Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 4

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

3.133.152.95

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Uzupełniony SIP GMMP Gliwice

Czterech nowych społecznych inspektorów pracy – wszyscy na wydziale Montażu Głównego – uzyskało mandaty w niedawno zakończonych wyborach uzupełniających SIP GMMP Gliwice. Trzech z nich: Sebastian Garbacik (zm. zielona), Waldemar Litwinów (zm. niebieska) i Marek Orzażewski (zm. niebieska) jest związkowcami Solidarności, czwarty – Michał Strojkowski (zm. zielona) – reprezentuje Sierpień’80. Tym samym społeczna inspekcja pracy w naszym zakładzie pełni obecnie swoją służbę w 21-osobowym składzie.

Jako, że liczba zgłoszonych kandydatów nie była większa od liczby wakatów do obsadzenia w wyborach uzupełniających Komisja Wyborczo-Skrutacyjna – zgodnie z obowiązującym prawem – zobowiązana była do podjęcia decyzji o wyborze grupowych SIP-owców bez przeprowadzania głosowania. W sytuacji do wyboru wystarczają – podobnie jak ma to miejsce w wyborach samorządowych do rad gmin – wymagane przez regulamin wyborów podpisy pracowników popierających poszczególnych kandydatów.

Należy pamiętać, że właśnie do społecznych inspektorów pracy pracownicy powinni zgłaszać wszelkie uwagi, zastrzeżenia oraz wątpliwości dotyczące zarówno samego miejsca pracy, pomieszczeń socjalnych, jak i standardów BHP. SIP-owcy najszybciej mogą podjąć skuteczną interwencję, mając m.in. ustawowe prawo do formułowania pisemnych zaleceń, nakazujących usunięcie stwierdzonych uchybień dotyczących zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy czy też przestrzegania uprawnień pracowniczych. Społeczni inspektorzy opiniują także plany poprawy warunków BHP oraz wchodzą w skład komisji ustalających okoliczności i przyczyny powstawania wypadków przy pracy.

Warto przy tym pamiętać, że zalecenia SIP-owskie mogą dotyczyć nie tylko zagrożeń wypadkowych, ale również spraw pozornie drobnych, lecz znacząco wpływających na poziom BHP, jak chociażby odpowiednia jakość oraz ilość odzieży roboczej i ochronnej, czy też jakość narzędzi. Mogą one także dotyczyć przestrzegania przepisów regulujących dopuszczalną temperaturę w hali, jak też warunków panujących w pomieszczeniach socjalnych. Pozornie może są to wszystko uciążliwości, od których przysłowiowy świat się nie zawali, ale już zdrowie tego czy innego pracownika może ucierpieć. A to już powód do interwencji SIP-owców, gdyż właśnie ochrona zdrowia i bezpieczeństwa każdego zatrudnionego jest zasadniczym celem Społecznej Inspekcji Pracy.



Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.06
7,182,333 unikalne wizyty