zawarcia oddzielnego porozumienia o którym stanowił pkt 6 kończącego spór zbiorowy Porozumienia z 6 sierpnia 2015. Ma ono uregulować zasady zmiany harmonogramów (rozkładów, grafików) czasu pracy. Negocjacje mające na celu zawarcie tego porozumienia zostały wznowione – po rocznej przerwie – we wtorek 28 marca. Kolejne spotkanie zaplanowano na 12 kwietnia 2017.

Gdy kończono spór zbiorowy zakładano, że to porozumienie regulujące (a dokładniej ustalające) zasady zmian harmonogramów będzie obowiązywać od 1 listopada 2015. Strona związkowa wielokrotnie podkreślała, że po tym terminie niemożliwe były zmiany obowiązujących (sporządzonych i przekazanych) harmonogramów, gdyż nie było ustalonych zasad, na których mogłoby się to odbywać. Takie zasady nigdy nie były ujęte w żadnym zakładowym akcie prawa pracy – zaś powinny być, jak podkreślała PIP – również przed sporem zbiorowym latem 2015.

Jednocześnie brak terminowej realizacji postanowień Porozumienia z 6 sierpnia 2015, zwłaszcza zaś jego pkt 6, zmusił związki zawodowe do rozpoczęcia akcji protestacyjnej, która trwała ponad rok.