54.89.127.249

Dialog na problemy

Powołana do życia w ubiegłym roku Rada Dialogu Społecznego – w skład której wchodzą przedstawiciele rządu, reprezentatywnych związków zawodowych i organizacji pracodawców – postanowiła szczególną uwagę poświęcić problemom przemysłu motoryzacyjnego i w ramach zespołu problemowego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy powołać specjalistyczną podkomisję branży motoryzacyjnej. Do jej zadań ma należeć m.in. dokonywanie analiz oraz formułowanie zaleceń mających na celu zapewnienie pracownikom motoryzacji stabilnych miejsc pracy, sprawiedliwych wynagrodzeń oraz czasu pracy szanującego życie rodzinne i prywatne zatrudnionych. Uczestnicy dialogu społecznego na poziomie krajowym są bowiem zgodni, że Polska nie może być krajem taniej siły roboczej, a opieranie rozwoju gospodarczego tylko na niskich płacach i elastycznym czasie pracy jest prostą drogą do tzw. pułapki średniego dochodu, a w konsekwencji recesji i kryzysu społecznego.

Wśród przedstawicieli pracowników w podkomisji branży motoryzacyjnej jest Mariusz Król, przewodniczący Solidarności GMMP Gliwice. Pozostali reprezentanci strony związkowej to Bogdan Szozda (FCA Poland), Piotr Olbryś (VW Poznań), Włodzimierz Broda (VW Polkowice) oraz Grzegorz Pietrzykowski (SHL Kielce), przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Motoryzacyjnego NSZZ Solidarność.